Ballina | Lajme | Ndalohet kontrabanda me barëra në Stacionin hekurudhor të Preshevës

Ndalohet kontrabanda me barëra në Stacionin hekurudhor të Preshevës

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

 

Drejtoria e doganave të Serbisë ka njoftur se në vendkalimin kufitar të Preshevës, gjatë kontrollimit të trenit të udhëtarëve në relacionin Shkup - Beograd, është parandaluar trafikimi i një sasie të madhe të barërave.

Në njoftim precizohet se doganierët në një hapsirë në një orman elektrik në vagonin e tretë kanë gjetur gjithsejt 10.900 kapsulla të ilaçit "Tramadol" me dozë 50 miligram.

"Tramadol" bën pjesë në grupin e analegjetikëve opionat që shërbejnë për zvoglimin e dhimbjeve të mesme deri tek ato të mëdha, pasi ndikojnë në sistemin nervor dhe bllokojnë dërgimin e impulseve për dhimbje nga periferia deri tek truri.

Këto barëra keqpërdoren për zëvendësim të drogës, pasi metaboliti i saj ka veti opiumi, mirëpo më të dobëta se sa morfiumi.

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (4 Publikuar)

avatar
23/02/2012 16:12:10
per pacienten kuku kuku nuk po e njoh por po me dhimbet po si ta kam moter po i them se nuk eshte e vetmja motra e re me vdiq duke i thene mjeket se ska asgje mbaj me barera per hiper tension e vajza bubreket e shkaterruar mandej te therrasin ne ambulanca private per inqizime zoti i vraft pjeserisht se nuk e kam te drejten te them per te gjithe sepse as qe kam pas kontakt me te gjithe edhe njeher zoti i madh haram rrogatme lene pacientin invalid as qe brengosen bile por perkundrazi nuk lejon zoteria te degjoj se paku
avatar
Njani... 23/02/2012 11:05:03
Shendetesia ne PRESHEVE eshte katastrof,un kam pas rastin e fmijes ku t'i ndrrojne sirupet e inekcijet me ymyz sherimi me dite te tera derisa u bo per Spital,me nje fjale Shendetesia jone eshte BINGO futja kut dale let dale!!! Kur s'ki komun e pushtet keshtu eshte s'ki as fmijen ku e con masdite ne Ambulant sepse dyrte jane mbyllur vec paradite punojne dhe rralle deri 22,00 a 23,00,sikur skemi nevoj per sherbim Pediatrik,sikur skemi femije ne Shqiptaret... E per tjerat mos te flasim...
avatar
kuku kuku 23/02/2012 09:38:44
o ju mimnistria e she ndetesis po mir naj punut niher vet mjeket na dhan sa mujten trodona tramadolla ku i paten ment e na pacientat ku tani i kemi ment fal juve u benem te varur ne trodon e mandej del zotri mjek e me thot nuk guxoj me me te shkrua trodon ku qenkan fajet a te kercej nga kati i katert a hallall ju qoft ama mjek ju luuuuuumt na muret ne qaf PACIENTE E PRESHEVES po po mos te harroj ishalla del dikush e i lexon se paku fal mjekeve te punes une mbeta invalid 8o per qind a kur e shoh ne rrug te njejtin mjek shpirtin ia kisha nxerr ani ani zoti e denoft se as pushim mjeksor nuk jepshin pa naj leverdi reciproke po te shkruja roman kam fakte
avatar
doganjeri 22/02/2012 23:02:58
ndalohet kontrabanda ne vendakilin kufita Stacion i Trenit dhe Ne Vendkalimin Kufitar CUKARK PRESHEV CDO pik doganore ka kontroll te rrept.......
Total: 4 | Treguar: 1 - 4

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

3.00
Presheva Web Portal