Ballina | Lajme | Ushqimi do të shtrenjtohet deri 30 përqind

Ushqimi do të shtrenjtohet deri 30 përqind

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Ushqimi do të shtrenjtohet deri 30 përqind

Shërbimet e transportit janë shtrenjtuar tashmë prej 7 deri 10%. Pas saj do të pasojë edhe ushqimi, pijet dhe tekstili, ndërsa për një muaj pritet të shtrenjtohet edhe mobileria dhe teknika.

Artikujt ushqimor pritet të shtrenjtohet prej 4 deri 30%. Pijet e gazuara të disa prodhuesve nga dita e hënë do të shtrenjtohen për 4%, kh fillimi i muajir prill edhe brumërat për 10%, uji mineral për 8%, ndërsa mishi dhe produktet e saj 5 deri 30%.

"Eshtë e pamundur që të mos shtrenjtohet dhe të mos ndikojë rritja e cmimeve të derivateve të naftës tek artikujt tjerë. Edhe nëse nuk shtrenjtohet tani menjëherë, a pashmangshme do të jetë pas një muaji, pasi kjo rritje ndikon herët a vonë në prodhimet finale" thonë ekonomistët.

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (1 Publikuar)

avatar
007 15/03/2012 23:21:37
o krejt po hypin cmimet veq rroga ka ra ne gjum te perjetsis
Total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

4.00
Presheva Web Portal