Ballina | Lajme | Diplomat e UP-së u përshtaten kërkesave për punë dhe studime në Serbi

Diplomat e UP-së u përshtaten kërkesave për punë dhe studime në Serbi

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Diplomat e UP-së u përshtaten kërkesave për punë dhe studime në Serbi

 

Marrëveshja e arritur për njohjen e diplomave në raundin e shtatë të bisedimeve në mes Kosovës dhe Serbisë, në nëntor të vitit të kaluar, e obligon Universitetin e Prishtinës (UP) ta përshpejtojë procesin e lëshimit të shtojcave të diplomave dhe transkriptimit të notave. Studentët e UP-së, të cilët dëshirojnë të punojnë apo t’i vazhdojnë studimet në Serbi, janë të obliguar që t’i bashkëngjisin këto dy dokumente shtesë diplomës së tyre.

Ka më shumë se dy javë që UP-ja është duke u marrë me përgatitjen e këtyre pjesëve përcjellëse të diplomave e që, sipas prorektorit për mësim të UP-së, Bajram Berisha, ky proces është përshpejtuar për hir të studentëve nga Lugina e Preshevës, të cilëve u duhen diplomat për përdorim në shtetin serb, dhe pritet që të shpërndahen për të interesuarit nga 20 marsi. 

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (14 Publikuar)

avatar
Burim Latifi 16/03/2012 14:28:56
Pershendetje,

Une po mendoj se shumica pe ngatrrojn fjalen "fakultet",nuk eshte e vertet se nje person qe i ka kry 4 vite studime ka kry "fakultet" e aj qe i ka kry 3 vite studime ska kry "fakultet".Me rendsi eshte thirrja qka mirret pas perfundimit te studimeve.

Me reformat e bolonjes eshte ndryshuar edhe sistemi i studimeve e kjo eshte duke ndodh edhe ne Serbi por eshte duke shkuar shume ngadal,une jam i sigurt se tash me marrjen e kandidatures si shtet kandidat per EU Serbia eshte e detyruar qe ta zbatoj ne perpikeri edhe dekleraten e bolonjes per sistemin e lart.

Me hyrjen ne fuqi te sistemit te bolonjes termet "fakultet" edhe "magjister" nuk EGZISTOJN kjo duhet te sqarohet njeher e pergjithmon.Mirpo kjo nuk eshte ne kompetenc te politikes lokale kjo duhet te rregullohet me ligj mbi arsimin e lart.
avatar
profesori 16/03/2012 14:27:16
pajtohem une me mendimin e mendimit se bachellor ka me 180 kredi edhe bachellor me 240 kredi ata me 180 kredi paguhen ne shkallen e 6 kurse me 240 kredi shkallen e 7 dmth ska lidhje me do fjal per kuadro ja penzija ja aja lexoni mir komentoni fjal mira faliminderit per rrespektin e juaj albani
avatar
studenti 16/03/2012 14:04:07
DHe dua ti pergjigjem atij dajalit me posht se me BACHELOR nuk mundesh te marrish vendim as ne fillore e as shkoll te mesme. DHE kjo eshte me se e vertet...........
avatar
studenti 16/03/2012 14:00:55
te gjithe studentet duhet ta din se titulli BACHELOR si me 3 ose 4 eshte me shkall VI, ndersa fakullteti duhet te jet PROF I DIPLOMURAR kjo eshte me shkall VII, vetem kjo eshte kualifikim i duhur per ata qe dojn te marin vendim te punes. Ata qe ekan BACHELOR duhen te vazhdojn edhe MASTER.......e qe dojn te marrin shkallen VII.
avatar
profesori 16/03/2012 13:42:37
une me sa e kuptova fjalit e MENDIMIT ikamedhe une edhe une si mendimi mendoj e qashtu paguna si ka then mendimi
avatar
profesori 16/03/2012 13:40:42
pershendetje bachellor me kredi 180 je shkall VI bachelor me 240 kredi je shkall VII un punoj qe 6 muaj me shkurn diplom Bachellor e kamkry me kater vite fakultetin paguhem me shkall 7 ju pershendes puntori preshev ai qe asht me master llogaritet me qeter shkall pune
avatar
Stema 16/03/2012 12:32:16
Bachelori nuk e mberrin as nivelin e dikurshem te shkolles se larte, eshte nen ate nivel. As fjal nuk behet qe Bachelor te llogaritet fakultet.
avatar
Ardi 16/03/2012 16:25:12
Plotesisht e ke gabim. Sepse ketu ne Zvicer me Bachelor konsiderohesh si me fakultet te plot. Kurse Masteri konsiderohet si specializim i ni fushe te caktume.
Keshtu qe nuk ka ne voj mi nencmu ata qe e kan kry Bachelorin, po duhet me kritiku nivelin e arsimit ne pergjithesi. Pra, vet arsimi ne Kosov duhet te ket kritera ma te fort + me ma shum praktike, e jo me teori!!!!
Ju pershendes
avatar
studenti 16/03/2012 12:09:47
jo, kjo nenkupton se bachelor eshte me shkall VI ndersa masteri me VII. ME BACHELOR SMUND TE GJESH PUNE. Kjo nuk eshte e vertet shka shkruhet nalt.
avatar
studenti 16/03/2012 11:37:40
Cka nenkupton kjo, a do te thote se edhe Bachelor-i do llogaritet si fakultet apo si shkolle e larte?
avatar
A thu pse? 16/03/2012 12:36:28
Veq ne vendet postkomuniste, ku hala mbreterojne njerzit e kohes komunizmit ne struktura dhe institucione shteterore Bachellori nencmohet. Sikur, kan inat qe dikush me 3 vite ka marr diplome sa ato me 4. Cfar faji kan studentat edhe te rijt qe tash nuk ka fakultet me 4 vite po te gjitha po behen me 3?

Qellimi i kesaj eshte qe keto njerz te mbesin ne ato vende te punes deri sa te vdesin duke e nenvlersuar kuadrin e ri.

Kjo ne boten perendimor nuk ndodhe! Cdo konkurs i ri per pune, nese kan kerku perpara fakultet (4 vjet) tash kerkojn bachelor (3 vjet).
avatar
M17 16/03/2012 15:09:26
Pajtohem plotesisht me ju! nuk eshte faji tek studentat se e kan kryer bachellor! vet stafi akademik i universiteteve kane vendosur kete sistem bachellor! andaj bachellor eshte fakultet,ka dallim shume shkolla e larte me bachellor-in!eshte me shume se shkolla e larte shkalla a bachellar-it! me t'mira
avatar
Mendimi 16/03/2012 13:25:06
Jo, nuk eshte ashtu si mendoni, nuk ka te beje ne kete rast fare me komunizem apo njerzit te cilet jane mardhenie pune por ky eshte nje model i vjeter i shkollimit dhe eshte shume praktik vetem se ne mesjet apo ne kohen romake ka qene me nivele me te ulta se sot.
Dallimi i bachelor 3 dhe 4 eshte shume i vogel
Bachelor 3 aftesohet per nje lemi te caktuar kurse bachelor 4 pe nje vend pune te caktuar me nivele jo te larta si shkollat fillore cikli i ulte, administratat publike, etj, kurse ai bachelor 3 cikli i larte i mesimit fillor por edhe te mesem nga kjo rrjedhe se ky i fundit ka perparesine ne aspektin e aftesise profesionale
avatar
Mendimi 16/03/2012 12:33:00
Bachelor do te thote se e ke kryer fakultetin dhe ke fituar aftesite per kryerjen e detyrave dhe obligimeve sipas planprogramit te parapare te studimeve perkatese njekohesisht te drejten e vazhdimit te studimeve master 1 apo 2 qe nenkupton persosshmerine lemise per te cilen jeni te orjentuar e pastaj mund te vazhdoni dotoraten 1,2 dhe 3
E drejta e krijimit te mardhenies ne pune ne kohe te pacaktueme me bachelor 3 (180) dhe 4 (210) eshte per shkollat fillore tetevjecare ne Serbi ose nente vjecare ne Kosove kurse masteri 1 ose 2 per shkollat e mesme Ne Serbi ose cikli i trete, pas klases se 9 ne Kosove etj.
Te drejten e pageses per punen qe kryen nje bachelor 3 eshte shkalla e VI e pageses ndersa bachelor 4 shkalla e VII e pageses poashtu dhe per master 1 kurse per master 2 shkalla e VII e pageses me nje shtese prej 4% te rroges.
Total: 9 | Treguar: 1 - 9

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

0
Presheva Web Portal