Ballina | Lajme | Hiqni tarifat se na izoluat!

Hiqni tarifat se na izoluat!

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

Qytetarët e Luginës së Preshevës sot kanë protestuar në afërsi të kufirit të Kosovës, në Muçibabë të Preshevës.

“Zbatoni kushtetutën, ndihmoni Luginën”,  “hiqni tarifat”,  “na izoluat”, ishin disa prej kërkesave të protestuesve të Luginës të cilët rreth orës 14:00 protestuan para kufirit të Kosovës.

Përfaqësuesi i grupit të qytetarëve “ Lëvizja e re”, Enver Mehmeti  theksoi se taksat e policës së sigurimit janë të papranueshme, por më shumë të papërballueshme.

“Kemi pritur që qeveria e Kosovës do ti heq këto tarifa se prej qeverisë së Serbisë nuk presim ta bëjë një gjë të tillë. Qeveria e dinë, por si duket nga komoditeti që jetojnë po harrojnë se shqiptarët e Luginës rrugëtuan bashkë për pavarësinë e Kosovës”, theksoi Memeti.

Ai po ashtu tha se shqiptarët e Luginë më se 100 vjet sakrifikuan, ndanë bukën e gojës me Kosovën, e ndanë tre përqindëshin, ndanë pagat e tyre, dhanë gjak, dhanë jetë, gjithçka për pavarësinë e Kosovës.

“Tash po na kthehet e mira nga taksa të çuditshme që kanë rënduar jetën e qytetarëve të Luginës, kanë kufizuar lëvizjen e lirë kanë shtrenjtuar jetën në Luginë, kanë kufizuar lidhjet farefisnore”, u shpreh përfaqësuesi i “Lëvizjes së re”.

Ai në fund të protestës kërkoi nga qeveria e Kosovës mos ta pres Serbin, mos ti prese bisedimet tjera, por të heqin njëanshëm tarifat e policave të sigurimit për automjete.

“Qeveria e Kosovës dhe e Shqipërisë duhet ta ndihmojnë Luginën me investime e jo ta dënojnë me haraç”, tha Enver Mehmeti.

Protesta e organizuar nga “Lëvizja e re” u përkrah edhe nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut si dhe Lëvizja për Kthim dhe Integrim “Guri i zi” .

Kjo është protesta e parë e mbajtur në kundërshtim të policave të sigurimit. Vlen theksuar se edhe përfaqësuesit institucional të Luginës disa herë kanë përsëritur se një taksë e tillë prej 60 euro për dy javë, është e papërballueshme për qytetarët dhe getoizon banorët e këtushëm.

atikulli

v4.7

Regjistrohuni për komente Komente (12 Publikuar)

avatar
valon 21/03/2012 01:01:11
hahahaha po kushe uqum protesta per me i heq tarifat per sigurim shkun kosovart na bonen me pasaporta me shku ne kosov qe sa na don populli i kosoves
avatar
Preshevari 19/03/2012 16:50:38
Ju uroj suksese te metutjeshme, Levizja e Re jeni fryma e re e Presheves, zeri i aresyes.
avatar
Toli 19/03/2012 12:39:42
Ky harac qe eshte percaktuar nga vete qeveria e thaqit eshte pikerisht per SHQIPTARET e lugines se Presheves, sepse serbet nuk e paguajne ate duke ua mundesuar Serbia tabelat e dyfishta.
Nese thaqi e ka vene kete harac per serbet e Beogradit apo Leskovcit, atehere eshte mashtruar keq sepse edhe ashtu ata nuk vijne ne Kosovo pervec shqiptareve te lugines.
Prandaj z.Hashim Thaqi duhet perkujtuar se kur lugina ndante rrogat e veta me vellezerit kosovare, ishim shume te mireseardhur kurse sot paguajme harac e jo sigurimi.
Matematike e thjeshte: 12 muaj X 120 eur = 1440 eur per nji vit. A mund te quhet kjo sigurim z. Hashim Thaqi ?
avatar
rrusta Prishtine 19/03/2012 11:35:59
Te nderuar ju nuk e dini - po them nga kandi qe une e shoh KOSOVEN nga ketu se Kosova nuk e don Luginen ne krahrorin e vet ta perqafoj e as Shqiperia nuk i don keta se .Kjo eshte mese e kjart se nese behen bashk tre apo kater shqiptar (keta kryetaret e shqiptarve) jam i bindur se nuk pranojn me u bashku mes veti se nuk kane mundesi te vendosin se kush duhet ti udheheq secili prej tyre kshyre per vete dhe nuk do te vie kurr bashkimi apo Shqiperia e madhe.Pik se pari keta nuk jane atdhetar te mirefillt qe te mendojn per te miren e popullit por mendojn me shum per pasurimin e tyre dhe shtimin e saj te pafund .Andaj rrini ku jeni aty se mire jeni i keni
avatar
Bleona 18/03/2012 21:30:46
te nderuar qytetar kur duhet ber presioni politikajt tane flejn e kur po i kthejn ata si Shaipin para ca diteve te dheu i bardh ata thojn nuk eshte normale. Une ju garantoj po te gjithe politikajt te jene me kemngules dhe po te bejn me shume presion politikajve kosovar tarifat nuk do te ekzistojshin.
avatar
Durim Saqipi 18/03/2012 21:19:59
ishalla veq ma mir bohet o vllezr e motra kin me bon shpnija e madhe sa ma shpejt me ymre t zoti
avatar
18/03/2012 17:45:11
ja pra kshtu vellez
avatar
besniki miratoc nga ch 18/03/2012 11:19:30
HE kryetart eton poflejn, spintereson se qkapondodh, nee pikosoves mostprit mi shpresa se kosova ikaharru tevetet qka lyftun per at ven eneve bilem asqiebojn mend qe jemi naj kund tu jetu, por nepoplli ilugines duhet meuqu e mebo najsen se saper kryetar e saper risen eperkosoven gjith kimimeqen te shkelt ne, dhe shemsi nuhiu ishte luftetar ikosoves dhe presheves,por poja dorson serbijes kosova se kosova mundet ta pshton shemsi nuhiun por mjert ata qepo kalben ne burgje te serbis e taksirati atinve deshmorve qeran perliri eskishin pas perqka,ishalla soti jep nje rahmet ei jep forc shqiptarve te lugines e te maqedonis se perveq se soti ska sen qemu mejndimu.
avatar
Besimi 18/03/2012 10:58:43
Tha
avatar
shkelzen 18/03/2012 09:29:14
shum pak vet ju qka po dalni trima naper interneta pe nuk po dalni a
avatar
Norce 18/03/2012 03:55:16
U pa qarte interesimi i kryetarit te Komunes se sa atij i interesojn problemet e popullates,dhe sa eshte i interesuar ai qe te hiqen tarifat!Duhet qe atij te iu kujtohet se a ishte ai qe neper televiozionet kosovare trumbetonte se do te protestojm ne kufi dhe do te tentojm qe te futemi ne Kosove pa i paguar tarifat.Kur sot protestohej ai festonte ne kuvend.
avatar
sheni 18/03/2012 03:08:50
simbolika e protestes ishin automjetet-veturat dhe pat diku afersisht 50 vetura qe u kthyn te posht si shenje qe kthehen pa pages te polisave te sigurimit
Total: 12 | Treguar: 1 - 12

Publikoni komentin tuaj

  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

5.00
Presheva Web Portal
v4.7
v4.7
v4.7