Ballina | Lajme | Brukseli po e shqyrton reciprocitetin e arrestimeve

Brukseli po e shqyrton reciprocitetin e arrestimeve

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Brukseli po e shqyrton reciprocitetin e arrestimeve

Ende pa nisur mirë zbatimi, marrëveshja për lirinë e lëvizjes, e arritur mes Edita Tahiri dhe Borislav Stefanoviqit, nuk do t`u shërbejë për asgjë qytetarëve të Republikës së Kosovës. Tre muaj pas arritjes së marrëveshjes shumë të proklamuar në Bruksel, qytetarët e Kosovës nuk do të mund të udhëtojnë nëpër Serbi. Shkas janë bërë një valë arrestimesh të paralajmëruara nga ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiq.

Arrestimet e të gjithë banorëve të Kosovës që thyejnë rendin kushtetues të Serbisë, ministri i Brendshëm serb ka thënë se do t`i bëjë si reciprocitet ndaj disa arrestimeve të bëra nga Policia e Kosovës, të disa qytetarëve serbë, pjesë të strukturave paralele të Serbisë në Kosovë. 

Ndërmjetësi i bisedimeve Robert Cooper, sipas burimeve të gazetës, është shqetësuar me veprimet e fundit. Duke folur në kushte anonimiteti, një zyrtar evropian i ka thënë gazetës se Cooper po i shqyrton mundësitë se si të adresohet çështja dhe të ndalet trendi, që dëmton seriozisht marrëveshjet e arritura, sidomos atë për lëvizjen e lirë.  

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (4 Publikuar)

avatar
arsimi 31/03/2012 17:49:00
ja kundersulmi i serbis lidhur me arrestimet e fundit http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/314950/Naoruzani-pripadnici-kosovske-policije-uhapseni-na-teritoriji-centralne-Srbije
avatar
hakiu 30/03/2012 18:35:45
o njerz mos e lodhni kryet,kur ky dacici shkon ne bruksel per te drejtuar politiken,ky qe masakroi me mijra e mijra njerz te ish jugosllavis,pra ky esht krahu i djatht i Milosheviqit,pra ky esht pranuar mu nga EU dhe Amerika si bashkebisedues edhe ps eishet ne listen e zez te AMERIKANVE,pra mos e lodhni kryet ket po e ben EVROPA ,ku u paa edh eme shemsiun e e dergoi zvicrra aq shpejt mu sikur ky te ishet terroristi me i kekruar botror,u ngut qe mos tja p^rish imazhin serbis,e kjo burgosje esht qesharake,ja per drog,e ja per spiunazh,por fain e kan keta dy qe jan te bburgosur,ngas eskan pas nevoj me kalu neper serbi,ka aeroplana dh eharrone vllezer kosovar serbin,se kta jan ata qe ju kan rrah e kan me ju rrah perseri,per serbin,edhe femiu i posalindur shqiptar esht armik
avatar
Levizja e shtrenjte 30/03/2012 16:32:55
Kjo nuk
avatar
30/03/2012 15:01:19
oj evrop e kuqk shum mir ti i njef kta far gabel kta veq llosin e njofin se plumi pak asht per kta
Total: 4 | Treguar: 1 - 4

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

1.00
Presheva Web Portal