Ballina | Lajme | Vulat RKS dhe Ministria e punëve të brendshme

Vulat RKS dhe Ministria e punëve të brendshme

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

 

Me 24 mars në një deklaratë për opinion publik Ministria e punëve të brendshme të Kosovës kishte njoftuar se qyetarët e Luginës së Preshevës nuk obligohen që të udhëtojnë në Kosovë me pasaportë, por vetëm me letërnjoftime.

Kjo ministri ka deklaruar se është duke u zbatuar marrëveshja për lirinë e lëvizjes "Kalimi me letërnjoftim", dhe nuk qëndron se qytetarët e Luginës duhet të kalojnë me pasaporta.

Redaksisë së presheva.com, në mail i kanë dërguar vizitorët tanë fotografi të pasaportës ku duket qartë vula e vendosur "Republika e Kosovës", vendkalimi Muqibabë.

Për këtë shqetësim të qytetarëve të Luginës së Preshevës, presheva.com ka shkruar menjëjerë pas ditës së hënë, 19 mars, ku me fillim nga ora 16 të gjithë qytetarët e Luginës së Preshevës që kanë udhëtuar drejt Kosovës, është dashur që të posedojnë pasaportën.

Policia kufitare në Muçibabë edhe pse ka demantuar një lajm të tillë, ajo edhe më tej po kërkon pasaportat për hyrje.

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (25 Publikuar)

avatar
z.asllani 04/09/2012 20:52:01
shka puju pengon vula e republikes kosoves o shiptar pro serb te lugines presheves seju ini tmsum me jetue me shki ini msu mejetue me vula tshkive
avatar
toni 01/04/2012 04:26:26
o shqiptar te nderuar spo na pengon vula po po na pengon ligji i kosovarve qe vazhdon vetem per shqiptaret e lugines kurse per serbet nuk vazhdon as gje . kosovaret po get shkive spo kan sha me ju bo po pu rroken per neve po ka mi vra buka jone be njerz koruptum qe e hupen edhe presheven edhe mitrovicen haram ju qoft.
avatar
xheki 27/06/2012 13:01:49
o bylbyl aty nuk kaloni veq ju po edhe shkiet e edhe ata duhet me pas pasaport.
avatar
01/04/2012 02:29:37
as mos gaboni me u nis per ne gjilan pa pasaport :)....
avatar
besi 01/04/2012 00:20:05
sot me date 31.03.2012 kam udhetuar per ne Prishtine, me autobus te Graniti-transit, qe niset ne ora 7,30. kur kemi arrit ne kufirin e Kosoves, polici i SHPK-se me ton te larte ne ka kerkuar pasaportat, madje edhe nje udhetare edhepse kishte pasur paraporte ne fillim ia dha l.njoftimin, ky polici i tha qe patjeter duhet pasaporta. por cka eshte me ironike kur arriti te nje udhetar serb i moshuar, polici, shqiptar, fillio ti flase serbisht, por ky udhetari serb as qe e shikonte, por vetem ia dorezoi leternjoftimin e serbise, te vjeter me SRJ-R.Serbia, e ky polici i shkrete a dini cka i tha, poe citoj origjinal: sledeci put ponesi sa sobom i paso
avatar
hahahhahahhaha 31/03/2012 19:33:14
per kit vul edhe une jom me ata shum me vend se apo dim me majt vulen e serbijes ne pasaport edhe ata neta majn tonen neta din qe u bo shtet se hala budallve spoju hi ne mend per neve osht kec qe jena ne dor te shkaut se per vula shum e heshme bile ato kosova republik045
avatar
genti 31/03/2012 18:51:47
pse pe boni tragjike ket vul qytetaret e Lugines munden me i nxjerr pasaportat pa kurfar problemi bile kjo vul osht diqka e mir nese perdoret ne te gjith kufijt e kosoves kjo tregon se kosova eshte republik eshte shtet
avatar
shenur 31/03/2012 18:06:21
nuk pome vjen interesant me neve te lugines qe kan mena bo ka 10 euro.. po qka osht ma e keqja kan meja bo edhe kosovarve ne te dalmit prej shpis ka 10 euro mi dhon ja ja nuk iloojn me dal prej deres shpis.... hajnattttt bash asi hajnaa te flliqt... a ti NEXHAT na dy palve ikena dhon edhe shkive edhe juvee kosovarvee shkive ikena dhon juve me ju rujt,,, a juve ju kena dhon per buk me hongerr marre duhet meju ardh qka jeni tu bo edhe qka jeni tu fol....
avatar
gladiatori 31/03/2012 17:13:40
plotcisht pajtohem mety zotri nexhat edhe un jam vet qytetar i presheves po shkive jakemidhan bile edhe per cigare e kafe asod po akomi pi kosovarve nuk ban se mal pa uk ska amo edhe teprpjet eka ni tepozhze
avatar
beni 31/03/2012 16:17:20
Hej ti mor nexhat po shkijet naj mireshin amo na luftuam per nje shtet e ju mbajtem me buke e ndam kafshaten per juve duke mbajt familje. E ju na kthyet me te mire te miren se po te shkojshin keto para per te varferit ne kosove do ja kishim bere hallall. Por keto para po shkojn te disa hajna e ata vec po pasurohen e populli dita dite shkon duke u varfruar edhe me shume e ti ndoje gishtin ne mendje e mendo me shume se cka shkruan se populli i kosoves lindore boll ka dhene per kosove e kosova cka dha per kete vend.
avatar
01/04/2012 01:22:10
Kosova kurr nuk dota l
avatar
01/04/2012 01:22:09
Kosova kurr nuk dota l
avatar
Florimi 31/03/2012 15:55:10
O ti NEXHAT,mosi krahaso shkijet me kta pisat e kosoves se kuptohet shkijet jan cetnika dhe jesin cetni po ata kosovart e L....it jan vllezrit ton dhe nuk duhen me bo ashtu ne popullin ton se para lufte i kemi mbajt me buk po edhe ashtu ne luft e tash na harrun na kerkojn ka 60 euro e kushi nuk na perkrah,e mos fol palidhje se lidhje me tru nuk paske
avatar
nexhat 01/04/2012 00:52:56
Hej juve xhithve un jam i bujanovcit jo i kosoves
e bash ju qe permendeni bukuen shum pak buk keni dhon.
Tung
avatar
nexhati 31/03/2012 14:43:47
oooo poplli i lugines po mos u idhnoni aq shum se po jav mer paret qeverija e kosoves
po kur na mirshin ne kufirin e serbis ne subotic shkit nuk folshi po besa edhe per kafe ju ipshi pare
e tash pom tregoni fore ktu aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pak pun osht ajo
kush nuk don me pagujt ne kosov most shkoj ne kosov net rrin ne shtepin e vet
mos e bani histori tung
avatar
wINTERsun 31/03/2012 20:13:06
une mbaj mend mire kohen kur paguanim per depozitat e famshem dhe ne shqiptaret mbushnim kassat e Beogradit dhe te ankohet njeri nuk ndegjohej. Une gezohem me ato vulat e Republikes se Kosoves dhe mezi pres ta zbukuroj me te pasaporten serbe
avatar
xyxyxy 31/03/2012 18:21:58
pash kejt jo shti as nevojtore mos me shku na... hallall tkoft buka be se po i mecem te kokshe rri caty pash yotin PORDHE QEBEN
avatar
31/03/2012 17:54:45
eec be baju pash robt
avatar
Abdylazizi 31/03/2012 12:56:40
Ju lumt Redaksi e presheva.comit... je duke na zgjuar nga gjumi, je duke na celur syt... Pa ju do t
avatar
rahovica_be 31/03/2012 12:48:07
kure po e shohe se qka jane duke na bere "kosovaret" neve SHQIPTAREVE TE GJORE me taksa me vula e me pasaporta,qe per lirin e tyre ne sakrifikuam te gjitha edhe jeten e dhame,e tashe keta:si thojne ne Shqiperi :NUK E RRUAJN PER NE FARE !!! me hidhet te mendoj po do te kete edhe nje here lufte sdi kujt do tju bashkangjitesha Shqipefolsave kosovare apo ........,,,,
avatar
raketa 31/03/2012 11:18:09
po bre sepak jone tu vjedh kta hajna e po dojne mena myte de po spo shkojshmi hiq he dhe..............
avatar
arbi 31/03/2012 05:00:21
para disa ditesh kalova kufirin ne muqibaba me autobus ma ndul vulen qe kom kalu me kerr , kjo hajni haptas perseri ne shqiptaret e presheves jemi te viktimizuar nga disa politikan te Kosoves!!!
avatar
appo 31/03/2012 04:14:15
Ju paskan harxhu parate qeverise se Kosoves, e tash normal me pagu 10 euro per person se ju paskan ardhe ka fundi parate...Corruption!!! Corruption!!!
avatar
Zijadini 31/03/2012 03:34:35
A hala bre nuk u msut me rrent e kosovarve a haj medet haj elhyqmirila e stakfururulla crrrrrrrrrrrrc
avatar
dsf 31/03/2012 03:03:45
hahahaha o kjo vul kurxhoo... Po pritne ju pi 1 prill, me ka 10 euro per person kush do me hi nkosove.
Total: 18 | Treguar: 1 - 18

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

2.00
Presheva Web Portal