Ballina | Lajme | Diaspora: BDI, largohu nga qeveria maqedone

Diaspora: BDI, largohu nga qeveria maqedone

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

Këshilli Kombëtar Shqiptar në Beneluks (Belgjikë, Hollandë dhe Luksemburg), organizatë e cila javën e kaluar organizoi një protestë në Bruksel, ka kërkuar nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) të heqë dorë nga koalicioni qeverisës me VMRO-DPMNE-në, raporton Gazeta Lajm. 

Kjo ka qenë vetëm një nga kërkesat e prezantuara në referatin e lexuar gjatë protestës, ku poashtu është kërkuar që asnjëra prej partive tjera shqiptare në Maqedoni të mos bëhet pjesë e Qeverisë në rast se del BDI-ja. 

Ngjarjet e fundit në Maqedoni, diaspora i vlerëson si “terror shtetëror sllavomaqedon ndaj shqiptarëve”.

Në vijim do të keni një pjesë nga kjo deklaratë: 

Këshilli Kombëtar Shqiptar i përbërë nga disa shoqata, degë të partive politike, asociacione të ndryshme, dhe intelektual të pavarur, mbajti mbledhje të jashtëzakonshme për të shqyrtuar situatën aktuale në Iliridë (FYROM). 

Si rezultat, më 28/03/2012 u organizua një protestë, para selisë Ministrave të BE-së. 

Para qindra bashkatdhetarëve, në këtë manifestim, morën fjalën, përfaqësues të devotshëm të lëvizjeve atdhetare shqiptare, që të gjithë shohin vetëm një alternativë, Ribashkimin e Shqipërisë, fjala e tyre u ndërpre me duartrokitje dhe me parullën «Shqipëri Etnike, Shqipëri Etnike».

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (2 Publikuar)

avatar
ISH UCK ITALI 01/04/2012 16:17:48
bravo por edhe diaspora shqiptare ne itali kundershton fuqishem partin anti shqiptare te ali ahmetit sa e di un ne itali imi 6 pjestar te ish ucks qe sguxojm me shku ne vend lindje nga frika e ali ahmetit dhe grupi itij zhduk komandantat e liris dhe pjestaret e saj ali ahmeti dhe bdi e tij ja ariti qellimit qe aliu ka pas ne shpirt por kot kot shum von u diktua aliu kush esht dhe? kush ka qen dora e djatht e udbs qe zhdukte shqiptar nje koh dhe at qellim e ka aliu ne programin e ti por vllezer te ngrem zerin kunder kesaj partie anti shqiptare sa sesht ende von cila perti te ze vendin ektire tradhtareve sesht merendsi merendsi esht lergimi i bdis se udbs se ali ahmetit
avatar
simnica gv 01/04/2012 16:05:40
JU LUMT VLLEZER PER PROTESTEN QE BENI PER SHQIPTARET E MAQEDONIS SE BDI E ALI TRADHTARIT AHMETI NASHKATROJ KREJT NE SI SHQIPTAR SKEMI VLER NE KET SHTET ARTIFICIAL ALI AHMETI ABAZI TRADHTARI I KOMBIT SHQIPTAR TRADHTOJ SE PARI TRIMAT SHQIPTAR QE VUN JETEN E TYRE NE REZIK PER LIRI DHE BARAZI NE FYROM DHE AT QELLIM CLIRIMTARET SHQIPTAR E ARITEN ME MARVESHJEN E OHRIT POR ALI AHMETI KISHTE NJI QELLIM SHKATRIMIN E SHQIPTAREVE NE MAQEDONI O VLLEZER NE KET TRADHTI KUR SE KEMI PERJETU EDHE NE KOHEN E KOMUNIZMIT KENAJETU ME MIR SE TASH KURSE TASH TE ZHDUK SHQIPTARI DHE TE NENCMON PREJ TJERVE SKEMI CKA PRESIM IK ALI IK BDI SE NA SHKATROVE
Total: 2 | Treguar: 1 - 2

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

0
Presheva Web Portal