Ballina | Lajme | Reuters: Vrasjet, "benzinë" për përplasje etnike

Reuters: Vrasjet, "benzinë" për përplasje etnike

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

Vrasja e 5 të rinjve në Maqedoni është pasqyruar edhe nga agjencia prestigjioze e lajmeve Reuters. Agjencia shkruan se bëhet fjalë për një akt makabër që duket sikur hedh benzinë në këtë vend të paqëndrueshëm multietnik. 

Sipas “Reuters”, Policia e Maqedonisë kishte gjetur trupat e personave të vrarë me armë zjarri në afërsi të një lumi në dalje të Shkupit. 

Policia i ka thënë agjencisë se akoma nuk ka identifikuar viktimat apo kryerësit e vrasjes, dhe se nuk kanë dijeni se cili është motivi i kësaj vepre kriminale. 

“Në vendin e ngjarjes kemi zbuluar gëzhoja, gjurmë gjaku dhe të gjithë trupat kanë plagë nga armët e zjarrit”,citon Reuters njoftimin e policisë. 

Sipas artikullit, qindra njerëz nga lagja e afërt në afërsi të vendit të ngjarjes kanë protestuar dhe kërkojnë hetime urgjente, ndërsa sulmuar me gurë makinat që lëvizin në këtë aks rrugor. 

Reuters shkruan më tej se, në këtë vend tensionet vazhdojnë, të nxitura nga varfëria dhe përparimi ingadaltë në integrimin në BE dhe NATO.

atikulli

v4.7

Regjistrohuni për komente Komente (20 Publikuar)

avatar
milkaaa 17/04/2012 21:24:53
jon prep krejt njerztttt ncncnncnc kurrr mos met pa u boe qamet o zotttt
avatar
xl 17/04/2012 14:50:28
ju baj apel shqiptarve me ni parti si ismail qemali vlora ska cka na ban as maqedoni as kral sulltani e jo ni maqedoni sa grushti po pshte bashkpuntort e shkaut edhe politikanat e brishte korruptum edhe liri popullit e lavdi deshmorve se ata e kan vadit me gjak te oaster token e baballarve te vete emos shkelni amanetin e deshmorve o te paskrullta jeni te oa shpirta oju te humbur lira svjen tu ba politik me hajduta po me bashkim edhe me pune po secila shpi letja fale ksaj toke nga nje djal mate mirin ateheri do te shofim se si duhet atdheu jo nga nje njeri me shti ne pune me shka
avatar
xl 17/04/2012 14:45:02
100 per 100 e kan ba vet shteti maqedonis meja lan fajin shqiptarve qeveria e lagur me gjak edhe mej bastis shqiptaret edhe
avatar
real 15/04/2012 02:18:22
O vllezer shqiptar me vemendje se qka po sh
avatar
Bashkimi 15/04/2012 02:11:19
"Shqyptar Smrt za slavci u Makesoniju, Srbiju, Bosnu i tako dalje... " .

Per ket tipin "Shqyptar" kisha dasht mi thon

1- Mos naj ndyt emrin ,se ti nuk je Shqiptar por je naj spiun i UDB-s
2- Me qen Shqiptar nuk mburresh me kto vrasje barbare ndaj ktyre te rinjve qe kan shku per peshkim.
3- Me qen kaq trim pse nuk shkon ne pjesen veriore te kosoves me tregu veten e mi hek ato barikada
.....lista bohet shum e gjat mi shkru krejta e mos ta teproj.
avatar
Iliri 15/04/2012 01:24:56
Ne kete tragjedi te shemtuar munden me qene vetem Sigurimi i Serbis i involvuar, shqiptareve me se paku i konvenon konflikti ne maqedoni. Ngushllime familjeve te te vrareve, dhe mos te gezohen kur te vrahen shqiptret e pafajshem.
avatar
u 14/04/2012 21:47:14
vet i kan mbyt maqedont per me ja lan shqiptarve ktu i mson serbia
avatar
14/04/2012 21:45:56
tragjedi shum e rend. kush e ka be , me siguri ndonje sherbim sekret
avatar
thika 14/04/2012 21:02:00
pse veq pes mashum udasht
avatar
gladiatori shiptar 14/04/2012 20:13:54
qat mjellsh edhe korr ti kemjell ne gostivar shkup etasht duhet me korr akoka mir mejvra shiptart sanana kan qajt per neve edhe ende qajn qani ju tasht pak se ekeni rrendin kaloni mir dbite shkines se kjo asht vetem ni nisje evogel saqi kamendodh diqka qi skeni me besu o slavo macedon
avatar
simnica gv 14/04/2012 18:41:29
kjo esht nje loj e gruevskit dhe ahmetit qe shqiptaret te shkatrohen ne fyrom shiqohet shum mir veprat e qeveris ne ket vend pa ligj dhe pa dinji tet njerzor qe shqiptaret ne cdo tubim ose ne cdo loj sporti ofedohen anashkalohen dhe vriten fizikisht nga sllavo maqedonsit dhe qeveria mbill sit para te drejtes humane kur esht rasti i kundert shqiptaret menje her denohen me burg ose me gjob te hollash qe na detiron neve shqiptareve ne fyrom te durojm dhe te pranojm padrejtesit qe i behen popullit ton por ket dhurat ne e kemi prej ali ahmeti me shokun e tij nikolla grueski qe bejn shtetin te pasigurt per qitetaret shqiptar
avatar
KUMANOVARI 14/04/2012 16:08:54
o shoki ti alexon najsen apo vec jafut koot cka asht problemi te ALI AHMETI ai sesht minister i pundve tmbrenshme dhe as president tlutem lexo dhe mbasandej koomento edhe edyta kta jan maqedon oj shipe mos komento koot e koot
avatar
Shqyptar 14/04/2012 15:00:31
Smrt za slavci u Makesoniju, Srbiju, Bosnu i tako dalje...
avatar
14/04/2012 21:44:23
nuk pom besohet se ka bisha si ti .......
avatar
MEDI NGA LONDRA 14/04/2012 19:08:52
NGUSHELLIME TE THELLA .,FAMILJEVE .TE TYRE .PSE MORE BURRA JAV CESNI FAJIN DIKUJNE TJETER,PO MA PISA SE POPLLY YN NUK KA ,JUVE SHQIPTARVE PREJ LUGINES PO JUV SHOF .,ZEMRA PO JUV HAPET .,PO SHKO KSHYRNI NONAT E BABET E ATINVE,MARRE OSHT ME SHKRUJT .ASHTU NE QOFT SE JON BURRA NATI VRASIN POLICEN E USHTRIN E JERZIT TE PAFAJ.,
avatar
tani 15/04/2012 03:02:58
vertet ngjarje shume e rend por un mendoj qe keto vrasje mun te jen kry edhe nga vet ana e sherbimit sekret ne menyr qe tja lojn fajin shqiptarve dhe te ken pretekst toi arrestojn,bastisin shteipt e tyre............kurse ti shoku qe po jep ngushellime pom vjen mire po nga ana tjeter pom vjen interesant se na shqiptart shume jemi te prekshem ndaj ketyre kurse per vetin nuk bojm si ti ne ket rast qe ke thon se shqiptart jan pisa ........turp tyje se pari duhet met ardh po ti ski faj se nashta sje msu me jetu ketu me sllavomaqedon e me pa se sa na dojn ata neve
avatar
14/04/2012 15:56:54
ti nuk je normal, po a je tu e pa sa vjet i kan a jo 18. Kush i ka vrra e meriton burg 100 vjet, a osht maqedon a kush tjen.
avatar
nkio 14/04/2012 15:35:27
Bosanet ian vellezerit tane musliman.
avatar
14/04/2012 14:41:31
vet mqedont ikan vra seata jon mabet se bugart tkqi mija lon fajin shqiptarve
avatar
14/04/2012 13:41:37
e mare Ali Ahmeti spot vjen marre, a je tu e pa se shka jon tu i bo popllit tond
Total: 15 | Treguar: 1 - 15

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

4.50
Presheva Web Portal
v4.7
v4.7
v4.7