Ballina | Lajme | Bota që është zhdukur në Luginë: Gjinden mbeturinat e kafshëve që nuk kanë ekzistuar në planetë

Bota që është zhdukur në Luginë: Gjinden mbeturinat e kafshëve që nuk kanë ekzistuar në planetë

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Bota që është zhdukur në Luginë: Gjinden mbeturinat e kafshëve që nuk kanë ekzistuar në planetë

Paleontologët serb kanë zbuluar në fshatin Bushtran të komunës së Preshevës mbetjet e rreth 20 kafshëve që deri tani askund në botë nuk janë gjetur më parë.

Përvec llojeve të panjohura, janë zbuluar edhe disa kafshë që konsiderohen që kanë jetuar vetën në lindjen e afërt. Ky zbulim i madh do të ndihmojë të kuptohet dhe hulumtohet evoluimi i gjitarëve që ka tërhequr vëmendjen e shumë shkenctarëve botërorë, transmeton presheva.com.

Dhëmbët që janë gjetur, madhësia e tyure nuk kalon dy milimetra dhe nuk i takojnë deri tani ndonjë lloji të kafshëve që ekzistojnë në botë. Këta dhëmbë, paleontologët i kanë gjetur në fshatin Bushtran, komuna e Preshevës. Këto fosile të gjetura i kanë surprizuar edhe shkencarët botërorë.

"Kemi qenë të habitur me faktin pas përpunimit laboratorik të mbeturinave të gjetura të kafshëve plotësisht të reja për shkencën. Pasi me vite të tëra ne bashkëpunojmë me kolegët tanë nga Universiteti i Utrecht, së bashku me ta kemi organizuar ekspeditën e tretë dhe kemi gjetur mbi 20 lloje të kafshëve që janë plotësisht të reja për shkencën në përgjithësi" ka thënë paleozoologu Zoran Markoviq, që ka marrë pjesë në ekspeditë.

Dhëmbët janë kyç në bazë të cilës paleoontologët përpunojnë dhe rikonstruojnë dukjen e kafshës, mirëpo kësaj here nuk është e mundur të bëhet pasi bëhet fjalë për lloje të panjohura deri tani.

"Kjo është hera e parë që të gjenden lloja të tilla në një lokacion, dhe këto mbeturina nuk mund ti rikonstruojmë pasi askund nuk është gjetur kafsha e plotë, po as sot nuk kemi një përfaqësues i cili është i gjallë, andaj edhe nuk dihet as se di do të dukej kjo kafshë" ka shtuar Markoviq. /presheva.com/

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (31 Publikuar)

avatar
Domenic 12/03/2013 22:58:50
Po qka po hanu me fantazija kerkund ne planet spaskan egzistu e ne bushtran paskan egzistu spo dini edhe ju qka me bo veq mu mar me qisi far pun po leje mes em lodhni
avatar
benbebnnn 11/10/2012 02:39:29
O Armend a veq ne bushtran po pika birra a ??
Po edhe neqoftse e pin sdmth se ti ja pagun ? edhe i emerton si kafsh sa njeri nbot pin birr qka do te thot se sipas tye kejt kokan kafsh apo ? Edhe pse vet jom kunder ksaj po megjithat mos i jep shum
Edhe nfs ki pergjigje ktuu jom po besoj se ski :S :S
BUShtrani <3
avatar
ARMENDI 11/10/2012 09:02:25
u myta bre tu u pergjigj mo o shoc, po lexoni more komentet e mia krejt, o shiptar te nderum, per serbt e kom pas fjalen e mos u boni avokat te ceshtjeve qe nuk po ju prekin juve!
pffff
avatar
maggi 09/10/2012 20:09:26
Hajde ne bushtran edhe kshyri qato 50 kafsh qe po thu ... jo qe smun me komentu mo po edhe smun me qel Presheva.com-in kurr e per jete !
avatar
Bushtranalija prej gurbetit 09/10/2012 18:33:55
valla ktu fol veq kush naj ka inati po na boll veq **agen Zid**qka e kemi sen ja nxhyn kerkush me to e ky bishti minit**Armendi **veq pi ja rraska naper cunga se ki vet princ corleone po ju doka vetja me rrespekt.
avatar
agimi 09/10/2012 17:08:39
mund te them se edhe ne fshatin norc ka lloje te gagirrave te cilt jan telrice e tokes a di qka o tepric e tokes?
avatar
09/10/2012 08:31:10
Une i bashkangjitna Armendit.
Ku jetoj une ( CH ) ka te Bushtranit, dhe tash po e kuptoj pak ma mir se nga i kan ata ato sjelljet.
Kur te boje dikush deni "Budallaki" apo deni gest jo te lakmushem i thoj "Hej mos u bon edhe ti si i Bushtranit" :-)

Ndoshta ka edhe burra te mir ne Bushtran (por un hala sun e kom taku)
avatar
xi 09/10/2012 17:08:49
Qe magari mos i paskan gjet eshtrat e tparve tu qaty qe po fol kshtu more matrapaz... mrrine ti me nencmu nje fshat te ter po le mos e hap gojen palidhje oj shtaz e eger...
avatar
sportisti 09/10/2012 08:25:10
heeheh pash zoti cka osht kjo po bushtrani veten nje e ka pas te shkolluar mir aga dushi tjert krejt mas lopve kan shku zunica vlla po ju ma krejve hehehehehehehh
avatar
Bush***** 09/10/2012 00:22:06
Ama armend e paske knaq veq ket ta kish me dije se ne kumunen e Presheves vendi me i shkolluar eshte B.L Bushtran..... :D
avatar
Eshte Zhunica! 09/10/2012 10:58:03
me numer ma te madh te intelektuarve. Po edhe te tjeret kane sigurisht.
avatar
ARMENDI 08/10/2012 23:19:18
Me erdhi cudi qe komenti im paska nxit kaq debat dhe vellezerve te mi shqiptar qe jane identifikuar ne komentin tim ju kerkoj ndjese per mosqartesine e te shprehurit tim dhe njekohesisht i keshilloj qe mos te nguten e mos te nxehen shpejt se kam frike qe sendet qe nxehen shpejt edhe ftohen shpejt! Me duhet te sqaroj se e kisha fjalen per komunitetin pakice ne fshatin e permendur e asesi jo per shqiptaret!
avatar
Dembabadem 08/10/2012 22:27:41
" Bota q
avatar
lugina 08/10/2012 22:19:23
nje nga kta 50 llojeve te kafsheve eshte edhe ki "armendi ..."
avatar
bajrami 08/10/2012 21:52:37
pak jon pak
avatar
ismaili 08/10/2012 21:51:36
Armend kam par lloj lloj zbulime qe jan ber deri me tani po ksi bishe e gjall siq qenke ti skam par asnjeher do i njoftojm ata te diskoverit chanel dhe dote vijn e te vizitojn ty o bish e gjall edhe mbase siq the vet ne mes te dites mundesh me pa 50 lloje kafshesh un kisha then me ty behen 51 lloje besoj se nuk ke dallim nga ata sepse po te kishe pas dallim nuk kishe pas rast me ipa po te lidh ty aj rreth edhe ke shku ike pa se i nivelit te njejt je thon ni fjal me kend te rrish ashtu behesh eti po te kishe qen ma imir nuk kishe pas qka me lyp te ato 50 lloj kafshesh qe tani uben me ty 51 lloje
avatar
09/10/2012 08:51:24
merr fryme merr, mos u pshtymav se tema nuk osht armendi ketu o i hupt po fosilet edhe plus njeri shume mire kallxoj qe nuk e ka pas fjalen per shqiptart, ty a serbt po te dhimen aaa! A spe sheh qe u bo zbulim i madh a, vend turistik bushtrani ka mu bo, cele ni burektore a dicka!!
avatar
tu i kshyr kafsht 08/10/2012 16:43:28
po ti armend qashtu eshte qe rrin te shitorja ka 50 po a e din se ata i k
avatar
Eron 08/10/2012 16:41:52
Hallall bre tkoft amernd se me lot kam kesh ku r e kam lexu koemntin tond....mirpo edhe zbulimi shum interesant me erdh....
avatar
mani 08/10/2012 16:03:06
ahahhaha spo komentoj hiqq mos tja prishi keti ARMENDIT NEJSE ku te shkoj ktu ne lugin gjen qesooo
avatar
Sadullahi 08/10/2012 15:48:22
Me shku n
avatar
Preshevar 08/10/2012 23:02:24
Krejt katundi Nor
avatar
09/10/2012 14:27:02
lajm interesant shume ky per fosilet amo eshte gje negative me i qujt vllezerit e tan shiptar kafsh qe i grajn traktoreve, armedni paska gabu se ka komentu te disa injoranta qe se kan kuptu qe per serbt e bushtranit e ka fjalen, edhe pse ti palidhje po hyn tash e po do me bo ketu ollovin sikur cysh e kan zanat do qe skan jete pervec citu ne internet e skan ku mu kallxu se sa e di une ne norce nuk ka shkije e ti sigurt e ki pas per shiptart e mos te ka tregu rastesisht mamaja jote qe jan si kafsh ne shtrat se ndoshta e ka provuar!
gjithsesi e pershendes presheva.com per keto lajme te mira dhe vetem te para stafi ndersa bushtranit i qofte urime gjetja e fosileve
hade shnet
avatar
Preshevar 10/10/2012 08:48:46
Ti more katundar i keq e besharet ne bostan! Leje nonen rahat e krejt me rend ti largofsha nga kjo bot
avatar
majk 08/10/2012 15:04:09
Armendi me ban me kesh i nderuar te pershendes edhe pse ste njoh.
avatar
Hasani 08/10/2012 13:33:58
Armend, kurr ma shume nuk kam qesh me komjuterin. Hallal t qofte per foren
avatar
ARMENDI 08/10/2012 12:43:00
Po ne Bushtran ne mes te dites, ne mes te fshatit, po shikove me kujdes i gjen jo 20 por 50 lloje kafshesh te papara per shkencen dhe njeriun. Zakonisht rrin pran shitores lokale duke pire birra, jane te formave dhe dimensioneve te ndryshme! :)
avatar
08/10/2012 22:09:27
po e paske qellu bre armend.po shum e vertet osht kjo.
avatar
njoni 08/10/2012 16:37:42
Pse be po fol veq palidhje. Cfare teme eshte ktu, e cfare teme ke rrok ti ?? Secili njeri e ka qefin e vet. Ti veq mun me kshyr rrugen tonde, per tjerat, ja bajn gajlen ata vet ;). te pershendes
avatar
Bxxxx 08/10/2012 16:13:50
shut up bitchboy....l
avatar
hi 08/10/2012 13:42:25
sa nisa met thon o fantazer, po kur ma kapi se qa ki dasht me thon ndrrova mendje: JE I MADH PLAKO haha
Total: 20 | Treguar: 1 - 20

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

3.00
Presheva Web Portal