Ballina | Lajme | Drashkoviq: Nga populli po fshihet e vërteta për Kosovën

Drashkoviq: Nga populli po fshihet e vërteta për Kosovën

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Drashkoviq: Nga populli po fshihet e vërteta për Kosovën

Kryetari i Lëvizjes për Ripërtritjen Serbe, Vuk Drashkoviq, ka deklaruar sot se popullit në Serbi duhet kumtuar të vërtetën për Kosovën dhe se statusi i Kosovës është “çështje e mbyllur”.

“Me rezolutën 1244, anekset e Rambujesë dhe anekset e tjera që fshihen, shqiptarët e Kosovës e kanë fituar të drejtën për shkëputje dhe vetëvendosje dhe, sipas tekstit të rezolutës 1244, këtë të drejtë e kanë shfrytëzuar”, i tha Drashkoviq televizionit B92.

Ai ka vlerësuar se raportet e mira ndërmjet Beogradit e Prishtinës janë në interesin më të mirë për popullin serb në Kosovë.

“Ne nuk jemi të detyruar ta njohim pavarësinë e Kosovës dhe nuk do ta dërgojmë ambasadorin në Prishtinë, por të gjitha marrëdhëniet e tjera, duhet t’i normalizojmë”, tha Drashkoviq.

Ai mëtutje ka theksuar se nga populli po fshihet e vërteta, para se gjithash për rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, me të cilën, në vitin 1999, Serbisë i është marrë secili aspekt i sovranitetit ndaj Kosovës. /rel/

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (6 Publikuar)

avatar
jahiri 11/12/2012 18:20:23
drashkoviqi viteve 90 ta ka qene lideri pare i cili thoshte se kosova eshte[ djep i serbis ] e tjera e tjera........te cilet fjal nuk dua ti shkruaj,por me kalimin e kohes behen cudira edhe ky si shum lider tjer te serbis keta definitiv jan bind se kosova asht aty ku gjendet dmth se asht nji shtete i pa varur edhe nuk ka kthim prapa edhe realitetin po pranojn ,sikurse edhe shum shtete evropjane dmth se gjithcka po vijka ne vendin e vet, mos te befasomi se ndoshta ne te ardhmen do te ndodhin edhe shum cudira tjera ne te mire te shqiptarve, por kuptohet se duhet te punojm te punojm vetem me pune arrihet. pershendetje......
avatar
Adolfi 10/12/2012 18:40:25
To je tachno druzhe Drashkovichu,u pravu ste, narod treba da znae da je sve billo i proshllo nema vishe povratak u nazad.
avatar
lugina 11/12/2012 16:07:20
ti a cac serbishten per gjaku e paske sa edhe ne faqen e presheves na shkruan koment serbisht a??? skam asgje kunder,por eshte denigruese kur me gjith veshtiresit e lugines prap dikush del ktu edhe koment serbisht na jep,...
te hunda na ka ardh serbishtja prandaj te pakten aty ku ka mundesi te shkruajm e te flasim shqipen ton te bukur. flm per mirkuptim
avatar
zeri 10/12/2012 14:48:37
po fol bre shka se moti ske folen keshtu eshte dhe thuaju se kasno janko na kosovo kjo fjale ka qene nga ata te cilet kan mberritur vone nga malet karpate
avatar
preshevari 11/12/2012 03:43:30
e draskivicu reci e objasnimu tfom naradu da je kosovo nje nikad bijo u semgliu serbije vec da smo mi naji stari narod u balkanu gotovo kasno janko na kosovo stize
avatar
13/12/2012 22:44:48
GJILANI

Ky far mjekrroshi e paska kuptu se paska pas fjet ne djep te shqiptarve po duhet mi tregu se djep e zemra e shqiptarve asht edhe lugina deri te molla kuqe pa i marr edhe kto trije me shqiptar sjen mir...
Total: 3 | Treguar: 1 - 3

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

4.00
Presheva Web Portal