Ballina | Lajme | Një grup nxënësish maturën e festojnë me Mevlud /video/

Një grup nxënësish maturën e festojnë me Mevlud /video/

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

Një ngjarje e cila këtyre ditëve ndodhi në komunë të Preshevës, respektivisht në fshatin Rahovicë, është e para dhe e vetmja e këtij lloji. Një grup nxënësish nga ky fshat ndryshuan gjithçka. Pas përfundimit të shkollës ata nuk defiluan nëpër qytet por ata vendosen  qe ta manifestojnë publikisht përmes organizimit të një mevludi, në Xhaminë e fshatit.

Asnjëherë nuk mund të thuhet se gjërat dhe veprimet nuk mund të ndryshohen, ngase ato, ashtu siç janë paramenduar apo edhe bërë nga njeriu, ashtu edhe ndryshohen. Kështu ndodhë shpesh edhe me organizimet e ndryshme që bëhen. Ato përgatiten për tu organizuar dhe mbajtur në atë apo në këtë formë, e ndodhë krejtësisht ndryshe, për arsye të ndryshme dhe të shumta. Por, një ngjarje e cila këtyre ditëve ndodhi në komunë të Preshevës, respektivisht në fshatin Rahovicë, është e para dhe e vetmja e këtij lloji.

Edhe pse në komunën tonë gjatë çdo viti shkollimin fillor dhe atë të mesëm e përfundojnë me mijëra nxënës, të cilët përfundimin e shkollimit të tyre e manifestojnë në mënyra të ndryshme, si defiletë nëpër qytet, në mënyra tjera në shkolla, organizimet e mbrëmjeve të paramaturës, semimaturës e maturës dhe çka jo tjetër, një grup nxënësish nga ky fshat ndryshuan gjithçka. Ata, pasi që kishin vijuar mësimet fetare Islame në fshatin e tyre të lindjes, kishin arritur në konstatimin se festimi i përfundimit të shkollimit të tyre në forma dhe mënyra siç po festohet, është në kundërshtim me ligjet dhe etikën Islame. Prandaj, ata kishin vendosur, që këtë festë të tyre ta manifestojnë publikisht përmes organizimit të një mevludi, në Xhaminë e fshatit.

Në vazhdim po ju ftojmë të ndiqni materialin e përgatitur nga ky eveniment fetar, i cili në vete ngërthente ligjërata , ilahi, pjesë të mevludit, këndim kur’ani e të tjera. Për ta patur më të qartë qëllimin e këtij akti, për të mos akuzu, etiketu, njollos apo edhe shpif se dikush ka detyruar këta të rinj që të marrin një hap të këtillë, ne intervistuam dy nga këta nxënës – maturant, morëm opinionin e tyre dhe ja se çfarë ata na thanë. Në fund, për ta përmbyllur këtë manifestim, familjarët e këtyre nxënësve – maturant, por edhe të tjerë banorë nga ky fshat, kishin organizuar edhe një koktej rasti, në të cilin prezantuan të gjithë të pranishmit. Neve na mbetet vetëm tu dëshirojmë suksese të mëtejme këtyre nxënësve – maturant duke shpresuar se ky eveniment do të jetë i pari por nuk do të mbetet i fundit.

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (66 Publikuar)

avatar
modesti 25/06/2013 15:54:10
Me Irfan Salihun nuk guxojm me ba tribun e as qe do te bajm sepse fjalorin e ka shum te flliqte dhe aspak nuk i perngjet moralit dhe respektit te Muhammedit a.s.
Nje thirres islam qe e ka fjalorin si Irfan Salihu,ai nuk ka njohuri rreth fjalorit te Muhammedit a.s. por ne te njeret popull vrapojm mbas atyre qe na bejn te qeshim,qe shajn dhe tregohen se jan burra.
avatar
modesti 25/06/2013 15:51:38
po ty pse sta lan emrin prinderit krenar a fitim por ta lan emrin Gjergj Milloshi????Jo per tjeter vec pse ne gjakun tand rrjedh gjaku i serbit.
avatar
modesti 25/06/2013 15:48:46
I nderuar vella,keta kan marr mendimin e dijetarve qe e kan leju festimin e mevludit dhe ti nuk guxon me ja ndalu ket gja.Ke dal me pseudonimin DIJETARI por shifet se nuk paske njohuri aspak rreth dituris islame.Imam Neveviu,Sujuti,Askalani,Ibn Tejmije (vollumi 10 ne librin Fetava) dhe shum e shum te tjere e kan leju mevludin.Por,ke te drejte te mos e mbash vet mevludin dhe asesi nuk ke te drejte tja imponosh mendimin tand tjerve sepse ky eshte sinjali me i madh qe nuk ke njohuri rreth shkencave islame.
Nese ta merr mendja se ke argumente rreth ndalimit te festimit te mevludit,shko bre ne ket xhami ku eshte mbajt mevludi dhe bisedo me hoxhen.
Mevludin nuk e kan shpall Rafidit sepse sot te Rafidit mevludi eshte i ndaluar.Mos fol me hamendje dhe me inat.
avatar
lala 24/06/2013 23:49:08
MASHALLA,CFAR ZBULIMI EPOKAL.cKA PO HAN BRE QE JE BA KAQ I MENCUR???pE SHOF SE KRUNDET PER LOP JAN NE MUNGESE NE TREG.
avatar
lala 24/06/2013 23:47:14
Pse a ki ftyr ti qe ta morem a???Ti me pas ftyr del ashiqare e nuk fshihesh pas perdes.Serbia te don ty sepse nuk ke as moral e as fe.
Se nuk je burr.
avatar
lala 24/06/2013 23:44:34
Shum mir o njeri,atehere ti qenke percarsi ma i madh se pe din se asht percarje dhe nuk po shkon me i keshillu!!!!
Atehere ti qenke edhe ma percares se kta,sepse pe gjuan gurin dhe pe mshef doren.kjo leje qe eshte percarje por eshte edhe dobesi e besimtarit.
Dil keshillo sy me sy o njeri e mos filozofo pa lidhje.
avatar
lala 24/06/2013 23:41:38
po valla jan shum fundamentalista vec allahile a kishe guxu me ju dal para dhe me ja than keto fjale?????
Be po te baj se te duhen nja 10 lomsha me ti fut mbrapa per me ju dal atyre para.
A po e sheh se cfar burracaki je,prapa perdes fol let,po dil para kshyre cka te gjen.
Shum i dobt bre,i akuzon tjert a vet sguxon as me tregu se kush je.pis njeri
avatar
Rahovicalike 19/06/2013 10:31:59
PERSHENDETJE PER KTA MATURANT DHE I PERGEZOJ ,,ME DISA KOMENTE PO ÇUDITNA QE JAN KUNDER KSAJ MENYRE TE FESTIMIT,PER çUDI NE TE KEQEN E PERKRAHIM E TE MIRES I THOJM MASHALLAH,,A KA ME MIR SE ME FESTU NE SHTEPI TE ZOTIT MATUREN,JU PERGEZOJ URIME URIME ZOTI JU SHPERBLEFT ME TE MIRA..RAHOVICA gjithmon ka qen SHEMBULL NE LUGIN ..RESPEKT (Y)
avatar
Miratoca 17/06/2013 23:58:48
Valla kur pi shoh do ani qeky treneri rovices po ja ma fes hahah pytne kto a ka ardhmeri ky a do me lan mas naj kon ky le sa vet spo martohet edhe qert i mur ne qafe qka kom ni prej katunarve vet ky kurr xhami ska shkel tash kishe ky o iniciatori feja o bo biznis kush qysh me kshyr me mrri ma nalt e me pa nTV kur ske shkoll e sje i ngritur miresh me gjana qe stka hije se dihet kush je kan ma heret e po mundohen me zor me dal TV mu bo hoxhallar e shkije e patriota e telifar sendi ri tash po del dit e per dit telifar mafijashi .....Sa per fe hallall ju koft ama ka dite tjera qe ki kohe mu fal sa dush mu lut per ALLAH ni premnte shkoni xhami 6 dit tjera javes shani naper rruge po leni kto fore o njerz se jan pjeke gjinja mo spi hajn foret ...Mjert per ata qe sjan ngritur e ngriten e marin qafe fene ose kombin etj etj
avatar
studenti 17/06/2013 02:42:33
une per kete pune a eshte e drejte a jo qe e kane organizu nuk munde te hyje i pergezoje djemte qe kane vendos me festu ashtu maturen qe e kane kry ishalla edhe me tej kane suksese ne studime dhe ne jeten e metutjeshme,mirepo desha te shtoj me ata qe i kane mesuar se nuk jane njerez te paster sepse e kaluara e tyre dihet se cka kane qene e me cka kane punuar me pune te ndyta e kane bo sende tjera si psh qe ky hoxha qe i ka mesuar e ka marre per grua ciken e tezes vet e kjo seshte e drejte tek ne shqiptaret familjes halimi une per vete skisha mundur me i shku mbas,mos te harrojm se kane edhe sende te mira mirepo e keqja e keqe mbetet nuk harrohet kurr.
avatar
Xhavit kamberi 16/06/2013 22:41:35
Mos tju vije inati juve qe po shani
avatar
wINTERsun 15/06/2013 18:14:32
Ktyne djemve te ri, i uroj shume suksese ne jete dhe ne studime. Gjithashtu ju porosis te mos merziteni nga korri i lehjeve t deshperuarve dhe bile as mos u mundoni te arsyetoheni per gjerat, te cilat ju i cilesoni si te mira.
Gjithashtu shume suksese i uroj edhe grupit te hallakatmeve dhe sa me pak viktima pacshim pas kesaj mbremje.

sh´net
avatar
15/06/2013 08:23:51
qe ta far halimat jon fundamentalista te mdhej se kta ja majn krahun sirijes
avatar
imran corrotica ne SHBA 15/06/2013 05:05:09
Te nderuar vellezer dhe motra pasi qe i lexova te gjitha komentet mete vertet deshta tabej nji permbyllje per ata qe fare se kuptojn eveq shkruajn e japin mendime.feja islame esht shtylla kryesore ejetes feja islame esht feja mae bukur ne bot ket etham pasi qe edi vet dhe pasi qe kam pas shum kontakte me vllezer musliman nga te gjith kontinentet.kurse ju qe mendimet sa iper ket kombit kjo krejt sisht osht diqka tjeter kombi osht komb kushi nuk ka te drejt ta kudershtojn ne bot kurse sa iper ket kush eban dallimin jan ata qe miren me arsim e politik apo ekonomi disa nga ta .maturant te nderuar ju faliminderoj per organizimin e matures me mevlud allahi kabull ju edhe ata qe ju ndimuan selam edhe ejup ademit nga corrotica
avatar
PlisiKokaj 15/06/2013 00:34:10
Ha ha ha o dijetar mos u ban marak per Plisin se kumedit nashta nana jote ja lane nese ja qon era.Plisi eshte simbole I Kombit Shqiptare dhe pa marr parasysh se kush e perdor si nik Mos ha mut me ba hajgare se vertete spo e meritojshe hiq as ti nikun qe e paske..
avatar
dijetari 16/06/2013 14:36:52
Plisin e mbajn malsort qe skan lidhje me qytetrim. E qe shahen. pse shahen se jan egersira bishsa e vrajn vllau vllaun ne emer te kanunit musteqet si qen thot burr une mvjen keç po ky realitet osht hajt shama nonen budall se tjeter dpritet prej ksi perçave
avatar
zh7 14/06/2013 23:45:24
O gjakra te prishur ! Oh Vehabista , o plehra . Cfar po shihni te mire ktu . Budallakia me e madhe qe ka ndodhe ne Lugine eshte kjo. Keta njerez i don Serbia , cifti i ktyne trushperlamve , qe nuk din tjeter pervec fese. Naj moret ftyren , na e prishet fene .....
avatar
dijetari 16/06/2013 14:51:43
Edhe un sjom per mevludin se osht bidat risi se eka rrjedhjen prej shijav rafidave. Asa i perket mjekrroshav e kena tverteten me veti edhe dit e per dit veç po shtohmi mashaallah. Ka me deshtu kjo dukuri ne lugin edhe at shum shpejt. Se me ksi mevludaxhi nuk mermi po pet thom mes e kundershto ni send kur ski njohuri amo ti edhe nzürich i sheh se plot shqiptar me mjekrra kur spuju bje pika dika. Kta djema e kan bo ket ceremoni se jav ka mar menja se mir e kan. Sjini msu ju kshtu se mungon alkoholi droga edhe prostitucioni ah sheriat he loçk veç sheriati ju kish dal hakut juve. Vdisni ne urrejtje
avatar
st gallen 15/06/2013 01:42:59
per zh,- po kush te ka krijue bre pis ata qe jan te pa ndere dhe ne forme te kafshes munden me fole ne kundershtim me kete gjest qe rinia e rohovices e ka organizue zoti i ndimofte dhe padyshim se i ndimon ketyre sepse ne kohen e duhur kur po devijajne rinia keta kan bere punen mete madhe ne jete allahu i udhezoft ne rrugen e mbare
avatar
Xhavit Kamberi 14/06/2013 22:06:19
Allahu ju shperbleft
avatar
Millosh Gjergji 15/06/2013 08:23:30
......me idioti!!!
avatar
Xhavit Kamberi 15/06/2013 11:03:10
Jo me idiot po me Xhenet inshalla
avatar
Xhavit Kamberi 14/06/2013 22:05:50
Allahu ju shperbleft
avatar
vasfi kamberi 16/06/2013 23:37:00
selamu alejkum me se pari zoti e shperbleft haxhi isufin edhe te tjeret me tutje.
me vjen mir se fshati im e ka ber kete ngjarje te pa prritur
dhe me ne fund i falemderojm nxenesit Elshani Kamberi dhe Bujar Beqiri.
zoti ju shperblef- a.s.
avatar
858 14/06/2013 18:57:18
Isha kurreshtar ta dij a e dine keta te rinje definicionin e mevludit?
avatar
ahmetimefail 16/06/2013 09:24:23
Rini e humbur rini e rrugeve
avatar
Agim 15/06/2013 00:07:13
po kemi metën që ti të na sqarosh këtë definicion....se paskam ditën se ti pe dishe shum mirë këtë definicion...por ti a e din definicionin tënd së pari e pastaj të pyesësh për definicionin që po kërkon........po turp duhet të vijë për këtë pyetje që po e bën ......ti me këto pyetje së pari shikoje vetveten se për ndryshe qenke në një injorancë të izoluar.....kurse Islami nuk është izoluar....
avatar
Anonym 15/06/2013 07:20:35
Mevlud ne gjuhen arabe dmth Ditlindje, Mevludi nuk eshte nga Sunneti i Pejgamberit Muhammed s.a.s kurr nuk e ka festuar Mevludin, Mevludi asht Bidat qe u fut ne fe nga Ehlu Bidatve (njerzve te risis)
avatar
14/06/2013 17:49:41
edhe kjo eshte pune biznesi se njerzit spo kane me cka me u mare
avatar
Nx. Rahovice 14/06/2013 23:50:23
Une jam nje nx. per ketyre,

Dije miiir Zotri se ne Ahiret ka met kerku pergjegjsi per kto fjal ci po i fol, se ku je mbeshtet ci i ki fol kto fjal :) Flm shuuum epr mendimin
avatar
B.B. 16/06/2013 09:02:42
Ju falemnderoje shume per sqarim.
avatar
preshevari 15/06/2013 03:54:26
o zotri nijeti apo qellimin qe e ki ti dhe qata qe te kan msu tye e ke gabim se qellimin e keni me bo perqarja ne rahovic se as isufi nuk ka te kryme asgje qe me ju msu kuran e ismaili imam nuk eshte dhe kshtu qe gabim e keni allahu ju drejtoft
avatar
Nx. Rahovice 15/06/2013 11:02:23
Isufi, Ismaili edhe une jemi ne Xhamin e mesme cdo namaz te lutem, nese don eja aty flasim ok ???
Edhe e shofmi se sa je burr e jo ktu si i panjohur ok zotri ???

Bujrum, ne te presmi :)
avatar
lloyd 14/06/2013 17:20:06
ncnn se kan bo kishe jan fetar, po me bo fam pak, u mush edhe n`preshevë me lladika...
avatar
Plisi 14/06/2013 16:27:00
po budallakiat skan kufi...
avatar
dijetari 14/06/2013 19:53:22
Maje plisin ti se peta çon fryma si mend se ti hala pa fol gjith pe tregon ci ski kurli far kontakti me kryje e kallxove ti budallakijen tonde thu po negativ ishe mytu be dikund plotsoje ke deshir po ski ku hamam shkon se edi ti ku ki vendin. Tlo tu kesh
avatar
Plisi 15/06/2013 00:29:20
Per dijemagarin:Po kush asht ka ta qkerdhen ty ma shum se nanen loqke bre.Po rri e ha mut aty ku je se po ta qi nanen edhe baben te dyte qe tjkan pjell mi cullak.Mjerisht nuk po te njoh se ta kasha qi pak ma shume po ,te marr vesh..
Me falni Presheva,com per kete fjalor ,por qiftit ketij qenefi me nikun dijemagari e meriton bile edhe pak ma keq...
avatar
dijetari 17/06/2013 00:49:50
Mytu edhe ti se ski argumente tjers veç tshame e shamja qoft mbi ty tu shtoft mllefi ose fol mir ose hesht e mes fllic bre fllictin spaske edukim hic valla pum dhimesh se spu shifshe tjeter send vec negativitet. Tlo edhe ty tu kesh
avatar
qytetari 14/06/2013 15:50:53
bravo ju kofte, net shofin maturantet e tane se cysh mundet me u festu e jo aty ne restorante te degjenerum BRAVO MOS PO MLEDHIN MEND KTA QERT
avatar
maturanti 14/06/2013 14:26:19
Menyra e festimit te mbremjes se matures eshte aktivitet i lire,me thjesht aktivitet fakultativ,cka mund te organizohet,por mund edhe mos te organizohet.Kjo mvaret nga vet interesimi i nxenesve,por edhe i prinderve te tyre.Menyren se si keta nxenes(numer simbolik) e kane festu mbremjen e matures eshte e drejte e tyre personale se si e kanë vendos.Po ia leme opinionit ta vleresojne.Por i kisha porosite qe keta nxenes eshte dashur te jene me aktive dhe me nji fjale te ndikojne te shumica e nxenesve qe ta kishin vendos me festu mbremjen e matures ne xhami apo ne medrese.
Por,dicka me TVP nuk eshte ne rregull se me shume po i jep perparesi tre kater nxenesve se sa 500 maturanteve tjere.
Ne fund nji mesazh i imi eshte qe edhe shkolla edhe xhamia te ndikojne ne perparimin e shoqerise shqiptare.
avatar
preshevari 15/06/2013 03:49:26
nje ide shum e mir,po une shka e di se ne qat xhami me imamin e xhamis nuk e keni organizu,dhe e keni bo pa pqelqimin e imamit,dmth nuk e keni vet.xhamija nuk eshte se kush te muje me msu nxens dhe kujna ti nteket me organizu manifestime,nje ide shum e mir po e keni organizu me njerz te gabuar dhe po shifet edhe numri i xhematit qe nuk keni pas perkrahje nese e kishni bo me imamin e xhamis besoj se shumica e xhematit kish nejt.dhe ti maturant nuk eshte aktivitet i lir i maturanteve me festu ne xhami pa e vet kurkujna,me vjen keq se bashksi islame nuk ka ne preshev se sun e kishni majt pa pelqimin e bashkis islame
avatar
bukuroca 15/06/2013 02:03:33
per presheva.com :redaksi e nderuar ju kisha lutur qe ato komente qe ofendojne dhe qe dalin prej teme mos ti fusni ne publikim sepse keto nuk i takojn te mires as per ju keshtu qe mendoj se ne qoft se i publikoni keshtu ata qe ofendojne dote ngurrojne te keni keso komente me te madhe por pa vlere njeherit edhe per ju dote jet veshtire ti ndalni keta njerez ju faleminderit per mirkuptim .
avatar
XX ose Ekstra-ekstra 15/06/2013 15:15:56
He moj bukuroce ose oj bukuroshe:Hiq mos u gajlo sa I perket Presheva.comit se Ata kan kuadro dhe po punojne me zell dhe te jesh me se I bindur se e din ma mir se ti shuuume se qka me publikue e qka jo.Ti me se miri baje gajlen tande e kush sta pelqen mendimin tand ;korrigjoje nashta e ki gabim'permirsohu.
avatar
Agim 15/06/2013 00:10:31
kjo tregon se ju qenkeni pro degjenerimit ....edhe pse është në shumicë
avatar
corrotica 14/06/2013 10:19:29
zoti ne xhenet ju coft zoti kabull ishalla edhe ne vitet e ardhshme ta festojne ne ket menyre
avatar
shena 14/06/2013 10:06:32
Kshyre kshyre pash zotin,skhyre sha pu thojn:
Pe ndaje vec nji pjese prej shkrimit

Ata, pasi që kishin vijuar mësimet fetare Islame në fshatin e tyre të lindjes, kishin arritur në konstatimin se festimi i përfundimit të shkollimit të tyre në forma dhe mënyra siç po festohet, është në kundërshtim me ligjet dhe etikën Islame. Prandaj, ata kishin vendosur, që këtë festë të tyre ta manifestojnë publikisht përmes organizimit të një mevludi, në Xhaminë e fshatit.

Shka osht kjo.Kta nxans nese kan dal maturant nga mesimi fetar islam,shum normal osht me festu n ker menyre.
Po ku po dojn me cit ket pune kta qe po shkrujne.Mos po duka krejt maturant,me festu maturen n xhami,,mbasi pu thojn se menyre sic po festohet osht ne kundershtim me ligjet dhe etiken islame ather pi bje se duhet kejt t rijte pra kejt maturant ta festojne maturen me mevlud.
E niher duhet mi cu kejt ti vijon mesimet fetare e pastaj ta festojn kshtu.E kur do ti cojn kejt n msime fetare ni Zot e di.
Per me mrri kto kta duhet kejt t rit mi bo arap apo mi cu n Arabin Saudite e aty ma leht e kan.Kejt e festojn me mevlud.
Po kaja nonen be pu shkojm n arabi,se bonvaki ma leht e ma mir kemi me pas.Aty ka pune sa t dush,ka idare t mire,ramazanin ma leht e kemi me kalu ,kejt jon musliman e kejt jeten shteti ja ka ujdys fese islame e ka edhe dini harem e kshtyti na del ndashta ma mire.
avatar
cari 14/06/2013 09:56:51
selam alejkum maturant shum te rrespektuar nga shqiptart ne BELGJIK kam nderin dhe rrespektin qi ne emrin tim personal dhe gjith shqiptarve ne begjik qi tja uroj ket urganizm te matures shum te veqant dhe te qelluar ju uroj maturantev gjithve suksese ne studime se pa dyshim me fujin e zotit ju dote arrin ti plotsoni gjitha aspiratat qi keni per te ardhmen shum mendim i qilluar keni bo nji shebull qi gjithve ti kujtoni se si duhet te organizonhet matura ne vendin tond ki eshte shebull per te gjith shqiptar ku jetoj ne SHQIPRI KOSOV MAQEDONI po edhe me gjer ku jetojn eshte hera par qi degjojm kesi raste po le ta din gjith qi ka kuadro shum te zgjut edhe ne KOSOVEN LINDORE e keta jan djemt e e vajazt e fshatit rahovic te preshevs urime fat zoti ju shperbleft me te gjitha te mirat ne studime ju pershndes NAIM PRESHEVA BELGJIK URIME E SUKSESE.
avatar
Emy 14/06/2013 09:47:54
Nje gjest i mir qe kan vendos me bo nxhami mbarimin e shkollimit, por me pas organizu naj TTRIBUN FETARE ME HOXH IRFAN SALIHU, sepse Mevludi eshte BIDAT (risi ne fe te cilen Muhamedi A.S nuk e ka praktiku). Selam alejkum
avatar
14/06/2013 21:56:33
Shihet qart se ke pak njohuri, edhe ato qe ke i ke me te ndegjuar.
Me duhet hapsire qe te citoje Studjuesit e Islamit, por do ti cek vetem disa.
C'far ka ne kete bote me te mire se perkujtimi i jetes se Profetit te Njerzimit. ( Muhamed Mustafas s.a.w.s ).
Ka Njeri qe dele nga nji ligjerat e tille dhe gjindet ne pune te liga ( Vjedhje, genjeshter, Zina, Alkohol, bixhoz )
Vlera me e madhe eshte pajtimi dhe bashkimi i Njerezve ne Rrugen e ALL-LLAHUT xh.sh . ( Dhe Ftyrat me te ndritura para ALL-LLAHUT xh.sh. Jan ato qe u bashkuan ne emer te TIJ ).
Cdo tubim i Njerezve, duke adhuruar KRIJUESIN dhe duke shpreh frik nga ndeshkimi, forcon besimin ne Zemrat e Atyre. ( Dhe ngjeshni rradhet, mbeshtetuni sup me sup me vllaun duke mos len vend per shejtanin Rraxhim qe te hyj ne mes jush, vecanarisht gjate Namazit.)
Keto Jan disa argumente qe Namazi, Mevludi, tubimet ku thelb i debatit eshte jeta ne parimet Islame, tribunat.... kan ndikim Edukues por edhe qortues per besimdrejtet ( Muslimanet ).
avatar
14/06/2013 16:32:36
Nese mevludi konsiderohet bidat ateher te gjith ne sbashku me ju jemi bidatci, se edhe ti kur ke lind kane be mevlud
avatar
... 14/06/2013 15:52:42
e keni shume gabim se mevludi seshte bidat po ju skeni faj se po i ngoni turlifare njerzit kta far vehabistat qe dojn me na shkatrru islamin krejt po leni ata mos i ngoni se qafira jon :@
avatar
Tërrnava 14/06/2013 09:36:22
Pacit shendet e lumturi ne jet se ket gje qe keni ber eshte model per gjeneratat tjera qe vin pas juve zoti ju shperbleft me xhehnet me cdo te mir ne ket jet eselamalejkum
avatar
AM 14/06/2013 09:16:24
Allahu ua befte kabull kete Mevlud dhe ju shperblefte juve maturant dhe pjesmarresit e ketij Mevludi. E pasni zgjedhur menyren ma te mire dhe te paster morale dhe fetare per ta festuar maturen. Dhe per te ardhem juve shendet she suksese ne vazhdimin shkollor dhe fetar. Duhet te jene krenar familjaret dhe fqinjet me ju. Pershendetje.
avatar
re 14/06/2013 08:50:40
po Tani qka pret ti prej ktine
avatar
avni zairi hamburg 14/06/2013 08:38:48
ZOTI KABULL JA BOFT GJITHVE ATYRE QE KAN MAR PJES
avatar
Saud Esati Zürich 14/06/2013 08:17:13
Selamu Alejkum vllezer Musliman, Valla ju qoft Hallall qe pasni Organizu festen e Matures me Mevlud, Zoti ja boft Kabull edhe All-llahu ju shperbleft me te gjitha te mirat ne Jet.
All-llahu ja boft sa me leht Studimet edhe ishalla me sukses jeni Shembull per gjith Luginen.
Po, 1 po me intereson nga Organizatort kujt ika lind kjo Idee shumm emir.
avatar
Millosh Gjergji 15/06/2013 08:25:18
Ore po ty pse s'ta lan emrin prindërit Ilir por saud? Ose ke prejardhje jevgje ose i ke prindërit e marr!!?
avatar
Nx. Rahovice 14/06/2013 23:39:43
Kjo ide i ka lind vet Nxensave te Xhamis se Mesme edhe pastaj ka marr pelqimin edhe nga Hoxhe Ismail Halimi dhe mesuesi i Kuranit Haxhi Isuf Halimi, pastaj jan ftu edeh bashksia Islame edhe ndodhi kjo qe ndodhi. Allahu ju Shperbleft edhe Juve.
avatar
preshevari 15/06/2013 03:51:38
nuk mun me mar perqimin hoxha ismail se imam i xhamis nuk esht
avatar
lala 24/06/2013 23:32:14
I nderuar,hoxha i xhamise eshte ai vet qe e ka lajmeru kete aktivitet diten e Xhymo para xhematit,eshte ftuar qe te marre pjese edhe pse nuk morri pjese,prandaj nuk ka nevoje per komente.Nese e kemi ba per Allahun,meriat jane te Ai,nese e kemi ba per njerez ,edhe per keto ka llogari.Mos u lodhni shum,flini rehat.
avatar
B.B. 16/06/2013 08:53:58
Edhe Xhamija nuk eshte prone e Imamit, por eshte e Xhematit.
( Antaret qe frekuentojn , qe kryejn obligimin ndaj Krijuesit )
Ne ndertimine kesaj xhamije kan dhen kontribut disa familje, por Baba dhe Axha i Isuf Halimit kan kontribuar shume dhe lutem qe ALL-LLAHU xh.sh te i shperbleje. Gjithashtu Haxhi Isuf Halimi eshte Nji Rob i devotshem i ALL-LLAHUT xh.sh. Dhe Nji Njeri qe kush i trokiti ne dere dhe kerkoi ndihm nuk e la pa e ndihmua. Ndersa Hoxhe Ismajli nga mosha 5 vjecare reflektonte nji dhurate qe ia kishte dhen ALL-LLAHU vecmas Atije. Intelegjence, urtesi , edukate, rrespekt per Prinder, Vllezer ,dhe per cdo Njeri.
Pra Keta dy vellezer duke ken besimtar dhe punemire,asnjiher nuk i ndal askush ne qellimin e Tyre te mire.
Te tillet kan pengesa dhe armiq , por nuk ndalen dot.
avatar
Agim 15/06/2013 10:53:17
po ti ki met me na tregu kush o imam e kush so ...imami do të jepë llogari së bashku me ty që tregoni haptatzi kundërshtimin e Islamit......andaj shkoni me të humburit në restorane....kaloi koha e imamave me shkolla fillore.....xhamitë janë të Allahut e jo të imamëve........kundërshtimi i aktiviteteve të tilla islame tregon përkrahjen e injorancës që sod është shtuar.....nëse nuk ka qenë imami ka qenë kryetari i bashkësisë islame.....imama injoranta kemi sa të doni........ky imam ikë larg nga hatmet dhe çdo aktivitet islam..por përgjegjësit që dot i ketë para Allahut do të shihen ditën e llogarisë.......për këtë çështje Allahu thot : pse flisni kur nuk e veproni...
avatar
B.B. 14/06/2013 07:29:56
Me lejoni nga Zemra te Ju pergezoje per zgjedhjen e menyres se festimit te Matures.
ZOTI I Madh qofte i knaqur me vendimin e Juaj.
Vetem keni percjelle argumentet e gjeneratave te me hereshme te Fshatit me Banoret me te mire nga te gjitha viset Shqiptare.
Me lejoni te ua perkujtoje se Banoret e Fshatit Rahovice gjithemon Edukaten Fetare dhe Edukaten Arsimore i cmuan ashtu si kerkon Krijuesi i Gjithesise.
Po ne kete Xhami ne rripin e tokes mes dy lumejeve ( Ilixhes dhe Rekes ) para 50 viteve kan ken ball per ball Nji Xhami dhe nji Shkolle cka tregon misherimin e banoreve me edukaten Shpirtrore dhe edukaten Arsimore, nga te cilat dolen Mjek, Magjister, Doktor te Shkencave...
Me duhet te them se e njejta gje ndodh edhe me xhamin tjeter ( Xhamija e Durcallareve ) e cila disa vite ka sherbye si shkolle deri sa eshte ndertua shkolla fillore.
Populli i Rahovices eshte Popull Besimtar, por edhe Arsimdashes qe shikuar logjikisht ushqejn njera tjetren dhe jan urdhera te cilat ZOTI I MADH i kerkon nga krijesat e TIJ.
Shkolla fillore ne ndertim e siper ( 1967- 1968 ) nga pakujdesia e rojtarit mori flake ne mesnate... Per pak kohe i tere Fshati ishte aty me kofat qe nxerrnin uje nga Burimet ( bunaret ) dhe u ben disa rreshte dhe nga ilixhja bartin uje dore ne dore dhe e shuan zjarrin, duke rrezikuar disa edhe jeten.
Populli i Rahovices ZOTI I MADH Ju bekofte.
Populli i Presheves, Lugines dhe i te gjitha viseve Shqiptare ZOTI I MADH Ju bekofte.
Lutem te ZOTI I MADH qe te Ju ruaj nga cdo fatkeqsi dhe e lige.
Lutem te ZOTI I MADH qe te na sjelle Lirin dhe te na i mbush sofrat tona me te mirat e TIJ.
Ta Vejm ZOTIN xh.sh. te parin ne cdo veprim dhe asnjiher nuk do te jemi te fundit per Shperblimet e TIJ.
Ju uroj besim ne Zemrat e Juaja , shendet ne trup, Suksese ne cdo sfer te jetes, fat dhe gezime ne jete.
avatar
PreshevaLee 14/06/2013 00:31:52
per ket gjest qe e keni bo, All-llahu ja ktheft ishalla me te mira, ishalla ja lehteson rrugen per ne xhennet, edhe ishalla edhe per ket jet ju largon prej te kqijave sikur qysh ju ka largu prej ksaj dukuri te keqe, Zoti ja mundesoft me studiu e ja lehtesoft studimet
avatar
imran zairi SH B A 14/06/2013 00:28:48
te nderuar maturant saiperket organizimit per festen e matures ne xhamin e fshatit rovic eqe keni festu me shum menquri qe kushi nderi mesod as qe ika shkuar mendja ta festojn ashtu siq keni ber ju maturan me mevlud allahu kabull ja boft e allahu ne ardhen ju ndi moft as ne amerik eas ne kanada eas ne australi nuk kandodh kjo qe ju manturant nga fshati rovic keni ber pa koment na keni lon me vjen mir allahu qoft meju dhe meata qe ju ndi muan.
avatar
bukuroca 13/06/2013 23:43:09
Te nderuar vllezer dhe motra ju pertshendes per kete gjest dhe zoti jua befte kabull kete mevlud dhe te jeni te bindur se keni zgjedhur rrugen te cilen zoti dotju ndimoje ne gjith jeten dhe mos u ndani nga rruga te cilen e keni kuptue se vetem kjo rruge eshte ajo e njeriut te cilen e ndriqon jeten edhe te prinderve te cilet me mund dhe sakrifice poju shkollojne allahu ju ndimofte amin
Total: 37 | Treguar: 1 - 37

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

2.50
Presheva Web Portal