Ballina | Lajme | BE pret nga Serbia strategji afatgjate për integrim të pakicave

BE pret nga Serbia strategji afatgjate për integrim të pakicave

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
BE pret nga Serbia strategji afatgjate për integrim të pakicave

Drejtoresha e Kancelarisë për integrime evropiane pranë qeverisë serbe Milica Deleviq ka pohuar se Serbia duhet të vërtetojë rrethanat dhe arsyet që kanë sjellë deri tek largimi i shumë qytetarëve dhe kërkimi i azilit në shtetet e Bashkimit Evropian.

"Shpresoj që kjo krizë me azilkërkuesit nuk do të marrë përmasa më të gjëra që të rrezikojë liberalizimin e vizave, pasi këto probleme i kanë pasur edhe shtetet tjera kur kanë filluar të aplikojnë regjimin pa viza, ka deklaruar Milica Deleviq.

Deleviq, në një intervistë për "Radio Evropa e Lirë" ka deklaruar se Bashkimi Evropian pret nga Serbia një strategji afatgjate për zgjidhjen e cështjeve për integrimin e pakicave dhe të marrë hapa konkret në lidhje me këtë cështje.

Sipas saj, zgjidhja e këtij problemi në këtë moment është në interes të Serbisë.

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (1 Publikuar)

avatar
realisti 30/06/2011 12:31:47
rren asht kjo se jeni msu me rrejt. po ti rrespektonit si duhet pakicat sdo largohej gjith ai popull. shembull: Shqiperia nuk po has fare ne probleme me azilkerkues. ju o shkije me rrenat e juaja jeni e kecja e ballkanit dhe e botes
Total: 1 | Treguar: 1 - 1

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

3.00
Presheva Web Portal