Ballina | Lajme | Femrat shqiptare në Maqedoni po martohen me maqedon

Femrat shqiptare në Maqedoni po martohen me maqedon

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font

Sipas të dhënave nga publikimi i fundit “Lëvizjet natyrore të popullatës në Maqedoni”, i mbështetur nga Enti Shtetëror për statistikë, del se mbi 100 fëmijë në Maqedoni vetëm gjatë vitit 2010 janë lindur nga baballarë maqedonas dhe nëna shqiptare.

Këto të dhëna dëshmojnë se viteve të fundit femrat shqiptare me të madhe martohen me maqedonasit.

Sipas këtij hulumtimi, nga numri i përgjithshëm i foshnjave të lindura nga martesat e përziera konstatohet se 154 foshnja janë lindur nga nëna shqiptare dhe babai maqedonas, ndërsa numri është simbolik kur babai është shqiptar dhe nëna maqedonase ku mezi kanë lindur vetëm 24 foshnja njofton e përditshmja shqiptare në Maqedoni “Fakti".

Që nga viti 2003, në krahasim me të kaluarën, martesat mes shqiptarëve dhe maqedonasve kanë ardhur në rritje.

Në vitin 2005 pati 137 martesa të përziera, nga të cilat në 16 raste nusja ishte maqedonase, kurse dhëndri shqiptar, dhe në 121 raste të tjera nusja ishte shqiptare dhe dhëndri maqedonas; në vitin 2007 - 188 (19 raste - nusja maqedonase e dhëndri shqiptar dhe 169 e kundërta), në vitin 2006 - 246 (19 raste - nusja maqedonase e dhëndri shqiptar dhe 227 e kundërta).

Por, nga fakti për lindjen e 154 foshnjave para një viti nga baballarët maqedonas e nënat shqiptare, duket qartë se meshkuj maqedonas preferojnë të marrin nuse shqiptare, se sa e kundërta, që meshkujt shqiptarë të marrin nuse maqedonase.

Megjithatë, këto shifra të martesave të përziera shqiptare e maqedonase nuk janë aspak shprehje e gjendjes reale në këtë vend, për të mos thënë se kemi të bëjmë me një tablo të shtrembëruar të realitetit, sepse këto vitet e fundit ka marrë formë një dukuri e re.

Shumë burra maqedonas nga zonat rurale të Maqedonisë janë martuar me nuse shqiptare  nga Shqipëria. “Statistikat lidhur me martesat e përziera, konkretisht mes maqedonasve dhe shqiptarëve nuk e reflektojnë realisht gjendjen lidhur me tendencën në rritje të këtyre martesave. Shifrat vetëm tregojnë se ka më shumë nuse shqiptare, por ato, në fakt, janë shqiptare nga Shqipëria”, vihet në dukje në sektorin përkatës të Institutit Shtetëror të Statistikave të Maqedonisë.

Sociologia, Rejhan Kadriu pohon se rritja e martesave mes burrave maqedonas dhe grave shqiptare nuk dëshmon se marrëdhëniet ndëretnike në Maqedoni janë të përsosura, pasi nuset nuk janë nga Maqedonia, por shumica nga Shqipëria.

“Pa qenë nevoja të bëhen shumë studime, do të konstatosh se mes maqedonasve dhe shqiptarëve mbizotërojnë mosbesimi e dyshimi i ndërsjellë, paragjykimet etnike, fetare, për të mos përmendur ato politike; sapo dalin nga qendrat e punës ose shkollat e përbashkëta, shqiptarët e maqedonasit në Maqedoni futen secili në botën e vet, shkurt bëjnë një jetë larg njëri-tjetrit”, thotë Kadriu, duke shtuar se martesat e përziera mes shqiptarëve dhe maqedonasve jo vetëm që janë të pakta, por janë mjaft të rralla. 

“Shkaku kryesor i kësaj dukurie është përkatësia fetare dhe si shembull sjellin numrin jo të vogël të martesave të përziera brenda një besimi fetar në këtë vend; në rastin e atij mysliman, midis shqiptarëve, turqve e boshnjakëve, kurse në rastin e besimit të krishterë, midis maqedonasve dhe nuseve nga Shqipëria. Përkatësia fetare, por edhe statusi social në këto raste është vendimtar”, pohon, Kadriu.

Gazeta "Fakti" citon sociologun maqedonas Ilija Acevski, i cili shpreh mendimin se ajo që duhet të bëhet është që të dyja palët të heqin dorë nga paragjykimet dhe që pjesëtarët e të dyja bashkësive etnike ta shohin njëri-tjetrin vetëm si qenie njerëzore.

“Sikur të arrijmë qoftë edhe shifrën 5 për qind të martesave mes maqedonasve dhe shqiptarëve, ky do të ishte një tregues i mirë se diçka po lëviz në drejtim të tolerancës dhe bashkëjetesës së ndërsjellë. Martesat e përziera janë treguesi më real dhe, në të njëjtën kohë, edhe më i fortë i bashkëjetesës ndëretnike, se sa mund të jetojnë së bashku pjesëtarët e këtyre dy bashkësive etnike në Maqedoni”, vlerëson ai. 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (29 Publikuar)

avatar
Dini 11/01/2012 17:37:59
Kjo èshtè vetem 1 fantazi e kolluar, ne kosov esht duke ndodh kjo!
avatar
Vasil 23/08/2011 10:11:36
Asgje te keqe nuk ka,me mir femrat Muslimane me u martu me Maqedon se sa me Arab Turq sepse edhe Maqedonet jan Europian jane te Krishter,pasi ato te martohen me maqedon sigurisht qe konvertohen ne fen e Krishter dhe pastaj jeta e atyre vajzave do te ndryshoj per se miri sepse do largohen nga Terrorizmi Primitivizmi Xhihadi Islami ,sot per sot rreziku me i madh i Botes eshte Fundamentalizmi Terrorizmi Xhihadi Islami.
avatar
jetoni, Prishtine 08/08/2011 02:14:32
pastaj do te behet sikur ne Bosnje do te luftojne daja me nip etj. shendetin me pas njeriu se mendet thojne jane luks nuk i ka gjithkush
avatar
fifi 07/08/2011 17:50:42
shum fort edhe me magjup mu martu ska lidhje mashki jan krejt si shiptar si tzi hahahah vec te para qeshtu perparojn femrat shiptare-jan nr1
avatar
agnesa 07/08/2011 08:25:28
ncncn kush pe don ni maqedone !!!!


krejt ju e kishit dasht me pas o te moralshemit e vegjel nese duhen duhen PER DASHNI GJITHCKA
avatar
festim 07/08/2011 04:59:34
te nderuar komentues ajeni ne vete cka komentoni apo vetemse pse juka dhen rasti te shkruani hajt ta bejm nji koment.te nderuar ktu behet fjal per vajzat shqiptare pa dallim feje kur dihet se anmik te perbashket serbin, maqedonin, grekun, ekemi ne shqiptaret e te trifeveve qe i takojm si muslimanet ortodokset te krishteret.ne asnje luft ne asjne tortur ne asnje masaker kta anmiq nuk na ndan ne perkatsi fetare por na konsideronin shqiptar dhe te gjitha te kqijat naj ban pa dallim feje.tash duhet te bejm nje strategji te perbashket te gjith shqiptaret kudo qe jemi si te ndalojm ket dukuri se si mundemi.ta bejm dhenderr nje paramilitar serbe qe vrau dhe preu shqiptar po qese prap i ofrohet mundsija ata prap dote veprojn njesoj me shqiptaret. ket masemiri eka treguar lufta e bosnjes ku i kan pas ne mas te madhe martesat e perziara.per ato ndodhi edhe srebrenica.per ket dukuri une mendoj personalisht dhe kisha propozu qe kreret e tri religjioneve shqiptare ku dhe kreu i bektashinjve duhet te jet pjes dhe te behet nji takim dhe te dalin me nje komunikat.se femrat shqiptare qe martohen ne kta tre shtete spari ti shlyhet origjna po te ndodhte nje gje e till kisha.serbe mesiguri dote merrte nje iniciativ te till.e pse mos te marrin.shqiptaret.mra ne sy ne nje koment njeri thot se dota jap numrin e telefonit dhe ai me nje grup njerzish dote merret me ket ceshtje POR ZOTRIUT SKA NEVOJ ASKUSH TI LAJMROHET. lete shkon ne shkoder te merret me zonjen VERA DHE BASHKPUNTORET E SAJ SERB E SHQIPTAR qe ekan agjencionin qe ndermjetson me para te majme per kto martesa me siguri se pakashum ky hov dote ndalet por prap po e them se vetem prisit e religjioneve nese dalin menje qendrim mund te behet dicka rreth ksaj dukurije.e per fund ju qe po shkruni jo ortodokse jo te krishtera mos harroni se ka edhe muslimane.aeharrut shpejt ne kohrat mate kqija kur u martua hajrije spikerica me serb per nje vend pune ne RTVP me kto doti jap fund kti komenti por julus prap ket dukuri merrne si tragjedi gjith shqiptare ejo disa vehabista qe shkruajn e marrin si nje veper qe ka te bej me perkatsi fetare
avatar
07/08/2011 03:31:34
Po e shof qe ne Lugina e Presheve eshte ne shkaterrim e siper, kur degjoj ketu disa te semure psiqikisht....AIiii....mesvet nuk ja vlen me komentu cfare "INJORANCE met madhe",eshte tek populli jem , tani po e kuptoj se pse gjendje katastrofale eshte ne Presheve, vetem shikoni komenetet edhe do e kuptoni.......
avatar
njeriu i thjeshte 06/08/2011 19:54:08
Pershendetje.Mendoj se filozofia e kesaj ceshtje eshte shume e thjeshte por ne zakonishte si gjithmone po thojme ate qe na pelqen e jo te mundohemi te thejme ate qe eshte realitet qe do te mundohem (perafersisht) te them. Shumica prej nesh u thojme djemve ose ata vendosin vetvetiu qe te dalin jasht kuptohet per nje jete me te mire por vajzat mbesin ne vendlindje dhe c'ka pason: kur djemt kane nevoje per femer ata gjejne se ne Europe gjindet lehte sepse fundi fundit paguan dhe e ke por vajzat qe kane mbetur c'ka me to kur ato kane nevoje pa medyshje se edhe ato do te kerkojne dhe do gjejne ndonje zgjidhje. Prandaj mos i fajesoni se ndoshta faji eshte tek ne? Kjo nuk do te thot se po i mroj vajzat ne ket ceshtje apo teme se fundi fundit nuk kam arsye sepse jam ne moshe te shtyer dhe s'kam femije qe eshte nje e keqe por se paku nuk e mbaj gajlen se ku dhe mekend do te martohet?Mirembetshni deri ne takimin e ardhshem.
avatar
realist 06/08/2011 18:54:43
eehhh dikur shqiptart shkojshin naper bugaria, çekija etj etj. ku kanë lënë mesiguri ma shumë se 150 fëmijë atje. Eh tani nuk kemi pse mu nervozu, krejt gjerat kthehen temas, edhe te mirat edhe te kqijat. TAsh përhajr nakoft...
avatar
ahmet haziri 06/08/2011 17:09:03
ato femra me mi pru mu i kisha pre nfyt njo ka njo.tani neser ja len emrin djalit GLIGOROV nje femer qe nuk kawdukat familjare e bon
avatar
sikleti 06/08/2011 16:42:48
ilexova kto komente e mosu bani marak be shok se kto vajza ci martohen apo shkojn me makedon kto ckapo ju duhen kto sjan shiptare vajza shiptare kurr nuk ban ksi gjana po kto jan te vjedhuna nga nana se gjak shqiptari nuk e lejon veten kurr po nese ka doni rast vertet e familja ska pas mundsi mi ndal kto vajza un u jap nr telit tim kam nje shoqri te aft dhe te bashkomi disa te ri simbas vudhnetit dhe kjo zhduket shum let mbrenda mujit ski me pa cift maqedon me shiptarka me ndimen e zotit ne ket muj te shejt marim informata te sakta aj prind ce ska mundsi me ndal vazen evet ne e krym ket pun me vazen po aj pind qe esht i pajtuar me ket pun ather ne kimi pun me prindin allahu akberr pas publikimit sit jeni dakord ujap nr tel ku ne ket nr munden te lajmrohen ksi raste ju falinderit
avatar
lugina 06/08/2011 15:34:37
nashta kta burra maqedon jan musliman. se ne fejen islame ska lidhje se prej kajt je
nese nuk jan musliman at`here mu m`vjen keq qe femrat shqiptare po martohen me burra qe nuk musliman
avatar
Iliri 06/08/2011 20:16:57
ja ke fute kot. po ku ka maqedon musliman. mos bon hajgare.
avatar
toni 06/08/2011 15:25:46
ndoshta osht e mushme per nga mbiemri e i konsiderojn se jan maqedanas se shum shqitareve i perfundon mbiemri me - SKI -
avatar
Elbasani 06/08/2011 15:19:26
Un jam katolik por jap jet per Preshev Kosov iLiriDe Qameri Jugu i malit te ziPER TROJET SHQIPTARE. Shkau na ka myt dhe prap do te na myse . Po ku ka hup Shqiptaria .KU kan guxu fajzat ose djemt mu martu me SHKIJE ose me GREK para1OO vjet. **********
avatar
07/08/2011 03:35:32
Une jam musliman ,vec ja ke qellu 100% qetu....Pajtohem me ty! ma mire let keto shqiptare ortodokse let martohen me shqiptar ortodoks ose katolik se sa me zullumcaret!!!
avatar
presheva 06/08/2011 11:59:30
na shqiptart nuk jemi maxhup po gabel ekemi prejardhjen.
avatar
Black&White 06/08/2011 11:40:22
Femrave shqiptare ne pergjithsi u pelqejn shkijet/maqedont sikurse neve qe na pelqejn shkinat/maqedonet. "Aaaa shkinat jan te forta, ato e majn veten, a e ke pa qysh veshen, ato jan carica, nuk i vjen marre, din me majt fraerin...", vetem disa nga mendimet mbi shkinat qe i kam degju gjat kohes. Po mendoni se femrat shipetare nuk kan mendime te njejta per shkijet sikurse ne meshkujt per shkinat a? Fatkeqesisht kan. femrat shqiptare kan qef me dal ne vendet pronare te cilavet jan shkijet, Shkupi psh, " hade po shkojm ka maqedont ku rrime se atje ma mire po bohet, ata po dine mu knaq", Tasjani i presheves, shumica e femrave tona kan qef me dal ka tasjani se "atje shume mire bohet, e ne Presheve palidhje krejt bala." Te nderuar lexues, eshte nje problem qe ekziston qe moti, po fatkeqesisht kurr nuk eshte ndermare dicka ne lidhje me ket.

Mire mbetshi
avatar
Rahovica 06/08/2011 17:22:03
Është shumë e vërtet valla se, N'Tasjan e n'bujanovc e disa e disa edhe n'vraj shkojën....Mua vet më ka thën n'sy që kam pas, mardhanje me, sërbë.....Për martes s'kam ndi ala e për me pas, mardhanje ke, shumë shumë që njeriu qëmendet s'mundesh me i besu asaj, vajze, thu këjo se bon a.....Po e bon edhe, Pak po i doket a.
avatar
Iphone5 06/08/2011 15:22:27
Black&White :
" hade po shkojm ka maqedont ku rrime se atje ma mire po bohet, ata po dine mu knaq", Tasjani i presheves, shumica e femrave tona kan qef me dal ka tasjani se "atje shume mire bohet, e ne Presheve palidhje krejt bala."

qitu sja ki qillu hiq,cila femen e presheves shkon ntasjan bre?mos bon hajgare,haha!

e per temen : kjo statistik e quditshme po sbon mu qudit se jon hallakat popullata
avatar
Rexhep 06/08/2011 11:31:44
Eselamu alejkum

Le të martohen bre, pse po merakoseni, ato janë ortodokse, jav ban feja. Nuk e besoj se janë muslimane. Pajtohem me PROFESOR-in.

selamat, rexhep@ch
avatar
lugina 06/08/2011 15:39:02
po bre mir e ke, feja islame ta lejon me martu ni njeri qe nuk asht shqiptar por musliman me martu.
let jet maqedoni musliman.

ose kto femra jan ortodoxe siq e ke komentu ti qe jan martu me maqedon.

te Allahu jena krejt te njejt
avatar
187 06/08/2011 14:57:35
Ti jip selam ka Sadi Arabija o ti,kjo nuk ka të bëj me fenë.PO pse nuk po e merr ni shqiptarë Katolikë po Maqedon.
avatar
06/08/2011 17:07:09
ti mso niher me shkru tane kallxo ka me dhon selam
avatar
presheva 06/08/2011 10:11:48
o hoxh po shiptart ndermes veti vrahen pse tja nguce motren a maqedoni ne shpi pi hyn edhe pi thot dhonderr ngjak e kena kto o hoxho
avatar
HOXHA 06/08/2011 10:04:07
O MARRI
PO KU JAN BURRAT SHQIPTAR ?KU JAN BABALLART E KETYRE RRUGAçEVE?KU JAN VLLEZERIT QE DIKUR VRITNIN NJERI TJETRIN VETEM PSE JA KA NGUC MOTREN SHQIPTARI KATUNDAR APO QYTETAR
MARRI PER KET POPULL TE POSHTER
avatar
Profesori 06/08/2011 09:52:28
Popullata shqiptare në Maqedoni, bazuar në disa studime sociologjike, bile edhe një magjistraturë është mbrojtur në këtë temë, është më religjioze dhe e praktikon fenë (kryesisht islame) shumë më tepër se Kosova, Lugina e Preshevës dhe Shqipëria. Prandaj, nuk ka mundësi që të ket martesa të shqiptareve (muslimane) në Maqedoni me maqedonas. Sepse, merreni me mend që do të detyroheshin ta hanë mishin e derrit, të mos e agjinojnë Ramazanin etj.Ato më përpara do të pranonbin t'u hiqet koka se sa të pranonion një gjë të tillë! Këto gjëra as që mund të merren me mend.
Ka gjasa që shqiptaret ortodokse të Maqedonisë (kryesisht nga Ohri, Mavrova, Katllanova dhe Shën Neumi) dhe ato të Shqipërisë të martohen me maqedonas.
Ndërkaq, maqedonet gjithmonë, në ndonjë periudhë më tepër e në tjerat më pak, por janë martuar me shqiptarë. Por, ato nuk e kanë pasur telashe imponimin e ushqimit që nuk ia lejon feja e tyre. Sepse, muslimanët kanë kulturë të avancuar ushqimi dhe nivel të lartë pastërtie.Dhe këto martesa kanë ndodhur në shtresat relativisht të larta të shqiptarëve, për dallim nga martesat e shqiptareve që martohen me shtresat më të prapambetura sociale. Pra, shqiptaret martohen me maqedonasit e viseve të largëta të fashtrave të malsisë dhe ata të cilët nuk mund të gjenjë nuse maqedone.
Andaj, konkludimi se numri i martesave të shqiptareve me maqedonë paraqet përmirësim të marëdhënieve ndëretnike midis maqedonëve e shqiptareve do të ishte i gabuar.
avatar
Rahovica 06/08/2011 17:30:51
Profesorë, Është e drejta jote, a beson a s'beson, a është e mundur a s'është e mundur, Mua n'sy më ka thon, n'katër sy kem bisedu me atë, vajzë kur më ka thën ashtu, likura mu ka rrënqeth...S'jam ka t'them me fjal t'popullit, Por me syt e mi e vesht e mi që e kam ndëgju... E mos ndëgjofësha mo e mos pafësha asi, vajza që e ka leju veten në atë pozit....Ajo vajzë është e "Arsimume" Ka "Diplom" qka presin nesër, fëmit e tan nga ajo a ?
avatar
07/08/2011 03:02:12
Nese ka ndodh, ka ndodh te modernistet :(, kur smun e dallon fjalen modern edhe e perfshin edhe ne moral edhe ne shume sfera qe sja vlen me perfshi atehere gjithcka eshte e mundshme, atehere vaj halli per nje popull si imi!!!
Total: 20 | Treguar: 1 - 20

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

0
Presheva Web Portal