Ballina | Lajme

Lajme

Në Muçibabë arrestohen dy shqiptarë nga Serbia për kalim të paautorizuar të kufirit

Në pikën kufitare në Muçibabë, njësiti policor ka arrestuar dy të dyshuar meshkuj shqiptarë, shtetas të Serbisë, pasi që të njëjtit në mënyrë ilegale kanë ... Më shumë

Universiteti shtetërorë i Tetovës dyfishon çmimin e semstrit pët studentët jashtë Maqedonisë

Universiteti Shtetëroë i Tetovës(USHT) këtë vit ka bërë ngritje të çmimit të regjistrimit të semestrit për sudentët që nuk janë shtetas të Maqedonisë. Ngritja e pagesës ... Më shumë

Bujanoc: Shuplakë protestave demagogjike!

Shoqëria Civile “Perspektiva”, përshëndet mospjesëmarrjen e prindërve në protestat e zhvilluara para shkollave, duke mos rënë pre e manipulimeve të disa liderëve politikë, të cilët ... Më shumë

Emigrantët sirian zbulohen në tren në stacionin hekurudhor të Preshevës

Në kontrollimin e trenit, është konstatuar se në vagonin e nëntë fshihen pesë persona pa asnjë dokument personal, dhe sipas deklaratave të tyre, të gjithë ... Më shumë

Daçiq: Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje paqeje me Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe zëvendëskryeministër i Serbisë, Ivica Dacic, ka deklaruar se Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje ndërkombëtare të paqes me Kosovën. Mediat ... Më shumë

Kamberi: Ministri serb si babadimër midis verës i solli librat në Luginë

Deputeti popullor në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi konsideron që librat që i solli në Luginë të Preshevës ministri i Arsimit, Srgjan Verbiq nuk janë ... Më shumë

Historia e kosovarit "pa letra"

Nga tre muajt fillestarë, tashmë u bënë shumë vite dhe K. është një “Sans-Papieres” (emërtim për të huajt pa leje qëndrimi). Ai kishte fatin e ... Më shumë

Bosët e drogës nga Lugina marrin nga një muaj paraburgim

Gjyqtari i procedurës paraprake i Departamentit të Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Gjilan, Afrim Shala, sipas kërkesës së Prokurorisë Themelore në Gjilan, ka ... Më shumë

PVD: Trupi koordinues me kryetarët e komunave të Preshevës dhe Bujanocit i ndajnë çanta të zbrazta shkollore nxënësve Shqiptarë

Mjerisht edhe ky vit shkollorë në shkollat në gjuhën shqipe po fillon pa tekste mësimore për shumicën dërmuese të teksteve mësimore dhe pa kushte elementare ... Më shumë

Vetëvendosje, solidarizim për shkollat shqipe në Luginën e Preshevës

Lëvizja Vetëvendosje solidarizohet më të gjitha format e protestave në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, lidhur me shkollat shqipe dhe gjendjen e arsimit. “Diskriminimi sistematik shtetëror i ... Më shumë

Verbiq: Shkollat që i vizitova në Bujanoc, po vijonte mësimi normal

Kryetari i komunës së Bujanocit Nagip Arifi ka thënë se shkollat në Preshevë dhe Bujanoc, ku mësimi vijon në gjuhën shqipe, është mbajtur protesta nga ... Më shumë

Vucic viziton xhandarët në kufi me Kosovën

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka vizituar sot paradite xhandarmërinë serbe në Merdar, afër kufirit me Kosovën, raportojnë mediat e Beogradit. Ditë më parë në këtë ... Më shumë

Vuçiq: Nxënësit shqiptar nga jugu i Serbisë nesër me tekste shkollore

Qytetarët të cilët përmbushin obligimet ndaj shtetit do të kenë të gjitha të drejtat, ndërsa ata që nuk e bëjnë, pa marrë parasysh a jeton ... Më shumë

Shkollat shqipe janë furnizuar me tekstet shkollore falas në gjuhën shqipe

Kryeshefi i administratës shkollore në Leskoc që janë përgjegjëse për rrethin e Pçinjës dhe Jabllanicës Tomislav Nikoliq ka deklaruar se të gjitha tekstet shkollore në ... Më shumë

Serbët ftojnë familjarët e Fatmir Mehmetit të identifikojnë një kufomë

Fatmir Mehmeti nga Dumnica e Podujevës që rezulton i zhdukur prej dy ditësh, pas incidentit të ndodhur në kufirin Kosovë-Serbi, në vendin e quajtur Matrovë, ... Më shumë

Vuçiq me hartë: Koridori Beograd-Tiranë dhe autostrada Nish-Prishtinë /foto/

Në takimin e Berlinit, kryministri serb i ka treguar kancelares gjermane Angel Merkel hartën për idetë e infrastrukturës që ka ai për të ardhmen. Në hartë ... Më shumë

Në Gjilan arrestohen dy shqiptarët nga Lugina me 23 kg marihuanë

Me 29.8.2014 rreth orës 12:30 Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotik njësia në Gjilan në rajonin e Gjilanit ka realizuar një operacion policor me ... Më shumë

Verbiq: Tekstet shkollore në gjuhën shqipe do ti ndaj me 1.9

Ministri i arsimit Srgjan verbiq ka paralajmëruar se me 1 shtator ai personalisht do ti ndaj tekstet shkollore në gjuhën shqipe nxënësve në Bujanoc, Preshevë ... Më shumë

Shqiptarët e jugut të Serbisë, nuk e dinë gjuhën serbe

Vetëm 5% e nxënësve shqiptar nga Bujanoci, Presheva dhe Medvegja, që gjuhën serbe e mësojnë si joamtare, dinë mjaftueshëm gjuhën serbe dhe aftësi funksionale për ... Më shumë

Ja si u vranë shqiptarët sipas serbëve

Vrasjen e një shqiptari, plagosjen e njërit dhe gjendjen tejet kritike të një tjetër shqiptari, vëllezër mes vetes, nga ana e policisë serbe, e kanë ... Më shumë

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last Total: 7497 | Treguar: 1 - 20
Presheva Web Portal