Ballina | Lajme

Lajme

Si do ta presë Serbia Putinin?

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka marrë njoftimin se në Beograd do të mbërrijë më datë 16 tetor presidenti rus, Vladimir Putin. Kjo vizitë e Putin ... Më shumë

17 vjeçari nga Gjilani vritet në Siri

Melos Selami Kosumi i moshës 17 vjeçare është vrarë në Siri. Burime brenda policisë së Gjilanit e kanë konfirmuar rastin. Melos Kosumi ishte në një ... Më shumë

Arrestohet derisa kontrabandonte nëntë egjiptas të Kosovës

Me 29.9.2014, rreth orës 09:20, në vijën dalëse të pikëkalimit kufitar “Dheu i Bardhë”, që lidh Republikën e Kosovës me Serbinë, njësitet policore kufitare kanë ... Më shumë

Luhet xhiro e III-të në Ligën komunale në futboll të vogël

XHIRO E TRETË E MARTË 30.09.2014 GRUPI A 1.RINIA PRESHEVE- RAHOVICA 14:00 2.ZHUNICA -- LERANI 14:45 3.NORÇA JR-- TËRRNAVA 15:30 4:RAINCA --E.GOLIMIDOLL 16:15 5.BUKUROCA-- GERAJ JR 17:00 MALËSORI E LIRË   E MËRKURË 01.10.2014 ... Më shumë

Tash e një muaj nuk dihet gjë për fatin e Naim Zeqirit, i plagosur në kufirin me Serbinë

Një muaj më parë, Naim Zeqiri, bashkë me persona të tjerë, janë përleshur me xhandarmërinë serbe në kufirin me Serbinë, ku dhe është plagosur. Që nga ... Më shumë

Pas 48 orëve, Presidentja “hap zarfin”

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, iu ka thënë liderëve të partive që ka takuar deri më tani se do të dalë me një propozim konkret ... Më shumë

Studentëve nga Lugina po iu vështirësohet të studiojnë në Kosovë dhe në Maqedoni

Me qindra studentë nga Lugina e Preshevës nuk kanë zgjedhur këtë vit të studiojnë në Universitetin Shtetëror të Tetovës dhe në atë të Evropës Juglindore ... Më shumë

Kamberi: Klasa politike shqiptare dështoi në Luginë

Diskriminimi modern shtetëror i Serbisë ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës, ka bërë që situata në këtë zonë të jetë e brishtë. Ndërkohë që klasa politike ... Më shumë

Policia Serbe malltreton nënkryetarin e "Vatrës" Myrtez Limanin

Dje më 28.09.2014 ora 15-30 në pikën kufitare të Konqulit, policia serbe mbajti në ndalje zMyrtez Limanin nënkryetar i Lëvizjes”Vatra”duke e malëtretuar atë për ore ... Më shumë

Kosova në top 10-shen e shteteve më të varfëra në botë

Kosova është një nga dhjetë shtetet më të varfëra në botë. Indeksi i mjerimit nëpër botë i bërë nga Arthur Orkum, i cili pasqyron nivelin e ... Më shumë

Kur Serbia donte ta zhdukte Shqipërinë

Gjashtë muaj që ndryshuan botën. Kështu titullohet libri i shkrimtares Margaret Makmillan, e cila përshkruan në të dramën e kombeve të botës në Paris më 1919-tën. Në ... Më shumë

Rrugët e Beogradit me emra shqip

Shumë rrugë në Beograd kanë emra të qyteteve të Kosovës, Shqipërisë dhe të shqiptarëve; heronj si Skënderbeu dhe tradhtarë si Esat Pashë Toptani. Historitë e këtyre ... Më shumë

Mos blini kurban pa i kontrolluar tek veterineri

Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës, në prag të festës së Kurban Bajramit bëjnë thirrje që shitësit e kurbaneve në asnjë mënyrë të mos ... Më shumë

Suedi, familjet shqiptare në grevë, për shkak të refuzimit të azilit

Azilkërkues shqiptarë në qytetin Gävle pranë Malmös kanë hyrë në grevë urie, informon korrespodenti i INA-s. Ata kanë aplikuar për azilin politik, me arsyetimin e se ... Më shumë

Federata serbe kërkon ndeshje pa tifoz mysafir, Lakoviq: Gjithçka mvaret prej shqiptarëve!

Federata serbe e futbollit, ka dërguar letër Federatës së futbollit shqiptar, që kërkohet që në Beograd dhe Tiranë të luhen ndeshjet pa tifoz mysafir. Nëse ... Më shumë

Ekonomia, kultura dhe kultura fizike në fshatin Raincë

RAINCA-VENDBANIM I VJETËR DARDAN SHQIPTAR I RAJONIT TË PRESHEVËS V 1.Ekonomia e fshatit Raincë Fshati Raincë i Preshevës e ndan fatin e gjithë Luginës së Preshevës, përkah ... Më shumë

Lladrovci: Besoj që Edi Rama në Serbi do diskutojë për shqiptarët në Luginë‏

Ramiz Lladrovci, i ngarkuari me punë në Ambasadën e Kosovës në Shqipëri thotë se diplomatët e huaj në këtë vend vlerësojnë se Kosova kishte zgjedhje ... Më shumë

Serbia vazhdon të keqtrajtojë kosovarët

Edhe 15 vjet pas përfundimit të luftës, qytetarët e Kosovës, veçmas ata nga diaspora, vazhdojnë të keqtrajtohen nga organet e sigurisë së Serbisë. Kësaj here ishte ... Më shumë

Ndihmë për nënat vetmbajtëse të familjes dhe fëmijëve jetim

Këshilli i fondit humanitar i Komunës së Presheves në bashkpunim me komisionin për barazi gjinore të komunës së Presheves  kvsaj radhe ka menduar ti ndihmoj ... Më shumë

Enis Rama: Mos shkoni në luftën e Sirisë

Imami i Mitrovicës, Enis Rama menjëherë pas lirimit e ka quajtur shkuarjen në luftën e Sirisë të pakuptimtë. Ai ka bërë thirrje që asnjë shqiptar të ... Më shumë

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last Total: 7640 | Treguar: 1 - 20
Presheva Web Portal