Ballina | Lajme

Lajme

Qentë e "çuditshëm" në rrugët e Preshevës /foto/

Prezenca e qenve endacakë nëpër rrugët e qytetit është bërë diçka e zakonshme. Ajo çka i shqetëson qytetarët është rreziku i kafshimit për shkak të ... Më shumë

OVL UÇK "i vë flakën" Veton Surroit

Organizata OVL e UÇK ka bërë sot një gjest simbolik, duke djegur librin e Veton Surroit, "Këmbët e Gjarpërit". Ish-pjesëtarët e UÇK-së e kanë konsideruar librin ... Më shumë

Pse duhet shmangur vendkalimin kufitar Prohor Pçinja gjatë sezonit të verës?

Për shkak të turmave të mëdha në vendkalimin kufitar të Preshevës drejt Maqedoniës pritet deri deri në orë në kufi, ku kolonat e veturave bëhen ... Më shumë

Me ligj deri tek zgjidhja e problemit të teksteve shkolle për pakicat në Serbi

Ministri i arsimit Srgjan Verbiq ka thënë se ndërkoh është duke u përpiluar ligji për tekstet mësimore, ndër të tjerash do të rregullohet më mirë ... Më shumë

Merkel premton mbështetje për të ardhmen evropiane të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka marrë pjesë në procesin e Brdo-Brijon në Dubrovnik të Kroacisë së bashku me ministrin e Jashtëm të Kosovës, Enver ... Më shumë

Objektet e banimit dhe ndërtesa ndihmëse në rajonin e Bujanocit /Shtëpi të vjetra, oda, hambare, koshe/

Kim Mehmeti, në librin : Shkupi : (Ese historike), Shkup, Logos-A, 2011, shkruan : “Në fillim njeriu jetoi nëpër shpella që ia kishte bërë gati ... Më shumë

Policët serb patrullojnë në Ohër

Në Ohër kanë rifilluar patrullimet e përbashkëta të pjesëtarëve të policisë së Maqedonisë dhe policisë së Serbisë. Këto patrulla janë si rezultat i Marrëveshjes ndërmjet dy ... Më shumë

Koço Danaj për mediat serbe: Maqedonia ka vdekur, rendin e ka Serbia

Historiani dhe lideri i listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, ka thënë për Kurir se Maqedonia është e vdekur dhe se Serbia tash është në ... Më shumë

Ministri Agani premton specializime të tjera për Luginën e Preshevës

Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, Ferid Agani, ka pritur sot kryetarin e Kuvendit Komunal të Preshevës, Ramiz Latifin, të shoqëruar nga mjekët e ... Më shumë

Tetovari që e përgatiti Kupën e Botës

Është edhe një lajm që na gëzon për sukseset e bashkatdhetarëve tanë. Kur mbrëmë e gjithë bota i kishte sytë nga ndeshja finale e Kupës së ... Më shumë

Deklarata e Erdogani i çon peshë serbët në Serbi dhe Bosnje

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq e ka ftuar në Beograd për konsultime urgjente presidentin e Republikës Serbe të Bosnjës, Millorad Dodik, i cili ka shprehur ... Më shumë

Gjermania pushton botën

Për herë të katërt në histori, dhe 24 vjet pas finales së Romës duke mundur sërish në takimin e fundit Argjentinën, këtë herë pas 120 ... Më shumë

Objekte sakrale të krishtera në rajonin e Bujanocit /Kisha, Manastire, Nekropole/

Trashëgimia kulturore ortodokse e Luginës së Preshevës është edhe shqiptareLugina e Preshevës (Kosova Lindore) është e banuar me shumicë shqiptare dhe aktualisht shtrihet në jug ... Më shumë

Aeroporti i Cyrihut për Prishtinë dhe Shkup, shumë aeroplanë me bashkatdhetarë

Mëngjesi na gjeti në Aeroportin e Cyrihut për ta përcjellë se si po shkojnë bashkatdhetarët tanë për në atdhe. Dihet se nga dita e sotme, ... Më shumë

Pse, qytetarët e Luginës së Preshevës duhet të paguajnë polisat e sigurimit në disa pika kufitare?

Trajtim joserioz, jo real dhe që të ngjall nervozizëm me rastin e hyrjes apo rikthimit të qytetarëve të Luginës, të cilët kalojnë në rrugën e ... Më shumë

Ja teksti i draft - marrëveshjes së koalicionit LDK- AAK-Nisma dhe VV

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit, ka përpiluar një dokument me të cilin synon të arrij marrëveshje me partitë opozitare LDK-AAK-Nisma, me qëllim të formimin e ... Më shumë

Protesta "Ndal proceseve të montuara ndaj shqiptarëve" qetë dhe pa incidente (FOTO/VIDEO)

Mijëra protestues shqiptarë me pankarata dhe thirrje për drejtësi sot protestuan në Shkup. Protesta ka kaluar pa incidente dhe se protestuesit janë ndaluar afër qendrës ... Më shumë

Vetëm 11 nxënës shqiptarë janë paraqitur në afatin e parë të regjistrimit për shkollë të mesme

Ministria e arsimit, shkencës dhe zhvillimit teknologjik të Republikës së Serbisë ka shpallë rezultatet e rrethit të parë të regjistrimit në shkolla të mesme në ... Më shumë

Zbardhen SMS'të e Lavdrim Muhaxherit dhe 4 të dyshuarve për terrorizëm

Katër të dyshuar për terrorizëm: Ilir Berisha, Sadat Topojani, Jetmir Kyçyku dhe Burim Ballazhi vazhdimisht kishin komunikuar me udhëheqësin e shqiptarëve të ISIS'it në Siri, ... Më shumë

Baza "Jug" në Bujanoc do të bëhet qendra më e madhe për stërvitjeje ushtarake ndërkombëtare

Ministri i mbrojtjes në qeverinë Serbe Bratislav Gashiq ka marrë pjesë ditën e enjte në stërvitjet ushtarake "Ujku i platinës 2014" në bazën "Jug" të ... Më shumë

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last Total: 7441 | Treguar: 181 - 200
Presheva Web Portal