Ballina | Lajme

Lajme

Cilat profesione janë më të kërkuara në Evropë?

Publikohet lista e profesioneve të cilat janë më të kërkuara në Bashkimin Evropian dhe Zvicër.   Austria: 1. Motra medicinale (kirurgji, psikiatri, pediatri) 2. Inxhenjerë (nxemje, ventilim, elektrikë, ndërtimtari) 3. ... Më shumë

Serbia përpiqet ta heq qafe Kosovën nga bisedimet me BE-në

Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuric, deklaroi se Serbia dëshiron që kapitulli 35, i cili do të jetë pjesë e ... Më shumë

Tërnava: Ekstremistët fetarë, sindrom shkatërrues

Bashkësia Islame e Kosovës zotohet se do të luftojë kundër çdo lloj ekstremizmi, radikalizmi apo çdo grupi tjetër që mund t’i shkaktojë dëme shtetit, sigurisë ... Më shumë

Sigurimi shëndetsor - librezë shëndetsore për udhëtim jashtë shtetit

Udhëtarët që udhëtojnë jashtë shtetit, para se të nisen duhet të paguajnë sigurimin shëndetësor e cila mund të paguhet në secilën shtëpi sigurimi ose agjenci ... Më shumë

Në Merdare kolona deri 20 kilometra, pritjet zgjatin deri 8 orë /video/

Në vendkalimin kufitar Merdare kolona e veturave në hyrje në Kosovë ka arritur deri 20 kilometra dhe pritjet shkojnë deri 8 orë. Shumica e mërgimtarëve kanë ... Më shumë

Bujanoci dhe Presheva kanë borxh 2 miliardë dinarë për rrymë elektrike

Pas ftesës së kryeminsitrit serb Aleksandar Vuçiq që i ka dërguar shqiptarëve të Luginës që të paguajnë rrymën elektrike, Elektrodistribucioni i Serbisë ka publikuar të ... Më shumë

Serbia kërcënon: Të lirohet menjëherë Ivanovici

E ashtuquajtura Zyrë për Kosovën e Qeverisë së Serbisë, ka kërkuar që kryetari i Iniciativës qytetare SDP, Oliver Ivanovic, menjëherë të lirohet nga paraburgimi, pasi ... Më shumë

Për krime lufte do të ndiqen 23 shqiptarë

Në Prokurorinë Speciale të Kosovës janë duke u hetuar 35 persona nën dyshimin se janë të përfshirë në terrorizëm. Proceseve gjyqësore që janë duke u zhvilluar ... Më shumë

Urime për festën e fitër Bajramit

Stafi i web portalit Presheva.com, të gjithë vizitorëve dhe besimtarëve iu uron festën e madhe të Fitër Bajramit. Ju dëshirojmë shëndet, begati, hare dhe gjithë ... Më shumë

Përmendoret, lapidarët, bustet, pllakat përkujtimore në rajonin e Bujanocit

Përmendorja e Komandnt Lleshit, Ridvan Qazimit në Tërnoc, në koordinatat me gjërësi gjeografike: 0561061, me gjatësi gjeografike: 470273.7, në lartësi mbidetare: 425 m. Ridvan Qazimi-Komandant Lleshi ... Më shumë

Banorët e Malësisë së Bujanocit, të interesuar ta ndihmojnë takimin e Vendlindes

Këshilli Organizues për mbajtjen e takimeve të vendlindjes në Zarbicë, më 25. 07. 2014 në hotel “Kristal”  mbajti takim  me bashkatdhetarët nga Malësia e Bujanocit.  Edhe ... Më shumë

Harta e Ballkanit, çfarë paguan serbët për të zhdukur Shqipërinë!

Gruaja e oratorit serb “tradhëton” bashkëshortin e saj në Konferencën e Paqes, Paris 1919, duke u kthyer në anën e shqiptarëve “Gjashtë muaj që ndryshuan botën” ... Më shumë

"Dituria" shpërndan pakot e Bajramit nga "Turniri Humanitar"

Një sërë aktivitetesh kulturore, edukative e sportive kanë vazhduar të jenë pjesë e projekteve të organizuara nga Shoqata Kulturore DITURIA me degët e saj në ... Më shumë

Kosovari qëllon policët zviceranë, mendoi se janë serbë

Një kosovar ka qëlluar mbi policët zviceranë, duke menduar se ata janë serbë. Ngjarja ka ndodhur në Bernë të Zvicrës.  Pasi ishtë zënë në një klub ... Më shumë

Mediet kërkojnë gjuhën serbe në Bujanoc!

Në hyrje të Bujanocit, qeverisja lokale ka vendosur një transparent në gjuhën shqipe, duke i dëshiruar mirëseardhje mërgimtarëve nga bota e jashtme. Mediet serbe kanë kërkuar ... Më shumë

Objektet publike në rajonin e Bujanocit /objektet shoqërore, hane, mulli të vjetër, çezme, bunar/

Në këtë studim do të kujtojë lexuesin e nderuar dhe do të ceku disa objekte shoqërore, hane, objekte Mullinjësh të Vjetër, Çezme dhe bunar, me ... Më shumë

Prokurori serb: Shqiptarët bënë krime e vrasje serbësh

Prokurori serb për krimet e luftës, Vladimir Vukçeviç është shprehur për mediat serbe se Uilliamsoni ka marrë dëshmi për krime, vrasje, tregti orgenesh nga ana ... Më shumë

Lugina, e zhgënjyer me Universitetin e Gjilanit

Cilësia shumë e dobët, kushtet e rënda për studime dhe politizimi i kuadrove akademike në UPGJ, kanë bërë që të rinjtë e Kosovës Lindore të ... Më shumë

Çfarë i tha Qendra Spitalore në Vranjë Stankoviqit për maternitetin në Preshevë?

Pas deklarimit të kryetarit të Trupit Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, se qendra spitalore në Vranjë, është ajo që po e pengon hapjen e ... Më shumë

Falet gjaku në Vushtrri, pas 18 vjetësh hasmëri

Pas plot 18 vjetësh, familja Bunjaku nga fshati Samadrexha i ka falur gjakun familjes Rashica. Pajtimi mes anëtarëve të dy familjeve është bërë sot në Vushtrri, ... Më shumë

back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last Total: 7344 | Treguar: 21 - 40
Presheva Web Portal