Ballina | Lifestyle | Emri i foshnjës, gjysma e prindërve pendohen

Emri i foshnjës, gjysma e prindërve pendohen

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Emri i foshnjës, gjysma e prindërve pendohen

 

Të zgjedhësh një emër për fëmijën është një detyrë e vështirë për shumë prindër dhe një studim i ri thotë se më shumë se gjysma, përkatësisht 54 për qind e prindërve pendohen për zgjedhjen e tyre. 49 për qind thonë se emri nuk reflekton personalitetin e foshnjës kur ai rritet. 

1 në 25 prindër pranoi se do të kishte zgjedhur një emër tjetër, dhe mbi 26 për qind e tyre thonë se më kalimin e viteve nuk e pëlqejnë më emrin e fëmijës së tyre, sepse është bërë shumë i përdorshëm. Studimi thotë po ashtu se kur njëri nga personat në çift propozon një emër, tendenca e parë e partnerit është ta refuzojë. Kjo ndodh në 22 për qind të rasteve. 

David Figlio, i Universitetit Northwestern në Illinois hetoi impaktin afatgjatë që kanë emrat tek individët. Sipas tij, një në pesë prindër kërkon madje të ndërrojë edhe emrin e tij pas disa vitesh. 

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (2 Publikuar)

avatar
Black&White 25/02/2012 16:37:40
Shume gabim mi ja lan emrin e gjyshit femise, psh gjyshi jem e ka pas emrin Mahmutali une tash fmise Mahmutali mi ja lan a? Jo falemnderes.
Po nga ana tjeter kur disa po mundohen me lan emra modern e pe dhje*** krejt edhe ajo nuk eshte ne rregull, psh une kam ndegju emer Deshprim. ckas ndin te shqiptart.
avatar
njera 23/02/2012 09:56:28
o mos i pertrini emrat se vet e hongra keq shum kure femija ankohet per emrin hakjde de shpegoja ne mundesh a kralevinen po jav lam qe ai femi te ket emrin e gjyshit kuptoj po te kishte edhe emer tjeter dmth modern perseri femiu do te ankohet por se paku gjyshin nuk do ta vraj ndergjegja
Total: 2 | Treguar: 1 - 2

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

0
Presheva Web Portal