Ballina | Lifestyle | Auto | Toyota Corolla, vetura më e popullarizuar në botë

Toyota Corolla, vetura më e popullarizuar në botë

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Toyota Corolla, vetura më e popullarizuar në botë

Toyota Corolla është bërë makina më e shitur e të gjitha kohërave, duke kaluar Ford Seria F, ku Makina japoneze ka shitur 37.5 milion makina që kur doli për herë të parë në treg në vitin 1966.

Sipas këtyre shifrave, rezulton që çdo 40 sekonda është shitur një makinë e tillë. Aktualisht prodhohet gjenerata e dhjetë e kësaj makine në Japoni, Brazil, Kanada, Kinë, Indi, Indonezi, Malajzi, Pakistan, Filipine, Afrikën e Jugut, Tajvan, Tajlandë, Turqi dhe Venezuelë.

Gjeni më poshtë listën e 10 makinave më të shitura të të gjitha kohërave.

 

-Toyota Corolla (1966 – aktualisht) Shitjet: 37.5 milion

-Ford F-Series (1948 – aktualisht) Shitjet: 35 milion

-Volkswagen Golf (1974 – aktualisht) Shitjet: 27.5 milion

-Volkswagen Beetle (1933 – 2003) Shitjet: 23.5 milion

-Ford Escort (1968 – 2000) Shitjet: 20 milion

-Honda Civic (1972 – aktualisht) Shitjet: 18.5 milion

-Honda Accord (1976 – aktualisht) Shitjet: 17.5 milion

-Ford Model T (1908 – 1927) Shitjet: 16.5 milion

-Volkswagen Passat (1973 – aktualisht) Shitjet: 15.5 milion

-Chevy Impala (1958 – aktualisht) Shitjet: 14 milion

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (0 Publikuar)

Total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

2.00
Presheva Web Portal