Ballina | Opinione | Të pranosh më mirë një vajzë të mbuluar

Të pranosh më mirë një vajzë të mbuluar

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Të pranosh më mirë një vajzë të mbuluar

E lexova me kureshti në numrin e kaluar të "Mapo", historinë e Enkeleda Avxhiut, ish këngëtares lirike që kishte braktisur profesionin, për t′iu përkushtuar besimit të saj musliman. Përpos se ishte një histori e rrallë, një nga ato të cilat shtypi ynë I ofron me pakicë, në të, më bëri përshtypje, lirshmëria dhe guximi për të sqaruar pozicionin e saj. Aq më tepër aftësia për ta shfaqur atë publikisht dhe pa ndroje. Në rallë jëmi mësuar me vajza që pozojnë për kopertinën e një të përjavshme, me kokën të mbuluar me shami. Në rrallë jemi mësuar të dëgjojmë ndonjë të singjashme të Enkeiledës, të shprehet gjatë dhe pa siklet për zgjedhjen e saj. E kjo gjë përbën një risi.

Le të sqarohemi. Për mua, si për shumëkënd, zgjedhja e Enkeileidës është një zgjedhje e huaj. Jo vetëm për faktin se gruaja valorizohet më shumë përmes zbulimit sesa mbulimit. Jo vetëm për faktin se ajo nuk ka pse i nënshtrohet një dogme që e trajton si krijesë inferiore. Por edhe për shkak të një kulture laike, me të cilën, si pasoje e shtrëngimeve dhe rethanave, ne jemi mbrujtur.

Por duke thënë këtë, pra që bota e Enkeileidës, nuk është bota ime, unë vazhdoj të besoj se bota ku jetojmë së bashku, duhet të jetë e njëjtë dhe e barabartë, si për mua edhe për të.

E në këtë aspekt më bëri përshtypje një thënie e përsëritur e kësaj gruaje 30 vjecarë që kish vendosur pesë vite më parë, të mbulohej me shami. Ajo ishte cituar dy tre herë gjatë shkrimit në "Mapo", të thoshte se në këtë akt të vendosur prej vetë asaj, e kish pasur shumë të vështirë.

Ajo fliste se i duhej të përballonte mentalitetin e njerzve që e rethonin, atë të prindërve që nuk pranuan ti flisnin për gjashtë muaj, atë të kolegëve që e shikontin të habitur.

E mendoj se kjo ka qenë një nga gjërat më të rëndësishme këtij rëfimi. Që merr edhe më tepër vlerë po të vihet në kontekstin e tanishëm, ku debati lidhur me përdorimin e simboleve fetare në ambiente publike, është rindezur edhe njëherë.

Gjatë këtij debati shumëkush është radhitur në turmën e atyre që kërkonin restriksione. Disa në emër të laicitetit. Disa në emër të dëshirës për më shumë barqe zbuluar dhe më shumë dekolte. Të tjerë në emër të një fobie për të mos pranuar agresionin e dickaje të ndryshme. Dhe të tjerë, në emër të një frike gjithnjë e më të përhapur për gjithshka që rrjedh nga bota islamike.

Pikërisht për këtë arsye të fundit, dëshmia e Enkeileidës, është e rëndësishme. Sepse ajo tregon, jo për rrezikun që ka shoqëria e sotme nga galopi I idhtarëve të Muhametit, por për të kundërtën. Për rrezistencën që ajo I bën atyre që duan ta sfidojnë si të ndryshëm, qoftë me shami në kokë, qoftë me mjekër të stërgjatur.

Brenda kësaj kundërthënie duhet kuptuar edhe polemika e hapur në universitetin e sapocelur të Durrësit, ku një tjetër vajze të mbuluar I′u rrefuzua ndjekja e studimeve.

Në rastin më të mirë, ky veprim i rektorit të Durrësit, qe një akt I përzgjedhur publiciteti, për një universitet të ri, që hapet në një ambient ateist. Por, përpos kësaj ai nuk ka as bazë ligjore dhe as nuk mund të quhet pjesë e ndonjë strategjie afatgjatë.

Sepse së pari, të gjithë ata që besojnë tek vlerat e ateizmit, tek shenjtëria e hapsirës laike e deri tek rreziku I islamizimit, duhet të kenë parasysh një gjë: të mos bien në kurthin e margjinalizimitt të atyre që mendojnë ndryshe.
Kjo do të ishte dhurata më e mirë për këdo që do të synonte një strategji të islamizimit të Shqipërisë.

Margjinalizimi i atyre njerzve, që duan të besojnë në zotin e tyre (sic lë të kuptohet Enkeleida) do të sillte vetëm të këqia. Së pari ai do të sillte radikalizmin e kësaj pjese që shoqëria nuk pranon ta integrojë në gjirin e saj. Së dyti ai do t′i ofronte asaj atë vitrinë joshjeje dhe propagandimi, që të mundëson një kauz e ndaluar.

Ndaj partizanë të vijës së ashpër, si rektori i Durrësit, janë kryqtarët më të padobishëm ndaj kauzës që pretendojnë se mbrojnë. Duke u përpjekur të mbyllin, ata hapin një problem. Duke provokuar, ata celin një debat, që po të vazhdojë me lartësinë e toneve të tanishme, nuk dihet si përfundon.

Ndaj një mënyrë për ta zbehur atë do të qe ti thonim "po" uljes në shkollat tona publike të singjashmëve të Enkeiledës. Ku ata do të ndiheshin të pranuar dhe të barabartë. Sepse ndoshta do të qe më mirë që njerëz si unë të përballeshin sot më bezdinë estetike që u lë një vajzë më shami, sesa të gjithë, të rrezikoheshim nesër, nga ai diskriminim që do të krijonte martirët e parë të Allahut. (mapo)

Shkruan: Andi BUSHATI
(Autori është gazetari i njohur dhe prezantuesi i programit “Zonë e ndaluar”)

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (155 Publikuar)

avatar
argi qyra 15/01/2013 15:06:40
shum bukur>@@@@@
avatar
linda 07/05/2011 08:13:54
duhet qe te gjitha vajzat te mbulohen
avatar
Eron 08/03/2011 11:12:17
Hhhahahahah....po shihet ti SempreBarca se hala komunist kokshe qysh po shihet dhe msimet e darvinizmit i paske(ka ra posht kjo teori moti nese se ke dit edhe me shkenc) heheheheh....ti po do me thon se njerzt ne fillim kan qen si kafsh e ndoshta ti edhe e ke prejardhjen nga majmuni se koxha ta paskan mjell nkry mir AT TEORI te flliqur se njerztkan qen si kafsh.....a spo logjikon ????
Nese je musliman qe po te tregoj une qka thot Islami per fillet e njerzimit e mos u merr me teori tjera se te kota jan edhe te qesin prej fes islame krejt.....Krejt njerzimi e kan prejardhjen prej Ademit alejhi selam e jo nga kafshet qysh po i qun ti si kafsh kan qen.....Gabimin qe e kan bo Ademi alejhi selam edhe Hava qe e kan honger pemen qe e kan pas haram me honger Zoti ia ka fal pasi jan pendu....mandej i ka zbrit prej Xhennetit ku kan qen tu banu ne Toke qe njerzimi kan me banu deri ne kiamet.....po kush tka rrejt more ty qe jan kon te zhveshur Ademi dhe Hava kur Zoti i ka zbrit ne tok????? a spo logjikon??????krejt kto teoria sjan prej Islamit o njeri???
Vet Zoti i madh ia ka mesu te gjitha emertimet edhe emrat e qdo sendi Ademit alejhi selam sepse njeriu sic e dim krijesa e fundit eshte qe e ka kriju Zoti i Lartmadherishem, pra Aemi alejhi selam ka fol me Zotin e ti po thu skan dit me fol njerzimi??????????? sa pak po logjikon......le kto pallavra edhe niher e ktheju te vertetes se veq rrena jan krejt teorit tjera njerzore pervec asaj islame....edhe Hava gjithmon e mbulume ka qen gjithmon ne tok e kam fjalen edhe cdo gru e cdo Pejgamberi ka qene mbulume qe prej Haves e deri te grat e pejngamberit alejhi selam(e kam fjalen per mbules islame te grus) keshtuqe cajzat tona kur mbulohen nuk bojn tjeter perveqse kthehen ne natyrshmerin e tyre.....logjiko pak!!!!
avatar
i Avansuari 08/03/2011 10:11:13
He sa injorantin po e shoh qe shkruan ketu sa patrioti a kur ka qene lufta kan hy nepere dimija te grave hmmmmm sa i paster eshte islami pasi qe fyhet shume Islami eshte sikur shembulli vetures a e ke pa a shkon hajduti per te vjedhur ndonje kerre te vjetere a te ri ,normal se shkon per ta vjedhur ndonje mersedes ose kerre tipit te ri sepse fiqen qel me ja len nuk ta vjedh ,pra ky eshte shembulli islamit vetura e re ndersa njerzit qe flasin kunder fese dhe fete tjera i takojne fiqes tash ju pershendes
avatar
i Avansuari 08/03/2011 10:11:12
He sa injorantin po e shoh qe shkruan ketu sa patrioti a kur ka qene lufta kan hy nepere dimija te grave hmmmmm sa i paster eshte islami pasi qe fyhet shume Islami eshte sikur shembulli vetures a e ke pa a shkon hajduti per te vjedhur ndonje kerre te vjetere a te ri ,normal se shkon per ta vjedhur ndonje mersedes ose kerre tipit te ri sepse fiqen qel me ja len nuk ta vjedh ,pra ky eshte shembulli islamit vetura e re ndersa njerzit qe flasin kunder fese dhe fete tjera i takojne fiqes tash ju pershendes
avatar
Eron 07/03/2011 13:19:10
Heee bre Hmmmm....nuk e di ndoshta edhe nuk e dit po ma mir osht nese nuk din me hesht se mundesh me gau e ne rastin tennd ka ndodh kjo.....
Nuk osht e vertet qe Muhammedi alejhi selam nuk ka pas mjekerr te leshume....po ka pas....qe po te tregoj se si e ka pas...
Thojn shoket e tij(sahabet) se..."Ia shihnim Pejngamberit alejhi selam mjekrren e tij nga pas shpinde se si lekundej perderisa ai falej"
Thot Ajsheja radiallahu anha...."Falenderimi i takon Allahut i Cili e zbukuroi mashkullin me mjekerr e femren me flok te gjata"....Sa dush hadithe ke qe folin per punen e mjekrres edhe leshimit te saj se sa duhet me e pas mashkulli te leshume mjekrren.....
Mandej te gjith Pejgambert e Zotit kan pas mjekrra qe pre Ademit alejhi selam e deri te Muhammedi alejhi selam....Muslimant e sodit apo qeta trit qe po thu ti qe spo vyn kurgju nuk po bejn tjeter kurgjo pervecse po e bejn ate qe na ka porosit Zoti ne Kuran dhe Muhammedi alejhi selam ne hadithe te tij....sdi sa kesh i qaart...keshtuqwe nuk duhet mu gut e me paragjyku apo me ja fut kot se sbon....flm per mirekuptim
avatar
Eron 06/03/2011 09:03:33
Gabim ke e ke o Hmmm....nuk ka nevoj me rrejt...apo ndoshta nuk e di nese nuk e di ateher mos fol ma mirt osht me hesht se me fol pa dije....PEJNGAMBERI alejhi selam e ka pas mjekrren e madhe saqe shoket e tij (sahabet) thonin se :" e shihshmi mjekrren e pejngamberit nga praapa shpindes se tij kur falej sesi levizte".....
Gruaja e Muhammedit alejhi selm Ajsheja radiallahu anha thot :"Falemnderimi i takon Zotit qe I ka zbukuruar meshkujt me mjekerr, e grat me flok te gjata".....
Secili Pejngamber ne ftyr te tokes qe prtej Ademit alejhi selam (pejgamberit te pare e deri te iu fundit Muhamemedi alejhi selam) kan pas mjekrra edhe ato te mdhaja....apo me ta ilustru ma mir a ske pa asnji fil fetar po mendoj filmin e Muses alejhi selm.....Ises alejhi selam?....Jusufit alejhi selam?....Ibrahimit alejhi selam?.....nese jo kshyri filmat edhe ke me pa se edhe ne filma kta paraqiten me mjekrra
Nese don pershkrim me te mire reth Muhammedit alejhi selam te preferoj ta lexosh :"Nektari i vulosur i xhennetit"....."Muhammedi alejhi selam" edhe undesh me e lexu qysh e ka pas pamjen Muhammedi alejhi selam.....te pershendes me selam
avatar
SempreBarca 24/02/2011 09:42:40
Lexova gati 1/3 e komenteve, edhe mra nsy diqka. Ata qe mbrojne vajzat e mbuluara kan mar me dhjetra vota kunder, ata qe jan kunder mbulses kan mar vota kunder thuj se njejt si tpart. Kjo sqaron diqka qe per neve gjithmon u kon edhe ka mu kon problemi ma i madh. Neve sna intereson kush ka te drejt, na veq dojm mu kon kunder njoni tjetrit edhe qaq.
Ni doktor nfillim paska mendu se ni femne e mlume koka 1000 vite prapa. Aj doktori nqoft se ka msu biologji, duhet me dit se krejt ne fillet e njerzimit, at her kur kerkush ska dit me thon as A as B e jon mar vesh me gjeste si kafshet, at her njerzit kan hec lakuriq as pa dit se duhet me i mlu spaku organet gjenitale
Me u ndal me i bo llogarit mir, doktori e kupton se "zbulesa" te con prapa. Zbulesa te kthen ne kohen e gurit edhe i kthen njerzit ne qenie primitive ku dallimi mes neve dhe kafsheve do tjet vec pse na dijm me fol e me mendu, ato (kafshet jo). Po per ket sbesoj se kan me na pas zili
Sosht let mu kon njeri..
avatar
mergimtarja belgjik 18/02/2011 18:21:52
po mir ndoshta asht me u mlu po besoni se shamija sti bje ment se do femra ne preshev kan ladru ka kan dasht e meten pa martu e i ndun shamijat keshe na po ja majm fejes vec me xhet ka ni burr e mos ekeq perdorni fen me debate jo mlut e jo shplut
avatar
raincalija 15/02/2011 14:26:39
KNAQNU TU BO DEBATE NDERMJET VETE ;; BEXHET PACOLL RUSI I RUSIS SE PUTINIT KRYETAR I KSOVES ;;; QESHTU NA KA NGUL GJITMON RUSIE E SERBIE ;;; E JU KAPNE NDERMJET VETI PRENU;;
avatar
Eron 13/02/2011 17:02:27
heheheh more Une dalloj senet se se kom dit qe qekaq i pakuptueshem e spo din me i dallu senet....po ani ani se msohesh e i kuptone dhe kto...ndaqkuptoj e ndsaq jo QEKY OSHT ISLAM e skam qka boj ndryshe....ME E RRESPEKTU nje njeri mundesh edhe nese nuk e don....aj le te boje qka te doje per veti ti bon qka dush e len te qet ma mir me thon.....amo NUK E DON APO E URREN thuj qysh dush, veq zullm nuk i bon....ka dallim kjo o Une e kam msoj doo sene se kerka sje.....
po nejse veq ka met me kesh ME TY EDHE ME TJERT SI TI....v
veq nji ahahahahahaha ahahahahahah ahahaha....tmadhe e keni se sja vlen me diskutu ma shum me ju...te pakten jo per fe islame se skeni dije....kjo po shihet se je kap veq mas nji HUANIZMI e spo din tjeter send kurgjo...ahahahahah.....mso mso se DITURIA oaht e shenjt....
avatar
Dani 12/02/2011 06:01:40
Po Besa mamir e deshur,kena pun ma pak,se jo koken e mlut e bethen e shplut. tfala Talibanve
avatar
presheva .m.r 11/02/2011 16:31:31
hey hey mezvetv ata qe kundershtojn ne ligjin e ALLAHUT, PO ju analfabeta qe jeni kundra mbuleses nuk keni faj ju,por ka fajet stafi i Presheva.com qe nuk i kontrollon kto komente dhe ja mundson gjithkujt me komentu po ashtu jan ba PC badihava dhe ja ku na vjen koha jone e kompjuterizmit.
avatar
UNE 11/02/2011 17:02:53
Bota është e tillë,
Qudi që ende se ke vrejt se ka edhe të tjerë në ketë botë të cilët nuk mendojn si ti.
avatar
bajrami 11/02/2011 14:02:24
pse je shqiptar nuk i rrespekton rregullat e islamit nuk do me thon se mun me bo shka te dush se te shqiptart perpara tkan denu menjiher jo mas vdekjes nuk duhet veq islami me bo rregull bile ma mir osh mu kon shqiptar edhe me fe islame amo smun edhe shqiptar edhe arap se na bile do rregulla i kemi dit ma mir se kejt popujt e botes nuk duhet te mendojm se vetem nese jemi arap majm rregull te grat duni me dit si kan qen rregullat te na veq atyne rregullave tona me ju permbajt o boll jo bash kejt mlut amo jo hiq bash ''cullak'' edhe shkenca e ka vertetu se nuk dot jen interesant femrat nese shkojn veq desh
avatar
dina 11/02/2011 12:04:08
un mendoj se shum mir eshet qe eshet kthy kjo ka feja muslimane eshet mbuluar eshet shum gje e mir per allahun edhe ajo perveti e per disa qe mendojn qe kthehesh 1000 vjet mbrapa aj nuk ka lexu kuran kurr po ishalla zoti e drejtoj ne rrug te mir me respekt nga belgjika
avatar
Eron 11/02/2011 04:51:40
thjesht une si du....edhepse i RRESPEKTOJ....se u bo bajat mo qekjo fjal rrespekt...palidhje.....po ska lidhje qendro ti ne bindjet tua...un ne te miat edhe se kom njet me qa koken ma dhum me Ty rreth ksaj qeshtje....
avatar
Eron 11/02/2011 04:31:02
hheheh....kadal kadal se ka ktu pun nuk osht qaq kollaj qysh poe pershkrun ti....eshte e vertet qe Zoti osht KRIJUESI i gjithqkaje qe ekziston ne gjithsi e ne tok e ne qiej....por Zoti nuk mundet me e duru SHIRKUN(me i bo shok edhe mik atij ne adhurime edhe ne sundim) qysh i bojn te gjith tjeret duke e perzi ISEN alejhi selam me Zotin, apo jahudit mo krejt te devjum....apo zjarrputistat qe e adhurojn Zjarrin....po ata qe i adhurojn bustat e putat e ndrysheme etj etj.....kto i urren Zoti edhe i yrren veprimet e tyre edhe i URREN ata qe e bejn kete veper(pra qe i bashkangjesin shok zotit ne adhurim) edhe kan denim te dhimshem ne dit te kiametit nga Zoti i madh sepse e kan meritu at denim e nuk ju ka bo Padrejtesi Zoti sepse e verteta osht e qart edhe u kon e qart prej Krijimit te gjithsis e njeryimit e tokes edhe Zoti kurr nuk i ka lon palajmetar per te verteten njerzimin, ju ka derhu Pejgamber edhe libra gjithher krejt popujve deri edhe me Pejngamberin e fundit Muhamedin alejhi selam.....me qindra ajete KURANORE flasin per ket tem edhe tema te tjera se veq na ra me ndrru tem po duhet me e shpjegu te verteten saher qe lypet edhe kudo qe lypet....te kshilloj ty edhe krejt tjert qe po kundershtojn kaq shum MERRNE EDHE LEXONE KURANIN nese doni me u bind edhe nese doni me kuptu ISLAMiN edhe kshyrne se a ish pernime qeshtu pa u ndiku nga askush po veq nga fjalt e Zotit edhe bindnu niher e pergjithmon se qekjo osht e verteta e ska tjeter.....spo di qysh me shpjegu ndryshe.....
E ti djal i mir per kete une kam thene edhe thot edhe cdo musliman qe eshte praktikues i ISLAMIT e jo musliman veq me fjal.... se ne I RRESPEKTOJM te gjith....(lw te bejne qka te dojne te krishtert apo jehudit apo zjarrputsitat apo ateistat apo kumnistat me religjionet edhe bindjet kan te drejt me zgjedh e tyre PO NUK I DU....sepse nuk i don Zoti apo then ndryshe Zoti i Urren ata.....ka ajete te Kuranit per ket....e qysh mi dasht une?????a poo ndonje muslman tjeter qysh mi dasht ata?????a ka logjik????)
Mandej i falemnderohem Zotit qe jam qysh po me quan ti 'egoist' qysh em ka mesu Zoti edhe Islami edhe Muhamedi alejhi selam....per qesi egoisti po jam me plot gojen e them...sepse qeshtu thot edhe Zoti ne Kuran apo pejgamberi ne thenjet e tij.....e er egoizem tjeter ateher po ta le ty at EGOIZMIN patriotik e kunder islamit e ja pafsh hajrin, e e kshyrmi ne dit te kiametiti se cili ka qen egoist edhe kush e ka pas mir.....gjithqka ka me u sqaru pa dyshim...e une po pres e pritni edhe ju qe po e kritikoni e po e sulmoni Islamin.....po dine se vet Zoti e mbron ate....ska nevoj as per mu as per kerkond....si duhet ndihma e kerkujt....
Qeky osht shpejgimi i jem pse kam thon se RRESPEKT PO POR NUK I DU...per te vetmen arsye se e mohojn Zotin,,,,e nje njeri qe e mohon Zotin aj sosht mir me kry,,,,edhe osht zullumgji i vetvetes edhe thjesht une
avatar
une 11/02/2011 12:20:29
RRESPEKT PO POR NUK I DU. hehe
nuk i du ( baraz me)= i urrej sipas teje me lart
respekti dhe urrejtja janë shumë të kunderta (ketu kemi dallim na dy)

RESPEKT NJERZIMIT PA DALLIM FEJE ,RRACE ,NGJYRE,KOMBI=HUMANIZEM
avatar
golemidolli ch 10/02/2011 20:05:32
o ti doktore mos bon lloq para veti shume kur do te komentosh diqka percaktohu mire se mbulesa oshte parim islam e jo prapa mbeturi sipo thu ti mos po don me thon ato qka po dalin si lakuriqe e po perparojne kjo eshte tmerre mi tregu pjeste ebrendshme te trupit turpe i madhe per ato zoti i udhzofte edhe keto ne rruge te drejte
avatar
une 10/02/2011 18:56:48
Liri për femrat Myslimane.
avatar
Arber 11/02/2011 04:21:26
Po i dashur LİRİ per femrat Myslimane.
Perse ajo qe eshte me minifund te shkoj e te studioje ne universitete ndersa nje vajze e mbuluar mos te shkoje???
Cili eshte ndryshimi???
Apo vajzat me minifunde ua bejne qejfin profesorave shkojne me ta........Dhe kjo u vjen mire profesorave sepse ''qejf'' pa probleme ndersa me vajzat qe e mbrojne nderin nuk munden ta bejne kete profesorat qe sjane as edhe qenie njerezore.........
A mos eshte liri kjo ?????
avatar
UNE 11/02/2011 05:53:28
Une thashë liri për Femrat
Pra të vendos ajo vetë per vehten e jo ti e të tillët sikurse ti ,
avatar
Eron 10/02/2011 13:10:50
Une....flm per rrespektin..edhe une te rrespektoj ashtu siq je...por njerzit e ketill edhepse i rrespektoj shum NUK I DUA. por me vjen gjynah dhe ndjej keqardhje per ta qka kan me hjek ne Dit te Gjykimit e dua dhe bej DUA qe Zoti me ja zbut zemrat e me u bo MUSLIMAN me fjal edhe me veper dhe prktikues te Islamit.....po nese nuk dojn ateher apet e perseris Allahu ja dhant hakin ne ket edhe ne dunjan tjeter se skam qka me bo ma shum edhe nuk osht ne dor teme, e jemja edhe e muslimanve tjer osht veq me qu ne vend fjalen e Zoti....e Atij i takon sundimi e aj osht Rrotulluesi i zemrave....keshtuqe rrespekt kom per ata qe kan rrespekt per mu edhe nuk me gjuhen me shum offendime e gjykime e fjal te ndryshme si(talibanc, afganistanc arap kuedi une terrorist) se perndyshe ju shani e ofendoni e une e te tjert shuj a shkon kjo????? tpakken kemi me u mundu me mbrojt islamin me fjal kudoqoft
E tjerat ia lo Zotit....mbaje mend rrespekt po se edhe JOMUSLIMANT ne i rrespektojm po sdo te thot kjo qe i dojm.....kjo vlen per gjith ata qe e kundershtojn me mish e me shpyrt Islamin ne emer te patrotizmit e shqiptarizmit e kudi une ide te mykta.....
avatar
pak me ndryshe 13/02/2011 08:56:22
Rreskept per krijesat e llojit tend. Pamarrparasysh injorancen, egoizmin e naivitetin tuaj, Zoti ju don edhe juve...
avatar
10/02/2011 19:05:14
Zoti i do krijesat e tij ashtu si i ka krijue me gjithë përcaktimin e tyre ,ashtu edhe ty me egoizmin tënd.
avatar
une 10/02/2011 18:48:28
Respect edhe njihere, humanizmi mbi të gjitha.
avatar
09/02/2011 20:38:44
ajete e para qe kan zbrit ne tok jan; lexo, meso ,studju ,,,,. por nuk cek cila gjeni a vajz apo djal pershkak se te zoti te gjith jan te barabart pa marr parasysh sea sht djal apo vajz
selam
avatar
09/02/2011 20:33:30
All-llahu e sperbleft met e mirat e veta ket moter muslimane ,,,,,i lexova disa komente te disa dhe po e shoh se kurka nuk jan islami nuk ja ka ndalu vajzes shkollimin ,,,, te gjith duhet te shkollohen njesoj pamarr parasysh se a asht vajz apo djal ,,komunista e kan ndrepre shkolllimin per vajzat merrni lexoni me shum e mos flitni per diqka qe nuk e dini ,,, sikurse e paten ndaluar praktikimin e fes islame ,,,islami nuk te len mbrapa po ti vet mbetesh prapa me veprat e tua ,,,feja islame kerkon qe njeriu te jet i ditur ,,,,,kshyrne mblillni mendt se kur te ikin dhent bohet von
selam alejkum
avatar
Preshevarja 65 09/02/2011 16:24:39
Te nderuar vendasit e mi ju kisha LUTUR ne PERENDI te gjejm tema ma me rendesi …
Shikoni qka jan duke vepru keta SHKI tash bisedimet dot fillojn me SERBI e KOSOV e ne ku dot JESIM nga dot shkojm a din ndokush te me tregoj?
Kur te vdesim e te shkojm nga kjo jet me NJE QEFIN dotna ZBUKUROJN me DHE dotna mbulojn...AH kur te vij dita e gjykimit dot flasin me duket SE JAN 206 pjes te trupit TON qe duhen te pergjigjen...si kemi punu e qka kemi vepru vetem ishalla me MESHIREN E ZOTIT mundemi diqka me fitu se me veprat e tona veshtir xhenetin FIRDAUS ME FITU se shikoni vetem nga komentuesit sa nga ne mundemi dishka me fitu vllau vllaun dojm me coptu...
avatar
faton 11/02/2011 05:56:41
preshevare . pajtohem me mendimin tond. po qata qe sjan musliman po bashkpunojn me serbin epo imarin ne qaf vllezrit ton. se feja nuk ejep ta tradhtosh vllaun per nje interes personal. edhe nje pytje aukan naj anter i familjes tuaj ne luft qe midol zot kti vendi?
avatar
Eron 09/02/2011 15:36:11
hEHEHEHE more UNE po larg te vertees je o i mjer....krenohu ti me civilizimin shqiptar e ndit gjykimit e shohim se a po te ben pun civilizimi shqiptar apo aj islam!!!!!!
Krejt ne dor ne muslimant ia lojm ALLAHUT per krejt kjto sharje edhe ofendime qe po i boni edhe keni me vazhdu me i bo e ALLAHU ja dhasht hakun ne dit te gjykimit AMINNNNNNN
avatar
une 09/02/2011 17:51:57
hehe kam respekt për ty ,ashtu si je ,
avatar
Eron 09/02/2011 15:33:40
ALBOS mir eki bre ti vlla se njeriu sen i qet ne kry kta injoranta po mendoj te pakten nga ana e fes jan injoranta te mdhaj....po komentin tem sma kan qit krejt se tjeter send kam... shkrujt po nejsepo mendoj gjysen e kan qit e pjesen tjeter jo a te rendesishmen......e ma mir me shujt se kta njerz smarrin vesh ncncncncn.....
MBULESA OSHT ME FJAL TE ALLAHUT TE MADHERISHEM, E JO A PO DOJM NA E A SPO DOJM?
DASHTEM APO NUK DASHTEM, KE APO NUK KE MA HERET TE NA SHQIPTART? SDI SA JEMI TE KUPTUSHEM?NUK SHKON KJO PUN PO DOJM SPO DOJM PO KAPNE LEXONE KURANIN EDHE BINDUNI VET O NJERZ TE ULT Q ESHKRUNI QKAMAS PER ISLAM E SKENI LIDHJE ME FE E ME DIN, PENDOHUNI E KTHEJUNI ISLAMIT SE E VETMJA ZGJIDHJE OSHT QEKJO, PERNDRYSHE SKA SHPETIM PER JU NE KET BOT E AS NE TJETREN....
avatar
moravalia 09/02/2011 12:47:18
Lala,
mos u ban nervoz o burre,ato qe i thash jan fakte te verteta,a te pelqejn ty edhe ktyne talebeve analfabeta eshte pune tjeter.Sa per me keput kryt e dikujt hic mos ju lut zotit se besa te prishet namazi,nuk te lan as moravica!
Shikoni punet e juve dhe te familjeve tuja e lene popullin e shkret rahat ne fukarallekun e vet,kallxoni ketu pralla per gjynah e sevap per xhenet e xhehnem e nuk po shifni se vendi juv ju ka ba xhehnem,mezi pritni me pas rast me shku ne perendim ,Pse asnjeni prej Juve nuk po shkoni ne arabi turqi iran apo afganistan,edhe ata disa qe po shkrujne prej zvicre e perendimi kisha me i pyet pse po jetojn atje ,shkoni punoni ne libi e arabi kurkush nuk po ju mban me zor ne zvicer e as ne perendim .
Lene rahat popullin punetor dhe te urt te Lugines , se ki popull eshte ma musliman se shum ju ketu qe shitni mend ,ki popull ka tregu veten ne kohna te veshtira ,edhe kur e ka pas ma se veshtire ju ka gjet tjerve ne ndihme,ju ka dhan njerez te shkolluem ,edhe njerez te pushkes dhe gjithkujt ja ka afru buken e vet!!!
Un personalisht mburrem me vendasit e mij ,i rrespektoj vlerat dhe traditat qe i kan ,i rrespektoj edhe bindjet e tyre fetare dhe menyren se si ate e praktikojen!!
avatar
Eron 09/02/2011 10:46:39
He more NACIONALISTA e kishe na KOMBETAR.....larg jena na shqiptart prej civilizimit e edhe prej ISLAMIT me kto komente te flliqura e edhe fyese per ata
avatar
Une 09/02/2011 11:39:36
Shqiptaret le te rrin larg Islamit dhe Civilizimit ARAB, Shqiptaret kane civlizimin -kulturen e vet qe lakmi i kane gjith bota !
avatar
sameti 10/02/2011 08:43:39
po,na kan per lakmi ahahahahahaaaaaaaaa
cfar stupci bre..
avatar
albos 09/02/2011 13:05:51
jo bre ti i mecem qe koke larg islamit rri ti sikur qe je e mos fol per te tjeret,ta paskan lakmi krejt bota a, por mir pra per ket arsyje po lujn bota me shqiptaret.oju vllezer musliman po mos harxhoni frym me kta njerz qe jan kunder islamit se skeni llogari edhe kot e kini qe i kshilloni se kta e kan hup rrugen dhe nuk din ndryshe,dhe hecin si pula pa kry kta jan te humbur ne ket dhe boten tjeter,edhe kta kan qef mukon ne rrug te drejt por nuk munden ,dhe fen islam ka kush e run se esht fe e garantuar te zoti,dhe secili qe kundershton nje dit ka ku jep llogari,edhe shyqyr zotit atje nuk ka me te njofshem,ju pershendes
avatar
Topi 09/02/2011 08:18:47
Ju, o vëllezër e shokë!
Pa mblidhni mënttë në kokë,
Zgjohuni, o shqipëtarë,
Se afëroi dit' e mbarë!
Mos vini veshnë në botë,
Si të dojë le të thotë.
Gjithë ç'jemi shqipëtarë,
Jemi një komp e një farë,
Edh' e tërë Shqipëria
Eshtë një si perëndia.
Lereni mënjanë fenë,
Të shikojmë mëmëdhenë,
Të jemi miq në mest tënë
Dhe shokë, si kemi qënë,
Ta shtojmë vëllazërinë,
Dashurin' e miqësinë.
Jemi djemt' e mëmëdheut
Gjithë dhe të Skënderbeut,
Sicili le të besonjë
Sikundër të kupëtonjë,
Po feja të mos na ndanjë,
Në zgjedhë të mos na mbanjë.
avatar
mendi 12/02/2011 03:57:16
or zotri mos e perzimemedhen edhe fen ,
se ti poet i kopjuar qenke a edin ti qe feja nuk lejon asnje pllam teritori me okupu tjekush ne vend tendin e kumunesh ti zotri jote me u krahasu veten tende qe sje ksajde hiq .me vjen keq edhe me heret e kan be ket recital po shum keq i ka dal. e kuton a .qa beri enver hogja pa fe . i prishi kisha gjamija e feja jon eshte shqiptarija e njemij vjet mbrapa mbet shqiprija me ato ide komuniste .......zgjohuni rej gjumi a
avatar
jetoni 09/02/2011 07:36:26
selam alejkum
ALLAHU teala ju shperbleft Enkeleda
Inshaallah behesh shembull per nenat motrat e bijat tona
selam alejkum
avatar
tina 09/02/2011 07:28:56
Nuk po ju kuptoj o njrez pse disa jane kunder mbuleses ku shkurt dhe qarte eshte obligimi i Allahut qe ekemi ndaj tij ne femrat. pse jeni kunder ?? keshtu qe mos perzieni fene me kombin mundohuni te beni dallime mes fes dhe kombit.. sepse nje dite do vdesim e do dalim para Zotit e kush do te na shpetoj nga denimet ?? kuptoet qe feja... un jam shqipetare por nuk le anash kurre fene time qe jam muslimane keshtu qe ska turp per fen ton sepse eshte rruga me e mire e nje jete te lumtur...
avatar
lala 09/02/2011 06:05:45
Nuk e din ti se a kam pre apo jo shkije,trus caty...kisha te bej me at tjetrin
Te me hyje dikush ne familje,nuk e lejoj.Ti nese lejon,ja pafsh hajrin
avatar
raincalija 09/02/2011 05:45:37
pergjigje per lalen... shko ne beograd prej njo dy shkije ateher do te kishim than se qenke musliman i vertet... rri mos bo lloq para vetit.... qdo kush e ka te drejten e vet ... un jam musliman... ama jo musliman sikur ti ...
avatar
Une 2 09/02/2011 05:34:15
Nje gje moralin e femres nuk e mbron mbuloja, nuk do te thot se nese femra nuk ka mbuloj eshte e pamoralshme, edhe mu nuk me pelqen veshja e disave femrave qe i zbulojn pjeset e trupit.Lexova me lart se * komunistat ja kan heq mbulesen .....*, po sikur te mos e kishin hjek mbulesen ne at koh femra sot ende kishte mbet e pashkolluar dhe ne terr, se nuk kan leju ne at koh me shami me shku ne shkoll,fal kesaj sot kemi doktor shkence femra, mjeke ,inxhinjere,juriste, profesoresha, mesuese, motra medicinale e shum e shum profesione tjera.E sot edhe ato te femra me shami po munden me u shkollu, me punu , por te mos i nencmojn ato qe jan pa shamia, sepse edhe prej atyre ka shum besimtare qe i kryejn obligimet e veta fetare.
avatar
gringo 09/02/2011 04:23:42
Nime npresheve shum paska anti islam, edhe krejt do tuca mas kompjuterit shkrujn ksi fjal se kshtu sju ndihet zoni ,eh shpull e loqk
avatar
toni 09/02/2011 05:31:32
po ma mire me kon mlume se a pe she sha po bojn kto shplumet po kurvaloen ,po nejse un spo kuptoj dikush po mendon se osht maj madh se zoti ,un si person e di qe kumu pergjigje para zotit per cdo veper sa kimja e flokes e aj njeri qe tutet pi zotit kurr nuk ban keqe tung toni
avatar
gringo 09/02/2011 04:20:25
Zoti ja theft cafen ju qe jeni kunder fese islame
avatar
une 09/02/2011 12:41:16
Ta theft tye që e shtrembëron urdherin e Zotit.
avatar
10/02/2011 08:20:08
hajt se e then vet ti qe pe dijshe fen e Allahut more qyqe nrrem.
avatar
xhema-ch 09/02/2011 03:15:50
@per te gjithe nga pake:
Aka ma turp se me umar me gjera te kota,-JO,po pse ne shqiptret meremi.
Kete ase une nuk e dije,kete nuk e dijne as,ata qe shkruajn,per mbulesen per komunizmin qe naj ka Q...... nanen e nanes ne shqiptareve,kte pe dijme.TURP,aka sen me turp se me umare a eshte ma mire me umlu apo jo,qeshtje e fese eshte sikur sistemet,demokratike gjithe thirren se jan demokrat kurse,jan jasht demokracis,se vertet me vite.Po pse hargjoni energji per ket pune,se a eshte mbulesa kjo apo ajo,budallenjt dhe ata qe i bejn dem fese dhe kombit meren me keto gjera dhe dalin ne extrem perzijn edhe diktaturat ne keto fare marifetllaqe te pa baza..o kush te dojn si te dojn por mos ta perzijn fene me kulturen e huaj ,te pa pranushme per shqiptaret,mos ta perzijn fene me traditat e huaja,Sa per mbulesen,mbulesa eshte ne nji far menyre,e pranuara ne te gjitha fete,por jo ne mase sa mos me u dijte a eshte njeri apo cunga te drujve. siqe shehe ne rruget tona po te paketa jan ato dhe krysisht duhen te ndalohen me ligj.
JU KISHA LUT QE ME PAK TE MERREMI ME MBULESA A ZBULESA.SE SKEMI AS DEM AS DOBI,KEMI ME QKA TE MEREMI NE SHQIPTARET,SE ARMIQET TANE KURRE NUK NA IKAN NDALUR SHKUARJEN NE XHAMIJE POR NAJ KAN MBYLLSHKOLLAT,DHE NAIKAN BURGOS NJERZIT QE KAN KERKUAR HAPJEN E TYRE ne SHEKUJ.
avatar
09/02/2011 03:34:34
po si moj ti me keto fjale po e perkarahe armikun se na e kaleju me shku ne xhami po normale se kjo ka qene politike e tyre a e dine se ata njerze qe kane shku ne xhami e kane kundershtu per here shkollimin mos e co femin ne shkolle se behet shka a e din se hoxha asokohe ka qene me shkije iu ka drejtu per her xhematit se arsimimi nuke te cone ne rruge te drejte po shqiptaret jane per here naiva dhe nuke e kuptojne te verteten
avatar
Lala 09/02/2011 02:32:17
Pergjegje Moravalijes:
A e din kush e ka heq mbulesen e gjyshes tande?????????
KOMUNISTAT o i mjer,komunistat qe te kan lan gjys njeri per tan jeten.Ti me kete ide je nje pioner i komunisteve e ngadal mos i jep shum hez se po rrezohesh.Keto fjale qe i ke fole jan shuuuum te renda,por nese je aj burre qe e thu haptazi para njerzve kto fjale,tregoje emrin e vertete dhe dil takohemi dhe mi thuaj keto fjale ne sy,kshyre se si po ndahemi,po si mos ta kpus kryt qaty ne vend pernime si talibancet qysh jav kpusin kryet disave si ti,ani mos me thashin musliman.Aspak nuk te intereson ty se cka baj une me familjen time.
Njeri i lig qenke ti,fshihesh pas emrit dhe shkruan fjale fyese.Dil haptazi dhe thumi kto fjale ne sy e sheh se cfar do te ndodhe.Ti fol per kultur qe nuk ki as uj ne sy.
Ty te ka mbet me tregu a talibanca a cka.E lus Allahun xh.sh. qe te takoj ndonjeher e e sheh se si do te ndahemi.
avatar
lirije 09/02/2011 02:51:01
ti po ntregon haptas se qenkshe i shkive bre djale se s´guxon kush me t ndale n rruge shko ne arabi jeto pra
avatar
Ismail Halimi 09/02/2011 02:06:41
Nuk desha me shkru por me beri pershtypje fjalia e :Shqiptar-musliman-modern
Te gjith jemi shqiptar por vendosim vet per cka eshte me e mira.Mos harro se shqiptaret e pare kan qene PAGAn(kan adhuru shum zotra)-pse nuk vepron ashtu si ata???Normal se je i vetedijshem.Disa shqiptare kan besimin se njeriu e ka prejardhjen prej majmunit.Ti i beson kesaj????MODERN-cfar kupton me modernizem???Me dal lakuriq???Modernizem do te thot me e respektu mendimin ,idene,besimin... e tjetrit.Ti a vepron keshtu????Ne qoftese mbulesa po na kthente mbrapa per 1000 vjet mos harro se OBAMA afer vetes i ka 2 vajza te mbuluara te cilat jane kshilltare per ceshtjet arabe.A ti ma i perparum je a OBAMA?????Mos harro se ne gjith boten e modernizuar vajzat e mbuluara edhe ne pasaporte dalin te mbuluara.Prapambetje?????
Kjo thenja jote shqiptar-musliman-modern me duket sikurse thanja e Sinan Hasanit kur thoshte se une jam shqiptar-serb-demokrat.Kujdes cfar flet!!!Mendo e kujto,fol e mos gabo.
========================================
Ju garantoj se kjo vajze qe eshte mbuluar nuk ka nevoje per keshillat e preshevarve sepse vallahi, eshte shuuuuuum me e ngritur,shum me e kulturuar,shum me e perparuar se te gjith ne ne Presheve.Mos harxhoni germa kot.
========================================
Çantrafell Shkoza 6 orët 43 minuta më herët
I kisha pyet:
A MA MIR NJË SHQIPTAR KATOLIK A NJË AFGANISTANC MUSLIMAN E KISHIT PSHTUE NË LUFTË?
Pergjegje:Pyetje qe nuk ka nevoje per pergjegje por qe te flish rehat:
I KISHA SHPETU TU DYT.ISLAMI NUK NA NDALON QE TI NDIHMOJME JO MUSLIMANIT,PERKUNDRAZI,NA NXIT QE TI KONSIDEROJME NJERZIT NJESOJ PA DALLIM SE KUSH JAN.NE ISLAM NJERIU ME I MIRE ESHTE AI QE ESHTE ME I MIRE PER FAMILJEN E TIJ DHE SHOQERIN.
===================================================
Pergjegje KOKA;
Sipas teje nuk eshte obligim por per fat te keq feja nuk ka mbetur ne: sipas teje apo sipas meje.Ligjet dhe parimet e fese Islame jane te perfunduara,don ti merrish dhe ti praktikojsh ke shperblime,don te largohesh,je i lire,do te pasoje denimi ne kete bote dhe ne tjetren.Ne kete bote denimi do te jet ky:
Na myti varfnija, papunsia, kta hahen me alimulaja... flej flej
Ne boten tjeter do te jet ndeshkimi qe eshte edhe me i rende se i kesaj bote.
Nese je musliman,mos e perziej rri musliman ose thuaj haptazi une prej sot kam me shku ne kishë.Je i lire.
Islami nuk eshte ashtu si na merr mendja neve o vllezer.Lexoni me teper per Islamin dhe mos fliti pa dituri.
===================================================
E pershendes ENVER HOXHEN -Topin,duke i uruar "suksese" ne Partin Komuniste.
===================================================
Pershndetje per te gjith duke ju keshilluar qe te mos fyeni njerzit,qe te mos thyeni ndjenjat e tjereve.Te kemi respekt per njeri tjetrin sepse vetemse keshtu mundemi ta ndertojme nje te ardhme me te mire.
Nese don te fysh tjeret,shkruaj adresen tende te sakt,emrin mbiemrin e mos e hudh gurin dhe ta fshehesh doren.Njerzit kan idete e tyre qe ndoshta me kohe ndryshojne per pozitiv.
SELAMUN ALEJKUM
avatar
858 13/02/2011 08:50:47
ore ti qe shitesh i ditur dhe qe mundohesh t'i pergjigjesh pyetjeve te hallkut e qe perdore fjale arabe ne komentin tend, e kisha vetem nje pergjigje per ty:
Fjalet e shenjta te At Gergj Fishtes

Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi këtë gjuhë të Perëndis',
trashigim, që na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
avatar
une 14/02/2011 10:52:08
të lumtë 858.
avatar
08/02/2011 21:43:36
Mereni me mend gjysem analfabetet me prediku ketu per religjion!!!!!!!
avatar
,.,.,. 08/02/2011 21:31:50
o sa bukur kur e pash ket photo ne lajmet kryesore PRESHEVA.COM we sa heshem qe rrika
hallall sa bukur qe po rrin mu kon te ket shpesh kesi foto se me ato fotot qe i ndrroni me ato vajzat qe jan lakuriq jan shum te shemtuara... e kjo me pelqeu shum
avatar
lulja 09/02/2011 02:30:33
po ti mos je ndoshta e pagume qe aq mire tu paska dok shko athere ne arabi jeto e jo ne shqiptari se feja e shqiptarit eshte shqiptaria
avatar
beki 09/02/2011 13:47:29
ske puna me shku me jetu ne arabi ase ne shqipri se e dime qe jemi shiptare secili e a ka fejen e vete se nuk jemi maxhup pa fe ne qofte ste pelqen pse hine e ben comente te kota
se shum e mbrapametme
avatar
,.,.,. 09/02/2011 08:05:38
oj lule e kalbt mes em nervozo palidhje ti spaske lidhje me kurgjo feja e shqiptarit o shqiptaria thojka e trulajk he ti skoke nveti ku ka fe me emrin shqiptaria a nashte ti e ke qit tash e ala spasna ndi
e kush a lirbri i "shenjt" i ksaj feje qe po thu ti abetarja a kush o hajt lule hajt se pishmon secili e secilja ka mi ra po ishalla i bini pishmon heret e jo kur te bohet von ciao..,.,.
avatar
09/02/2011 13:20:54
Po shko moj meso me mire shkrim leximin e pastaj shkruaj komente .,kjo vlen edhe per te gjithe ata qe ende nuk dijn si te shkruajn shqip i thojn vetes shqipetare e miren me fen mundohen me tregu se cka eshte feja
avatar
Tati 09/02/2011 08:43:12
Shqiptaria ska liber te shenjt, po ka Flamurin e shenjt, po jo ate ARAB te Jeshiltin tondin . Leje Lulen rehat, zgjedhjet tona i jane tonat, sje Ti ktu te drejtosh kete dynja. Pa desht zoti - allahu, as lulja as une as Ti nuk mbulohemi.

Ec rruges tende se kush spo te perzihet, ndal Pantoll shkurta ndash gjata, ndash Kung-FU ndaqa qysh dush, veq edhe TI neve mos na u perzij. Se se paku qeta ne presheve nja 80% qe mbahen per msuliman, as grat e as motrat e veta si kan ete mlume. Thjesht as ato si degjojn e knej mundohen me na shit mend neve, Pa e pa familjet e juaja mos dilni te tonat.
avatar
sameti 10/02/2011 08:45:16
cilin flamur ate te KOSOVES apo te Shqiperis????
avatar
hajra 08/02/2011 20:09:37
po c'te them ore (na rroft te gjitheve):))
avatar
Koka 08/02/2011 19:59:22
Valla per mu so obligative. Nash me shall e ndash pa shami, kjo nuk ndikon aspak as ne kulture e as ne moral e as ne edukat.

Rradaki bac, rradaki, se kto sende ste japin as ni send..

Na myti varfnija, papunsia, kta hahen me alimulaja... flej flej
avatar
hajra 08/02/2011 19:46:52
O TOPI rreshtin e fundit na e gabove --GJITHE KETE POPULL NE TERRE NA SHTINE......
avatar
Topi 08/02/2011 19:55:51
e ti do me naj nxjerr ne drite...!

Rrofte uniteti i celikt revolucionar i masave popullore te kti vendi, rrofte organizatorja dhe udheheqesja e te gjitha fitoreve tona - Lavdi Partise se Popullit , Larte frymen revolucionare!
avatar
sameti 10/02/2011 08:45:51
me rrofte uniteti po edhe ti me rrofsh or trim i Enverit
avatar
Topi 08/02/2011 19:35:36
Enver Hoxha e mprehi shpaten
Edhe nje here o per situaten.
Kjo asht shpata qe u rrin tek koka
Gjithe armiqve o qe ka bota.
Enver Hoxha Tungjatjeta!
Sa keto male e sa keto shkrepa!
Zanin Shqipes lart ia ngrite!
Gjithe kete popull ne drite e qite!
Ylli i kuq shnderrin mbi maja.
Bjen daullja edhe zyrnaja.
Porsi nuse asht ba Shqipnia.
Flamurtare i prin Partia.
Enver Hoxha Tungjatjeta!
Sa keto male e sa keto shkrepa!
Zanin Shqipes lart ia ngrite!
Gjithe kete popull ne drite e qite!
Enver Hoxha Tungjatjeta!
Sa keto male e sa keto shkrepa!
Zanin Shqipes lart ia ngrite!
Gjithe kete popull ne drite e qite
avatar
Lala 09/02/2011 02:49:38
Enver Hoxha tungjatjeta
Nga Presheva te pershendeta
Zanin shqipes krejt ja hupe
La mbas vete TOPA e tupa

Enver Hoxha e ngriti shpaten
Krejt shqiptarve ja prejti fatin
i la t`mjer e i la ne mjerim
si ket TOPIN djalin "trim"

Burreli i zi ne maje mali
BURG qe shijoi shqiptari
Shtrigëu bë nëna Shqipëri
Me Enverin ne parti.

Enver Hoxha e mbrehi shpaten
Me e rrjep situaten
Me lan pas vete Edvina
Bashk me TOPA e djerrina.

Nga Presheva përshëndes
Enverin dhe Topin "trim"
Kurr me turp sdo te vdes
Ashtu si vdiqët ju, në krim.
avatar
hajra 08/02/2011 19:34:40
O shiptar histori edhe kultur arabe jan ato PIRAMIDAT E FARAONIT edhe mbytja e vajzave pse kan lind vajza e jo djem kto kan ndodh ne kohen xhahiljetit para islamit.Kurse me ardhjen e islamit motrat tona jan nxjerr nga erresira.Zoti ju udhezoft
avatar
nga zvicrra 08/02/2011 19:27:03
jam lind ne ch , jam rrit ne ch, jam shkollu dhe kam kriju familje dhe;
kam ate mendim se ma mir mlut se sa shplut......
kjo dynja nuk esht e askujt dhe asgje. per ket dynja po punojm apo po mundohem me punu shum
por per ATE DYNJA..
gjdo njeri ka mendimin e vet dhe ka te drejt ta shpreh dhe me ket shqiptari ka problem shum nuk i pranon mendimet e huaja,,
kurr nuk kam shkruar ne ksi komentime publike,por ketu nuk u durova bare 4 rreshta, me mungon shkrimi shqip paksa, por ,me falni
avatar
lirije 09/02/2011 02:55:43
mjer zvicrra shka po mba analfabeta turp per ty qe paske lind n zvicerr
avatar
858 13/02/2011 08:45:22
bravo lirije! e lum shqiptarija qe tka ty, me i tregu disa islamofobave qe nuk jane ne toke te dheut
avatar
ferid 08/02/2011 19:22:45
nuk du shum ta zgjas, por ne secilin shkrim qe behet ne cdo website po ashtu edhe ketu ne presheva.com komentuesit jan aq te pakoncetrum ne tem, nuk komentojn ne lidhje me temen qe eshte po rrokin malin, do per lisa e do per fshisa...!! shumica rregullat fetare i kan perzi me kulturen arabe.. disa shkojn edhe aq larg sa i spjegojn edhe kush me kend martohet, a nuk i din punt ne shtepin e vet si i ka.. Mendoni mire e mos hyni aq thell, e mos u perzini ne rregullat e Zotit se nuk eshte loj, I njejti Zot i ka kriju si "Europianet" shqiptaret arabet etj... edhe nuk e ka dallu as nje komb se eshte me i mire se tjetri. kur nuk din eshte me mire mos te folesh ose me mire mendo 3 her e njeher fol,
avatar
hajra 08/02/2011 19:15:47
O LUM (CANTRAFELL SHKOZA) PER TY TE MJERT NA KUSH PO NA BEN PYTJE..........
avatar
RAINCALIJA 08/02/2011 19:14:25
o njerz MOS U BAZONI NE ARABI EGJIPT AFRIK APO AZI PAMARR PARASYSH KU JETON FEJA OSHTE QE KE DREJT ME ZGJEDH ;;;;; SHAMIJA OSHTE SHPETIM PER FEMREN.... KURSE ATA QE THOJN {NINXHA} ESHTE TURP PER NJE FEMI LE MO PER NJE TE RRITUR... NI NJERI QE SKA FE SKA MORAL ... INSHALLAH ALLAHU JU KTHEN NE RRUG T E DREJT SE VETEM ALLAHU DIN ME FAL ..
avatar
dati 08/02/2011 18:58:58
SUBHANALLAH SUBHANALLAH SUBHANALLAH O vllezer te nderuar nuk jam ka kuptoj nga komentet e juaja ni gje feja nuk asht as e arbve po asht e xhdo njerut qe e shijon lindjen dhe vdekjen po nuk e kam haser as kun se une feja islame na ka lan pa shkoll e vetmja fe e pranuar te zoti qe thot lexo meso studio shamija oj ti moter muslimane nuk ti mbyll ruget e tu jan te hapura ne ket bot dhe ne boten tjeter po me dhimsen du motrat tane se e kan humber rrugen ne oborr te veti tu mendu se jan me te bukura ne qoft se jan pa shami po gabim e kan mbulesa asht lehtsim i xhto femre shpetim i xhdo mashuklli allahu na ruajt nga mekatte dhe allahu ne vedisoft dhe na zgjoft nga ky gjum
avatar
hajra 08/02/2011 18:56:43
Do ti vjen koha shokéve té FARAONIT!!!!!!!
avatar
Çantrafell Shkoza 08/02/2011 18:48:41
I kisha pyet:


A MA MIR NJË SHQIPTAR KATOLIK A NJË AFGANISTANC MUSLIMAN E KISHIT PSHTUE NË LUFTË?


Ju faleminderit.
avatar
faton 11/02/2011 06:13:42
jo shoku a shkioni se cbehet nirak kur vriten femija e grat te pafajshme per interesa te shteteve qe jan pafe
avatar
une 11/02/2011 13:03:02
Bota nuk njef shtete pa fe ,veqse shqiperise në kohen e komunizmit. zotri ku ke mësue ti?
avatar
une 09/02/2011 14:42:49
Rrofshin Shqiptarët ,mysliman,katolik e ortodoks edhe protestant e të tjerë.
avatar
dati 08/02/2011 18:41:35
SUBHANALLAH SUBHANALLAH SUBHANALLH o vllezer te nderuar po lexoj du komente te pa baza dhe thanje kot se koti po me e mira se mires asht kur nuk di degjo po ne kin se po dojm me dit ashu si jemi tu dit i kemi punet ne sod po nuk ka has ndo kund se feja dhe kultura jan njo po ketu feja islame asht kushtetut e nje muslimanit dhe nje musnimane as nuk asht e arabve as e as kujna po ato kush asht i devotshem e perqafon dhe meshira dhe rahmeti qoft mi qith muslimanet ne rruzullin toksor dhe kta pa besimtar zoti i udhzoft
avatar
MBULESA -FRIKA 08/02/2011 18:36:15
dhasht zoti ishalla mbulohen vajzat e reja sikur kjo motra e jona e jo vllezer dikush e blen ni automobil te shtrejt e mbulon me nje shator mos ta prishe dielli e kendej gruan evet shplon ta rroke dielli se ma mir asht kshtu me hec ne miniqi me te pa dikush........po zoti e fali edhe kafshen po ja dha bishtin ta mbulje....... e ju zhveshuni se para jush hec shejtani .......... se une kur ta permendi ALLAHIN ai ka hik prej meje e vjen te ti e ju thot po tutna pi atin qka pe permend ALLAHUN e frigojnu zotit njerz se kemi me dhan per gjigje para ALLAHUT......MBULESA ASHT MA E MIR PER JU MOTRAAAA . e ti moravali shko mbytu ne morav se te paska rrok per qafe ai i ziuuuuuuuuuuuu.o vlla ai arabi asht musliman....po edhe shqiptari asht musliman...po edhe indoneziani asht musliman .....po edhe shum tjera shtete jan musliman...... po ti a spe sheh veten i rrum sikur ni kukull afrohu te kukklla aty e ke venin.
avatar
une 08/02/2011 18:13:56
Zoti na ka fale kombin ,e per fe jemi percaktu vetë ,apo na u është imponu me dhunë e ne mënyra te tjera ,por te krijuem jemi shqiptar.e për fe . nji komb me tri fe e edhe më teper.
avatar
adolfi 13/02/2011 08:16:04
shum me vend e kki fol , po shtrohet pytja kujna mi tregu se , a mer vesh drrasa jo. tung .
avatar
Ismail Halimi 09/02/2011 02:10:45
I nderuar,mos harro se Zoti na ka fal besimin se pari sepse njeriu i pare qe eshte krijuar nga Allahu eshte krijuar me besim e jo me komb.Termin KOMB i pari qe e hudhi ne fjalor eshte ANTE FJAMENGO ne fund te shekullit 18 dhe e definoi se cka do te thot komb.
Askush nuk e mohon se ne jemi me komb shqiptare.Kurani e permend kombin dhe thot:"Ne ju krijuam fise dhe kombe qe te njihen ne mes jush e me i miri prej juve eshte ai qe i friksohet Allahut me shum"
Dakord se jemi nje komb dhe kemi tri fe dhe se duhet respektuar ata qe i perkasin feve tjera.
Shpresoj per mirkuptim.
avatar
09/02/2011 06:00:04
une e di se pikerisht ty fejen ta imponoj turku me lufte, disave greku etj. por KOMBIN nuk ështe e diskutueme .
Të gjithë armiqte janë mundue te na humbin kombin(pa sukses)nepermjet feve te tyre te cilat na i imponuen me sukses.
avatar
lala 10/02/2011 08:40:43
Turku ka qene edhe ne Beograd e Hungari e ne ter Ballkanin,pse atyre nuk ja imponoj me fuqi e neve po?A mos ata ishin ma trima se ne?
Por,nese ta merr mendja se me fuqi atehere e ke shum lehte,kalo ne KRYQ dhe perfundon puna.
Mos harro se dallim i madh eshte ndermjet Turqis dhe Pushtetit Osman.
Keto jan vica te komunistave qe per fat te keq ende po barten edhe ne gjeneratat e tona.
Pershendetje
avatar
UNE 11/02/2011 04:40:19
une jamë Musliman,dhe nuk kam njet të ndërroj fe,veqse ato qe ti i shef si vica historia i vlereson si histori realiste zotri,e ate pse ne dhe boshnjaket konvertuam,eshte për diskutim temë e gjatë,
E vërteta dhemb por SHËRON.
avatar
bala belgjik 08/02/2011 18:08:57
lexova shum komente gati tegjith po pomvjen marre prej vetes ilindur dhe i rritur ne kosov lindore si nuk ekisha njofte popllin tim po sajperket fejes islame kemi qen nje trev qe najkan pas lakmi shumica po qe kaq shum njerz qe din ta komentojn islamin ne preshev perher te par po e kuptoj poshoh ktu qe nji shumic te frymzuar nga paraardhsit e tyre marksist e lenjinist nuk munden te pranojn se tash asht kohe e demokracis dhe cdo person ka te drejt ti perkushtohet asaj qe endjen une personalisht epergezoj ket moter shqiptare qe ka vendos per mbulesen nje nder kushtet fetare. po njegje spo e kuptoj ktu bujku naukabo mjek deshta te them ata qe epelqejn amoralitetin ekomentojn islamin leni let komentojn ata qe jan kompeten emos te komentohet me paragjykime [ALLAHU E SHPERBLEFT] KET MOTER SHQIPTARE ME PERKATSI TE FES ISLAME qe mund te jet nje shembull i mir per femrat tona se nje femer si kjo tregon se mun te largohesh nga ekaluara per ate qe sekedi ki asht mendimi i imi nukdotethot te mendojm te gjith njisoj
avatar
adnan 08/02/2011 17:58:27
moravalija vet fjala jote me i [LEQIT]tregon se qfar niveli i ult je i shkalles me te ult e nese mbetet kategoria jote te komentojn per gjera qe ndoshta as ne enderr nuk i kan pa po keshtu eshte puna kur te jepet mundsia ty me shkru
avatar
hajra 08/02/2011 17:55:03
allahu ekber allahu ekber allahu ekber........selam alejkum....
avatar
Adolfi 08/02/2011 17:46:36
OOOO Shqipetar jemi ne midis te evropes ,jemi shqipetar jemi ras e bardh dhe neve na duhen shkollat me shum se gjith kujne neve na duhen intelektual me shum se gjith kujne neve na duhet shum pune, a jeni tu e pa se sa mangesi ka qeveria e kosoves e po ashtu edhe e shqiperis ti shtim aty edhe popullin e edhe partitne ne opozit chka jan. Neve sna duhet shamija apo ferexhja ne e kemi fetyren e bardh dhe ne mburremi se jemi te bukur dhe krenar dhe nuk duhet qe ne ta mshehim bukurin qe na ka fal zoti sikur qe nuk e mshefen vajzat e tona qysh gjat kohes se Skenderbeut kur luftuan krah per krah me burrat dhe me vlezerit e vet.ti lojm kto vepra te kohes se lasht se kshtu si jemi tu shku vech armiku perfiton,po ti rrekemi punes,shkolles e gjerave qe na chojn perpara dhe ti lojm te kaluaret,tung.
avatar
lulja 09/02/2011 02:38:28
Bravo + po si tia mbushim mendjen shqipetareve qe kshtu duhet te mendojn
sa duket ma mer mendja se jane te paguar kta njerez qe ta cojn popullin shqiüptare edhe me mbrapa pune duhet o shqipetare "pune pune nate e dite qe te shohim pakez drite" l
avatar
Ismail Halimi 09/02/2011 02:16:09
Ne mes te Evropes kemi edhe ISLAMIN,askush nuk na pengon.
Te ksiha pyet : ç`far shkolle ke te kryer ti i nderuar?
Pasi qe shum je i dhan pas shkolles dhe dituris,me thuaj se cfar shkalle te specializimit shkencor ke ti?Nese nuk ke,pse nuk ke,pasi qe ti nuk e ke marr Islamin dhe ka qenë dasht te mos te pengoje te shkollohesh.
Skenderbeu ka qene KATOLIK.Pse ai paska pas te drejte te jet katolik e une spaskam te drejte te jem musliman?
Ne Mesharin e Gjon Buzukut,Skenderbeu quhet KALORSI I KRISHTIT?A e din ti kete?
Shpresoj per mirkuptim
avatar
UNE 13/02/2011 09:29:10
Skenderbeu është krenaria shqiptare IDENTITETI i të gjithë shqiptarve .pa dallim feje,
nuk besoj se e kundershton kthimin e tij ne fen e lindjes.dhe shpresoj se nuk ke arrit deri në atë pikë ta vesh në dyshim këte.
avatar
adolfi 13/02/2011 08:04:18
po edhe te paret tu kan qen katolik ooo tup shko para kater pes paraardhesve dhe e sheh se chka ka qen ai gjyshi i babes tend po nuk po hy me thell mbaje ate qe e ki , po mos i thuj dikujt tjeter te behet si ti se ju e keni merak mu bo krejt si ti se ty te duket vhtja shum i menchur apo
.edhe krejt ne edim se si e kemi marr fen myslimane,e ska nevoj kush me na tregu se chka thot zoti, se ne i dim rregullat e tij po , e sa per skenderbeun ti nuk je as te thoni i tij se lejemo me shum skenderbeu esht rrefy nga turqit edhe se ka nderrru fen gjeri sa ty turqit me ni shpull te kan bo musliman .
avatar
moravalija 08/02/2011 17:20:21
O ma ngadal ju o taliban,
Deri dje mezi i hjekum hiramat e dimit e shemtueme(allaturka) sot doni me i sjell hixhabat e burkat e afrikes e azise!!!
Keto dite keni pas rastin e shifni demostratat ne Egjipt ,shumica e femrave ne demostrata sidomos te rejat ishin te veshuna si ne evrope! pa shamija dhe me farmerka,!Po ne te njejten kohe pam disa kosovar"shqiptar" qe i kishin sjell prej Egjiptit me aeroplan ne aeroportin e Prishtines,cka me pa shemtim e gerdi me i pa me mjekrra si taliban e grate te mblume si ne afganistan ,!!!!
Kurani thot"....te mbulohen pjeset e" turpshme"....." A eshte ftyra e femres dicka turp??!!!
Disa ketu ne komente po e pontencojne se nuk eshte kultur arabe por rregull musliman,Ce une po ju them lirisht se shumica e rregullave te islamit eshte i nderlidhun me kulturen arabe, Arabet si musliman ashtu edhe arabet krishter martohen mes veti edhe kusherinjt e brezit te pare dmth dy vllezer mund ti martojn femijt mes veti apo shkurt marin vajzen e axhes ,dajes apo tezes per grua!!!!(kete thojn e lejon Kurani)!Kjo nuk ndodhe rralle por te shumca e tyre,pra ata qe sot luftojne qe te marin model prej ketyre arabve per ti mlu grat si me shator mby kry,neser do tna fliqin edhe sojin shqiptar duke kerku qe te martojm edhe femijt e nji sofre mesveti,Keta duhet LEQIT prej fisi e mahalle!!
avatar
13/02/2011 12:20:03
Po shume koment me vend ashtu eshte plotesishte e vertet
avatar
UNE 13/02/2011 08:54:07
edhe nji BRAVO prej meje.
avatar
858 13/02/2011 08:39:58
bravo
avatar
Adolfi 13/02/2011 08:21:50
pajtohem me ty plotesisht dhe qenkshe i drejt dhe ne qe i a dojm te miren popullit ton nuk guxojm ti lejojm kta virusa te triumojn,tung te pershendet ADOLFI.
avatar
09/02/2011 02:47:35
Bravo,bravo,bravo,bravo,bravo
avatar
enis 08/02/2011 16:31:58
ket moter ton allahu e shperbleft ka vepruar ne ligj me allahun
ata te cilet flasin rreth shamis kan ra ne kundershtim me ligjin e allahut
eselamu alejkum ve rahmetullahi ve bereketuhu
avatar
Adolfi 08/02/2011 17:26:30
wow chyky ma ka ftof .
avatar
bojleri 08/02/2011 16:30:49
t mume shplume sicili perveti.i respektoj te mlume(normal) a jo ato si vishen si NINJA( Vehabist Style).se nuk jemi afganistan.pritni tash ligjerata disa ideologve fetar.S.a
avatar
fadili 08/02/2011 17:37:05
Pershendes, kete Vajz!!!!
E Cka te keqe qe dikush e ka zgjedhur se si te jetoje dhe si te vishet, kjo eshte e drejte per secilin njeri!!!!!
Dikush permend si taleban e dikush si ninja, e dikush ndryshe, po ateher ajo qe djemt e ri qe vishen me pantollona aq te medhaja e te gjata dhe me figura apo shkrime te trishueshme e vajzat e reja te cilat prej ne klase te 8 fillojn me u shminku e me u veshen me garderobe sikur ato te klubeve te nates apo laviret, pse askush nuk i diskuton apo reagon per keto dukuri kur dihet se si Shqiptare dallomi per te ndershem e moral, e ne kete rruge qe jemi duke e bere kjo nuk na shpie askund ne asnje aspekt!!!!!!!
avatar
Agroni 08/02/2011 15:39:49
E prapambetur sigurisht ,po eshte e drejta e saj ,dhe mendoj se nuk eshte per tu habitur ....ka shume qe kan be mekate aq te medha sa qe mendojn me te mbuluar do ti largojn mekatet ...??
avatar
lirije 09/02/2011 03:06:59
plotesisht keni te drejt edhe une jame e keti mendimi pikerisht keta njerez qe mundohen me u tregu aq shume fetare bejn cmose mashtrime e tradhtia sa te duash e shkojne luten 5 here ne dite me i la mekatet e e mbulojne fytyren per mos me njohur kush edhe ate me te zeze qe mos ti njohe kush me.
avatar
09/02/2011 08:14:06
lirije ski lidhje
avatar
HaSS 08/02/2011 15:25:42
Eshte mbush vatani me kopija te Christina Aguileres, zonjushes Jenifer Lopezit e shum e shum lloj lojshe! Per diten e sodit eshte Enkeleda RADH e PER MADH! Lakmi e respekt nje bukuroshes fetare. Allahu e rujt ne cdo moment jete ............
avatar
TONI 08/02/2011 14:37:50
http://www.youtube.com/watch?v=T4i5Dt19UwY&feature=channel shikojeni ket program edhe pastaj thuaj mendimin tend,rrespekt.
avatar
TONI 08/02/2011 14:22:19
pershendetje per ju qe dhat komente pozitive per ket rast -ku eshte fjala per mbulesen e ksaj vajze,thjeshte kush don me dit kush jan shqiptaret edhe ne rast se kurr nuk ka pa shqiptar i mjafton vetem te i lecoj disa komente te disa shqiptareve pa mar parasysh se per qka behet fjal.\NE-shqiptaret e kemi tradit ne rast se eshte ne pyetje nje i joni apo nje e jona ne e kundershtojm pa mar parasysh a kemi te drejt apo jo.Disa komentues te cilet e kundershtuan dhe dhan mendime jo te mira per mbulesat ateher ju kisha than atyre se ata le ti shplojn GRAT,NENAT DHE MOTRAT E TYRE,a NE per rrespekt te ligjit te ALLAHUT XH.SH. DO I MBULOJM.
avatar
Shkaba 08/02/2011 14:15:08
U drejtohem atyreve qe kan konpetenca per te i larguar Nxeneset e mbuluara, a mendojne se kjo eshte gjest demokratik apo cka. Jo, keta jan vetem njerez qe fusin urrejtje e gjithshka jo te mire ne mesin e popullates dhe se keta duhet te i luftojme me kembengulje deri ne fund.
avatar
goni 08/02/2011 12:54:57
pershendes ket femer muslimane dhe uroj jet te gjate mbulesa asht per femrat gjeja shum e ndershme te zoti
avatar
dallaverxhija 08/02/2011 12:36:37
Valla do arapka të mbuluara po të shtira ishin bre ma kan ftof ktu në perëndim se në arabi sjom kon se di cysh jon atje selam ajejkum habibi
avatar
Adolfi 08/02/2011 17:25:35
atje sguxojn zo me bo se sheriati e jep grujen duhet me myt hahahahah.
avatar
keti 08/02/2011 12:23:40
Nje vendim shume normal i nje vajzeje te rritur,e cila vet vendos per dukjen e saj,e cila ne kete rast paska zgjedhur mbulojen per arsye fetare.
Me duhet te ceki se kam nje rast ne familje,me mir te them nje mbese e imja e moshes 30 vjeçare e rritur dhe e shkolluar ne zvicerr(moter medicinale) para pak javesh eshte mbuluar. Une vetem i kam uruar dhe deshiruar lumturi per vendimmarrjen e saj.
avatar
adnan 08/02/2011 12:20:02
Mbulesa (hixhabi) për gratë

Ajeti i sures Nur, thotë:

“Thuaju besimtareve që të ulin shikimet e tyre (nga e nda­lua­ra), ta ruajnë nderin e tyre (nga marrëdhëniet e jashtëligjshme) dhe të mos i shfaqin stolitë e tyre, përveç atyre që janë të duk­shme. Le t’i mbulojnë kraharorët me mbulesat e tyre (të ko­kës) dhe të mos ua shfaqin stolitë e tyre, përveç bashkëshortëve të tyre ose baballarëve të tyre, ose vjehërrve të tyre, ose bijve të tyre, ose djemve të bashkëshortëve të tyre, ose vëllezërve apo djemve të vëllezërve të tyre, ose djemve të motrave a grave të ty­re, ose atyre që i kanë nën zotërim (si skllave), ose shër­bë­to­rë­ve që nuk kanë epsh ndaj femrave apo fëmijëve që nuk i dinë ngac­mimet e femrave. Dhe të mos i rrahin këmbët (për tokë), në mënyrë që të mos duken stolitë e tyre të fshehta. Të gjithë ju, o besimtarë, kthehuni tek Allahu të penduar, që të arrini shpëtimin!”[3]
avatar
vfx 08/02/2011 12:02:59
O Shqiptar-musliman-modern
Ti majspari nuk pe dishe cka osht shamia,shamia nuk osht kultur e arabve,osht urdher i Zotit.
Urdher i Krijuesit tend per vajzat besimtare

Ja cfar thote Allahu ne Kuranin e Tij:

O Pejgamber! Thuaju bashkëshorteve të tua dhe bijave të tua edhe bashkëshorteve të besimtarëve të lëshojnë vellon (mbulesën) e tyre mbi gjithë trupin e tyre." (El Ahzab, 59)
avatar
tina 08/02/2011 11:47:11
shqiptar-musliman-modern po ta kishim kulturen e arabeve doishim me ne hije... mbulesa nuk eshte kulture e huaj por obligimi ndaj Zotit qe ekemi ne femrat muslimane... por shumica po kerkojme modernizimin dhe po ekeqkuptojme..mund tejet moderne edhe nje femer me mbulese... me mire ti ndjekim urdherat e Allahut sesa moden e te pa feve.
avatar
TaNgO 08/02/2011 11:06:06
e ku dojn mem tranu shqiptart.. o njerz.. feja i ka rregullat e veta.. e mos kqyrni as me ngrit e as me nenqmu.. secili let veshet ndaq me shami e ndaq me fustan si talibant.. amo spari duhesh ta dish ku jeton en cilat rrethana.. paramendo me hy ne disko nje vehabist.. ose tjeter syneti.. dmth nuk pershtatet.. nese je musliman... nuk dmth qe nese ske shami ose asin fustana si kta extremistet nuk je musliman..
avatar
Ismail Halimi 09/02/2011 02:19:07
Hic mos paramendo me hy ne DISKO sepse sipas Islamit eshte e ndaluar te hysh ne disko apo neper vende ku trurin duhesh me lon jasht e me trup me hy mbrenda.Une te them te drejten,nuk pajtohem plotesiht me keta qe i quan ti VEHABISTA,por kan te drejten e vet se si vishen ashtu si e ke ti te drejten tande.Ma mir eshte me u vesh ashtu se me u vesh si ADHURUESIT E SHEJTANIT-SATANT.
Respekte
avatar
TaNgO 09/02/2011 12:04:05
jo bre sjem shejtana nese nuk i fali 5 vakte.. sepse punoj prej 6 mengjes deri 6 mbramje.. sjam shejtan nese nuk veshi fustan e lishoj mjeker te egersinave etj etj..
avatar
larg shum larf realitetit 10/02/2011 01:57:58
Tangos

Simbas teje edhe dhume njerz si Ismail Qemali Adem Jashari Ridvan Qazimi Mjekrren e kan pasur te njejte!!!!!!
avatar
PO CYSH JO 08/02/2011 10:19:00
PO CUSH JO ...leje mes fol pldh...THANK YOU
avatar
preshevali 08/02/2011 09:59:04
popo ma mir osht e mbelume ama edhe si mos tjet e tjet e sjellshme spo duhet veq e mir se po ka tmira po me shpirt tkqija po jon
avatar
Shqiptar-musliman-modern 08/02/2011 09:30:16
mlonu mlonu... merrne kulturen e arabve ncn :(

Mujtesh me qen me relegjion Musliman me pas kulturen tonde. Kultur shqiptare.

Proud to be albanian

me t'mira
avatar
jetoni 09/02/2011 07:33:54
selam alejkum
jo more kush po thot se nuk eshte mire me qen shqiptar
po qellimi eshte me qen shqiptar musliman
e sa i perket muslimanes nuk ka muslimane pa mbules,cfardo kombesie le te jete.
paqe
avatar
08/02/2011 12:35:57
po normal qe mlonu pse a shplonu a? edhe so kultur e arabve po o kultur e krejt njerzimit kush i thot vetes njeri ja pranon zemra ket ligj te Allahut (normal qe edhe krejt ligjet tjera po o fjala per shami)
edhe c'far musliman-modern kshtu ti ska ne islam modern
Islami qashtu qysh ka lind qashtu edhe ka me vazhdu deri ne fund ska asi,ksi,modern a dishka tjeter ne Islam e n'qoft se qet dishka te re ne Islam mos harro se neser denohesh keq
edhe shum be po krenoshe qe je shqiptar krejt jena shqiptar qitu amo krenaria o nashta deri dikund po shum paske dal jasht kufive po krenoshe shum //edhe neser para allahit sdel si shqiptar as si kinez po del si musliman(ne qofte se je kon pernime musliman me shpyrt e me zemer e jo vec me goj.... se ki shqiptar qe i thot vetes musliman amo me vet qysh doket xhamia pi mbrenda se din c'far muslimani ky ----mos ta zgjati se spo kom koh edhe mos harro se Islamit kurr si del afati Islami osht i kompletum... klm
avatar
XHIHADI 08/02/2011 12:20:01
hallall i kofte ksaj femre zoti e shperblefte PO DO QE JAN KUNDER MOS TE BOJN COMENTERA KUR SKAN LIDHJE ME JET .. SE JAN MSU SHKINET MI KSHIRE TE CULLAKUME MAMIRE MI MARE TRADITET E ARABVE SE TE SHKIVEE
avatar
dritoni 08/02/2011 15:32:48
kisa desht miju pergjigj ktifar xhihadit o shoki jem nuk osht mir me mar as traditen e serbve se e dim se cka jan ata e cka kan ber po edhe nuk osht mir me mar traditen e arabeve per shkaqe te ekstremisteve VAHABISTE por edhe p mixhes apo qiken e dajeser nje shkaq qe oshte shum i pa pranushem per popullin tim shqiptar A e din ti zotri se traditat arabe i marton me dhun vajzat e reja ala pa i mbushur 18 vjet me personin apo burrin qe i ka 50 vjet kurse e dyta a e din se ata martohen familjarisht ndermes veti shembull djali mixhes e mer per gru qiken e mixhes apo qiken e dajes e kshtu me radh edhe ju kisha lut populit tim qe mos te bin ne gracka apo te mashtrohen prej ktyre far vahabisteve
avatar
faton 11/02/2011 05:59:17
driton po shum mir eki ndoshta i marton me dhun po ema ni burr. ejo sod po ik gruja me fmi per ni mashkell qeter
avatar
lulja 09/02/2011 02:28:40
Bravo bre djale po ne shqipetaret ma merf mendja se 80% nuk dijm aq te mendojm, se jemi akoma nje numer i madh i pa shkolluar nuk i intereson shkri m leximi historia shqiptare po po i intereson me shume arabizmi qe me kete po ja knacim zemrat sllaveve
avatar
fadili 08/02/2011 17:55:45
Kurse ne Shqiptart kemi fillu me i shit motrat tona per VIZA e vllezrit tane per VIZA!!!!!!
avatar
xhoni 08/02/2011 09:15:04
ku ti kemi te gjitha si ENKELEDA ,e pershendes
avatar
Muslimani 08/02/2011 09:07:10
ponormal qi mmair te mlume se pa mlu o musliman qilni syt se valla po na vjen deka ajeni tu pa se sa teri po vdesin kujtone edhju pak vdekjen se vetum ato te prapameturit sedin ama mir mlut apo shplut po ajdeni ti mlojm krejt mamit
avatar
Adolfi 08/02/2011 17:23:57
po ti ooo chychan boll i prapa mbetur koke ku me te chu ty mo shka me bo me ty qe dy fjal sje ne gjendje me i lidh ; - hahahahahah.
avatar
Doktori 08/02/2011 13:56:21
Dil mloje ti ...askush nuk te pengon...por mbetesh 1000 vite mbrapa...........
avatar
mendi 12/02/2011 03:50:41
persh. doktor me te vertet mir e ke se feje na ka lan shum mbrapa . edhe u jam me ty por na ka lan qe kjo qe se kena koptu as se kena njoft fen .kur te dim fejen vetem 5 % doktor nuk di as vt se ku ishim a.po ne shqiptaret jena met as- as........ me mbulesa po na pengojn sdomos profersorve ne shkolla se shum ju ka ra moraliteti dhe kultura e profesrve e sidomos drejtoreve se nuk eshte as me rregulla pedag. qe femrat te shkojn ne shkoll me miniqa apo te lyera te veshum gjysum lakuriqe ku jan ata profesor qe si ndalojn por vetem mbulesa po ju pengon atyne. shum turp te madh te ken te gjith qe kundershtojn mbulesen eshte obligative per femrat.... shum me te edukuara jan femrat me mbules jo zotri si femrat gjysem lakuriqe se kurr nuk ka qen keshtu te femrat shqiptare . a edin ti sa femra shqiptare abrtojn . aka me turp a kla dhimbje me te madhe qe eshte rrepsisht aborti . eju ende e andrra feja na ka lan mbrapa. lexo zotri se feja jep perparsi te madhe te drejtve e jo kta te cilet pretendojn qe jan ne rrug te mbar e sjan kerkun . allahu e shperbleft ket bukurshe qe ehte mbulu e ishall zoti ndihmon ne t gjitha deshirat me i realizu......
avatar
faton 11/02/2011 05:48:46
mfal doktor mamir nje grua emlume se nje vajz ne klasen 8 shtazane asaj i thu kultur. apo ndoshta qto raste mendon qe na qojn 1000 vite tepara. po fakt qe perjuve asht keq mu mlu femrta se skeni qa kshyrni
avatar
Arber 11/02/2011 04:07:43
Heheheh cfare llogjike Doktor.
Je edhe Doktori ti........Me vjen keq sepse e dime shume mire qe Doktoret jane njerezit me ''inteligjent'' ne shoqeri, por ........

Nejse te kalojme pak te tema.
Ti na thua qe te mbulohesh do te thote qe ngelesh 1000 vjet mbrapa............
Po te pyes : Cfare eshte per ty modernizimi???? Cfare eshte per ty perparimi???A mos valle perparimin e njerezimit e sjell veshja apo kultura ??????? Cfare simbolizon per ty ''veshja'' e normalshme?????
Nese ne nuk do te visheshim cfare ndryshimi do te kishim nga kafshet?????

Nje fjale e nje poeti thote:

Nese Civilizimi, Modernizim do te ishte ''zhveshja ''e trupit,
atehere perse nuk me thua qe KAFSHET jane me te CİVİLİZUAR se ne.

Edhe dicka.
Cfare mendimi ke per Nene Terezen????
A ishte ajo e modernizuar?????
Nese do te thoje JO do te tregoje paditurine tende.
E nese do te thoje PO une do te thosha se edhe ajo eshte e mbuluar......


Flm Doktor (koleg)
avatar
idrizi 08/02/2011 18:53:55
cy cy domethon gruja e mlume pe cojka 1000vjet mrapa shoqrin epo ato cullak sa pe cojn te para
shoqi jep doni argument se si vajzat e mlume cojn shoqrin mrapa po nanat e tona qi ken te mbuluara pse neve nuk na cuan 1000 vjet mrapa po na edukun na shkollun .
avatar
une 10/02/2011 19:18:45
Më saktësisht 1500vjet mbrapa.
avatar
Arber 11/02/2011 04:13:41
Bobob cfare llogjike.....
Eshte per te ardhur keq me te vertete.

Te njenjta pyetje qe i kam bere edhe Doktori po ti bej edhe ty.

Ti na thua qe te mbulohesh do te thote qe ngelesh 1500 vjet mbrapa............
Po te pyes : Cfare eshte per ty modernizimi???? Cfare eshte per ty perparimi???A mos valle perparimin e njerezimit e sjell veshja apo kultura ??????? Cfare simbolizon per ty ''veshja'' e normalshme?????
Nese ne nuk do te visheshim cfare ndryshimi do te kishim nga kafshet?????

Nje fjale e nje poeti thote:

Nese Civilizimi, Modernizim do te ishte ''zhveshja ''e trupit,
atehere perse nuk me thua qe KAFSHET jane me te CİVİLİZUAR se ne.

Edhe dicka.
Cfare mendimi ke per Nene Terezen????
A ishte ajo e modernizuar?????
Nese do te thoje JO do te tregoje paditurine tende.
E nese do te thoje PO une do te thosha se edhe ajo eshte e mbuluar......

A ka mundesi te me pergjigjesh????

Flm
avatar
une 11/02/2011 12:51:07
Je mundue me thënë dicka po nuk je në temë krahasim jo adekuat ,qëllimi dhe përcaktimi i Nënes Terze me qellimet dhe percaktimet familjare te mmasave të gjera.
avatar
Doktori 09/02/2011 05:19:39
Te provokova me at fjali ce te thash....por ti prap veten ektheve mbrapa 1000 vite..sepse nuk di te komentosh dhe te replikosh? Kjo eshte tem shume e bukur por me vie inat se ju shume jeni te dhane mas fes avash mo burr se kjo tem do debat e shkenc?
avatar
Arber 11/02/2011 05:01:09
İ dashur Doktor e ke shume gabim kur thua qe ju jeni shume te dhane mbas fese.
Perse do te thuash ????
Feja ka rregulla dhe dispozita qe kerkohen te zbatohen nese e pranon ate fe.Nuk je i detyruar ta pranosh nje fe pa i arsyetur keto rregulla.Nuk te fut njeri me zor ne fe.
Te marrim nje shembull me te qarte per ta kuptuar me qarte.

Ti thua qe une jam Doktor i zemres, por nuk mban stetoskop (eshte mjete qe mbajne doktoret ne qafe per te degjuar te semuret.Ky eshte nje sqarim per ata qe nuk e dine).Dhe sa e llogjikeshme do te ishte ti thoje nje doktori qe mban stetoskop. : Ore ti doktor sikur qenke shume i dhene shume mbas doktorates sepse tere diten me stetoskop ne qafe me rri.......
Cfare pergjigje do te te jepte ?????

Ose edhe nje shembull tjeter.

Nese do te ishe nje histolog (shkenca qe merret me studimin e qelizave) ose patolog (shkenca qe studion crregullimet, semundjet, kanseret,...... qe ndodhen ne nivelin qelizor.) dhe nuk do te kishe mikroskop cfare do te mendonte nje histolog apo patolog????
Nese ti do ti thoje nje histologu apo patologu qe : ore ti si shume qenke i dhene tere diten rri me mikroskop ......cfare pergjigje do te te jepte ty ?????
Ska nevoje ta shkruaj pergjigjen sepse do te ishte injoruese.........

A do te kerkonte ndonje shkence apo debat per te biseduar qe nje histolog apo patolog duhet te kete apo jo mikroskop apo nje doktor nje stetoskop???????
Nese do ti thuash jo sepse keto jane rregulla qe jane percaktuar me perpara dhe nuk ka nevoje te bisedohen dhe bisedimi i tyre serisht do te ishte nje absurditet.Atehere edhe une po te them edhe biseda, debati per mbulesen eshte e njenjta gje dhe nuk keron ndonje debat apo bisede sepse do te ishte absurditet.

Flm
avatar
hm... 12/02/2011 10:36:52
paj... nqs. njeri eshte njeri (vajz) e din mire se qka duhet me bo , e jo me i kshyr kto a me u mlu a jo.
Kan hi ktu te na disa sende qe stvyjn kurgjo . Dihet se duhet me u fal eshte obligim , mirepo disa nuk duhen mu toleru shum ,p.sh. i kam pa do gra , qe kur te shkojn dikund me nejt ose kur te vjen dikush me nejt tek keto - ato nuk i folin per dore .Pse??Shumbull te vjen nje i afert .. dhe ti nuk i fol per dore , qka i bjen kjo. Nuk i kuptoj do sende palidhje , me lishu mjekerr... Vet Muhamedi a.s. nuk ka pas mjekerr te lishut , e kta keshem po boj diqka mjekkren po e lishoj . Nqs e rrespekton fejen dhe beson se Zoti eshte 1... shko falu dhe mos bon sende t'kqija qeto jan boll , po jo me ngajt para se me dit me hec.
avatar
lisi 08/02/2011 08:59:24
hallall i qofte,vete e ka zgjedhe ,normale eshte
Total: 80 | Treguar: 1 - 80

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

5.00
Presheva Web Portal