Ballina | Religjioni | Besimi | Shefqet Krasniqi: Mos më shtini me e thirrë ezanin midis Parlamentit (VIDEO)

Shefqet Krasniqi: Mos më shtini me e thirrë ezanin midis Parlamentit (VIDEO)

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Shefqet Krasniqi: Mos më shtini me e thirrë ezanin midis Parlamentit (VIDEO)

Para më shumë se disa javëve Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor i paraqiti Qeverisë së Kosovës, projektligjin kundër zhurmës. Ai projektligj u miratua në mbledhjen e qeverisë pa asnjë votë kundër.

Me projektligjin për mbrojtjen nga zhurma, të miratuar nga Qeveria ditë më parë, pos trafikut rrugor, hekurudhor dhe ajror, që llogariten si burime të zhurmës, aty përfshihen edhe pajisjet akustike të objekteve fetare.

Kambanat e kishave, por edhe thirrjet për namaz të xhamive, sipas këtij projektligji, duhet të nivelohen deri në atë masë që të mos pengojnë qytetarët, ka theksuar Gëzime Hasani nga Ministria e Mjedisit dhe e Planifikimit Hapësinor, informon Almakos.

Të prekur nga ky projektligj, zyrtarë të Bashkësisë Islame të Kosovës kanë deklaruar se thirrjet fetare nuk mund të konsiderohen zhurma, por do të jenë bashkëpunues me organet përgjegjëse. Nga ana tjetër, Don Shan Zefi, nga Kisha Katolike, ka deklaruar se do të pranojnë minimizimin, por në asnjë mënyrë eliminimin e kambanave, që është traditë mijëvjeçare.

Por, ndryshe mendon hoxhë Shefqet Krasniqi. Sapo një projektligj i tillë është miratuar në qeverinë kosovare, në opinion ka nisur të qarkullojë një video ku Shefqet Krasniqi shpreh qëndrimet e tij hapur kundër uljes së zërit të ezanit, duke thënë ndër të tjera që mos ta detyrojnë edhe ai të bëhet deputet në Parlament e ta thirrë ezanin aty brenda.

 

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (18 Publikuar)

avatar
riza 11/12/2013 21:55:32
qfar shtet i pshurrt asht bre ki kshtu a skan pun qera kta po ezani ja ka zon udhen bre allahu i denoft ket qeveri tkosoves e sidomos jahjagen he ku....enones ha i knaqen punt qera ikan kry e kan mrri te ezani zgjonu protesta o vllazni se qish ja ka nis kjo qeveri do me na bo mabet se enver mu...
avatar
kurbalija 03/12/2013 22:51:51
ESHTE TURP I MADH PER ATA NJEREZ QE KANE THENE QE TA NDALIN EZANIN ZERIN E ALLAHUT .
ALLAHUT NA MESHIROFTE SIKUR KNJEREZIMI BEHET SHUME I VERBER PER TE MIRAT QE ALLAHU IA KA FALE NJEREZIMI.
O ZOT PERMISOJE LOGJIKEN E SEMURE TE ATYRE NJEREZVE GJYHNAQARE .
O ALLAH NA MESHIRO .
avatar
xxXx 04/12/2013 10:24:57
O "tarzan" i kurballijës kurkush spo thot me ndal ezanin....po vetëm me ja ndal pak qat zo qati mikrofonit a po mer vesh ....se në sabah fëmit edhe pleqt po na tremën pi qative "ZVUQNIKA" në minare të xhamive.
A pom përgjigjni pse hoxhallart syhpin në minare me thir ezan??? para 50 vite e pak mashum si fëmi u knaqshmi tu e kshyr hoxhën në minare tu thir ezan e bile bile edhe na u sillshmi okola xhamis sikur qi u sillke edhe hoxha....po jo në Presheve(se skum jetu në Preshevë)
avatar
09/12/2013 21:14:44
e pse kishe tarzan i kurbalijes?
A je tu e vrejt nivelin tond edhe menyren tonde te shprehjes. I ploteson kushtet me te thirri njorant...
avatar
03/12/2013 22:45:43
ALLAHU NA MESHIROFTE SIKUR DUKET QE NJEREZIMI ENDE NUK PO E KUPTON FRIKEN E ZOTIT .
ESHTE TURP I MADH PER ATA QE KANE THENE NE KOSOVE QE TA NDALIN EZANIN ZERIN E ALLAHUT.
MJERE ATA QE E KANE THENE DHE E KANE ATE MENDIM .
NJEREZIMI NGA KJO BOTE ESHKURTER MENDON PER REHATI TE RREJSHME SHPIRTERORE E CILA NE BOTEN TJETER DO TI KUSHTOJE ME ZHURMEN ME TE MADHE , GJYKIMIN E ASHPER NE BOTEN TJETER .
O ZOT SHEROJE LOGJIKEN E ATYRE QE JANE BERE TE VERBER NDAJ TE MIRA TE TUA QE IA FALE NJEREZIMIT.
avatar
xxXxx 02/12/2013 23:35:36
Kuku " V V" paska fitu në PRISHTIN, po ju hajka dreqi shti, kta jan kundra ksi hoxhallar haj me det për juve ........
avatar
04/12/2013 08:52:23
naj ha qerapat pa la
avatar
02/12/2013 10:04:03
Nuk asht sebep zhurmës kta nuk e kan me qellim zhurmën po problemi asht se kta politikanet e kosoves i kan hy n'B**** te Amerikes, qka thot Amerik kta bejn, edhe njeher problemi nuk është zhurma por është se kta Amerikanët nuk dëshirojnë ta ndegjojnë fjalen LA ILAHE ILL-ALLAH MUHAMEDUR-RRESUL-ALLAH në kosovë, këta Amerikanët dhe tjer Qafira si Amerikanet dojnë me e zhduk ezanin dhe me shty Cingare meshum ne kisha qe ato me bo poter qdo 15 min ne dite, ket e di sepse jam ne Zvicerr dhe e di se sa bejn Poter, mua nuk pom pengon pse bejn kishat me cingare ata le te thirrin njerzit e vet ne Kish me at zë është e drejta e tyre por ata mos të perzihen ne fejen ton te dashur ISLAME, in shaa Allah do të thrrasmi ezanin me nje zë të lart shum deri sa të plasin damaret ne fyt

Allahu ju shperbleft per leximin
avatar
bati 01/12/2013 23:46:21
o ti.me xxx mus fol shum.mus hin naper.kto faqe.me x se me z hihet naper qera faqe stka hije sipaske di.lidhje shkoll e ta pshurrsha shkollen e baben tadhevsha musfol per fen matmir ne tok e per islamin e ezanin se kuka namir se me ndegju ezan osht mir mebqa parlamen meknu ju pershenres ternocalija
avatar
xxXxx 02/12/2013 23:32:18
O " Bati" tërnocallija a hahahaha po shko mare pak në shkoll e msohu pak mamir me shkrujt se spaske lidhje. Ej " bati ", shko te "AGA".... shka e ka bunarin me llamperi e lypja ni gotë raki ndashta vjen pak nëveti e di pak ma mir shka deshte me thon në komentin tond....hahahahah o kakavan e kakavan....ej agës tëpriti ta kshiri shka pom shkrun.....hahahahaha magjariiiiiii
avatar
xxXxx 01/12/2013 03:28:25
Po shifët se sa e kini mar vesh problematikën.Problemi asht zhurma e jo feja.....e ju po kceni si edha ...ccccc ....Pse spo hypin hoxhallart në minare e net thirrin azan, jo spodoj mu mundu e mikrofonin në dor e "VIRIN" sat mujn si......A sju vjen pak gjuna për qata fëmi edhe të smut kurt "VIRIN" në saba herët.... eeeeee ENVER HOXHA.....
avatar
zvicrra 29/11/2013 20:02:00
Rrofsh Dr.Shefket se mas luftes dojne shumica e kosovarve mu mo evropian edhe dot daline kejt prej fejes spo din qka po flasin mo
Edhe e kisha kshillu ket Person XXXXX qe ka bo komet mos ja bani gajlen kti mlm
avatar
xxXxx 01/12/2013 03:18:24
OOOOOOO ti pom jep kshilla....o "tarzan " shko në krevet e fli se nesra ki me shku në "BAUSHTELL" ......
avatar
29/11/2013 18:08:47
Shum I shtir ky hoxha ,hekurin e han...;)
avatar
liliana 29/11/2013 17:26:54
Valla shum keq qeshtu. Pse more qa pi pengon Azani ktynve politikanve. Bravo Dr Shefqet Krasniqi veq vazhdo ti se ktynve zoti ka mu denue. 96% ne Kosov jemi Musliman edhe Azani duhet me u thirr me zerin mat nalt.
avatar
xxXxx 29/11/2013 10:00:19
Shko qethy o virron o talliban i nonës....."edhe ti sit bohesh deputet e atere nime bitis pun në Kosovë" !!!
avatar
xxXxx 30/11/2013 11:03:42
Si ko hije ni hoxhës si ky ti ket qata flok përmi vesh ani përmas "kaqurela" hahaha ,shti i priti 88 minusa......
avatar
Pse pi pengojka? 29/11/2013 09:27:43
Pi pengone kurse jane tu vjedh, grabite, ba percarje a perse?? Ne kohen e Ezanit duhet marre rrugen per ne Xhami. E nese nuk shkon duhet rreseptue ate kohe namazi per hire te Allahut. Kosova ska tjera probleme (eshte lista e gjate per ti permendur) e po done me intervenu ne thirrjet fetare. Tu po shet (kishe shtet) i pshurrt...
Total: 12 | Treguar: 1 - 12

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

0
Presheva Web Portal