Ballina | Shëndetësi | E përgjithshme | Sinusët e hundëve

Sinusët e hundëve

Madhësia e germave: Decrease font Enlarge font
Sinusët e hundëve

Sinusiti nuk është një sëmundje që duhet nënvlerësuar sepse në rast moskurimi mund të shkaktojë probleme serioze të syrit dhe trurit. Në disa raste ai mund të përfundojë dhe me vdekje. Një sinusit i pakuruar mund të shkaktojë apses të trurit apo meningjit, çrregullime në shikim etj. Si rezultat personi i sëmuri mund të verbohet ose paralizohet.
Sinuset shpesh ngjasojnë me një ftohje të thjeshtë, por se simptomat zgjasin më gjatë. Nëse zgjasin më shumë se dy javë, ekziston mundësia e infektimit. Nëse nuk i shëroni me kohë, problemet mund të zgjasin nga tre javë deri në tre vite. Ekzistojnë disa shërues natyralë, që mund ta lehtësojnë dhe mposhtin infeksionin e sinuseve.
Simptomat e sinuseve (sinusit)
Sinusi akut zakonisht shfaqet pas një gripi apo rrufe duke shkaktuar çrregullime në sinuse dhe si rrjedhojë lindjen e çrregullimeve anatomike në hundë, sëmundjeve alergjike apo të mukozës së hundës. Secila prej këtyre sëmundjeve mund të shkaktojë sinusitin. Shenja e sinuzitit jane sekrecione te trasha nga hundet, dhimbje ose presion ne fytyre dhe dobesim i nuhatjes. Ka disa nendarje per sinuzietet ne varesi te kohes qe ato zgjasin – akute, subakute, kronike, perseritese.

atikulli

Regjistrohuni për komente Komente (0 Publikuar)

Total: | Treguar:

Publikoni komentin tuaj

Ju lutem fusni kodin që shikoni në imazh:

Captcha
  • Dërgo email miqëve Dërgo email miqëve
  • Verzioni për printim Verzioni për printim
  • Vetëm tekst Vetëm tekst

Vlerëso këtë artikull

1.00
Presheva Web Portal